Kezdődik a kolozsvári nemzeti színház és opera épületének felújítása
Raluca Turcan kulturális miniszter pénteken bejelentette, hogy aláírta a kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színháznak és a Román Nemzeti Operának otthont adó épület felújítási munkálatainak megtervezésére kiírt szerződést.
„Ma (péntek – szerk. megj.) aláírták a szerződést a kolozsvári Lucian Blaga Nemzeti Színháznak és a Román Nemzeti Operának otthont adó épület felújítási munkálatainak megtervezésére. A műemléképület Kolozsvár egyik legértékesebb építészeti darabja, amelyet 1906-ban épített a híres bécsi Fellner & Helmer cég, amely színházak tucatjait építette fel Európa-szerte. Több mint egy évszázaddal az átadása után az épület jelentős rehabilitációra szorul, hogy a kolozsvári színház és opera hírnevükhöz méltó épületben működhessenek tovább” – közölte Raluca Turcan a közösségi médiában.
Hozzátette, hogy a beruházást a kulturális minisztérium valósítja meg.
Jelenlegi ismereteink szerint a kulturális minisztérium egy olya keretszerződést kötött az Európa Tanács Fejlesztési Bankjával (BDCE), amelyben megállapodtak egy 216 millió euró értékű kölcsönről, amely a romániai épített örökség helyreállítási projektjét és egyes kulturális épületek modernizálását célozza.
A projekt teljes nettó költsége 270 millió euró, amelyből 216 millió euró (a költségek 80%-a) a BDCE kölcsönéből, 54 millió euró (a költségek 20%-a) pedig az állami költségvetésből származik.
A jelenlegi finanszírozás támogatja a tervezési és kivitelezési munkálatokat nyolc beruházási célkitűzés esetében, hat történelmi emlékmű teljes helyreállítása, valamint kulturális tevékenységek számára megfelelő terek rehabilitációja és építése céljából. A keretmegállapodás két fő részre tagolódik:
A kulturális minisztérium ebből az összegből a következő történelmi jelentőségű kulturális intézmények mélyreható helyreállítását célozza:
- A Román Nemzeti Történeti Múzeum Bukarestben (amely a második legnagyobb helyreállított történelmi emlékművé válik Romániában, összesen 32.000 négyzetméter területtel);
- a Kolozsvári Nemzeti Színház és Román Opera;
- a Florica villa Ștefănești-ben, Argeș megyében, amelyet 2020-ban adtak át a Brătianu Múzeumnak;
- a „Vârnav Liteanu” kúria Liteniben, Suceava megyében;
- a Ion I.C. Brătianu villa Bukarestben, amely a Román Nemzeti Könyvtár Különleges Gyűjtemények Szolgálatának székhelye;
- a Nemzeti Antikommunista Forradalom Múzeuma Temesváron;
- a „Marin Sorescu” Nemzeti Színház épületének rehabilitációja Craiován;
- egy új koncertterem építése Iași-ban, a Román Nemzeti Operaház számára.
A megvalósítás időtartamát körülbelül 7 évre tervezték, a kölcsön felvételétől számítva. A szerződést 2022-ben írták alá, 2023 novemberében még volt egy értesítés arról, hogy elkezdődik a bukaresti Román Nemzeti Történeti Múzeum felújításához szükséges technikai dokumentációnak az összeállítása.
A keretmegállapodás aláírása az európai fejlesztési bankkal biztosítja, hogy a politikai vagy kormányzati ingadozásoktól függetlenül rendelkezésre álljanak az összes szükséges összegek a nyolc beruházási célkitűzés megvalósításához.
A romániai kulturális intézmények, színházépületek, múzeumok jelentős része szorulna felújításra, a minisztérium rövid listája, amire úgy tűnik, biztosított a finanszírozás, csak a jéghegy csúcsa.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!