Brâncuşi szoboregyüttese és a római limes is az UNESCO világörökségi listájára került

A Hősök útja, Constantin Brâncuşi monumentális szoboregyüttese és a Római Birodalom határának, a római limesnek a romániai része mostantól a UNESCO Világörökség Listáján szerepelnek. A bejelentést Raluca Turcan kulturális miniszter tette, és Marcel Ciolacu miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ez a kitüntetés nemcsak Brâncuşi szobrainak művészi értékét ismeri el, hanem Târgu Jiu (Zsilvásárhely) és Olténia számára is jelentős turisztikai lehetőséget kínál.

A Târgu Jiuban található Hősök útja szoboregyüttest Brâncuşi 1937-1938 között alkotta, és négy műalkotást foglal magában: a Csend asztala (Masa Tăcerii), a Székek sétánya (Aleea Scaunelor), a Csók kapuja (Poarta Sărutului) és a Végtelen oszlop (Coloana fără Sfârșit) címet viselő alkotásokról van szó. Az elismerés nemzetközi szinten is ráirányítja a figyelmet Brâncuşi kiemelkedő munkásságára, aki generációkat inspirált a szobrászat terén. A kulturális miniszter emlékeztetett arra, hogy Románia 2018 januárjában kezdeményezte a Târgu Jiu-i szoboregyüttes felvételét az UNESCO világörökségi helyszíneinek listájára. Közlése szerint az UNESCO kritériumainak való megfelelésre tett erőfeszítések után 2023-ban a Műemlékek és Helyszínek Nemzetközi Bizottsága (ICOMOS) folytatta a jelölési dosszié értékelését.

A római limes romániai szakasza is felvételt nyert a világörökségi listára, ami szintén jelentős elismerés. Ez a határvonal egyébként 277 komponenst tartalmaz több mint 1000 kilométeren keresztül. A római limes romániai szakasza kapcsán Turcan emlékeztetett arra, hogy az ókori Dacia területe a római világ része volt, és a román nemzet eredete szorosan kötődik Rómához és a Római Birodalomhoz. Bejegyezése szerint Románia 2023 januárjában kezdeményezte a Római Birodalom és Dacia egykori határvonalának felvételét a világörökségi listára. A jelölési dosszié értékelése másfél évig tartott.

Románia korábban már több helyszínt is felvett a UNESCO Világörökségi Listájára, mint például a Duna-delta, a szász falvak erődített templomai Erdélyben, a moldvai kolostorok, a Horezu kolostor, a dák erődítmények, Segesvár történelmi központja és a Máramaros fatemplomai.

Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán kifejtette, hogy ez a nemzetközi elismerés lehetőséget nyújt Târgu Jiu és Oltenia számára, hogy nemzetközi látogatókat vonzzon, és erősítse a kulturális diplomáciai kapcsolatokat, különösen Brâncuşi munkásságának és a római limes népszerűsítése révén.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!