Műemlékvédelem Erdélyben: kutatásokat, örökségvédelmi projekteket mutattak be Szovátán

A marosvásárhelyi Arcus Egyesület, a kolozsvári Entz Géza Művelődéstörténeti Alapítvány és a szovátai Asio Egyesület március 8–10 között Műemlékvédelem Erdélyben címen tizedik alkalommal szervezte meg hagyományos szakmai konferenciáját a szovátai Teleki Oktatási Központban.

A kétévente megszervezésre kerülő konferencia elsődleges célja a szervezők közlése szerint, lehetőséget biztosítani az elmúlt időszak erdélyi műemlék-helyreállítási programjai, a műemlékekhez és ingó örökségünkhöz kötődő kutatások, valamint a különböző örökségvédelmi projektek bemutatására. A rendezvényen a műemlékvédelem különböző területein dolgozó erdélyi és magyarországi szakemberek, művészettörténészek, építészek, építőmérnökök, régészek és restaurátorok adtak elő.

A konferencia első, pénteki napjának előadásai az erdélyi épített örökség művészettörténeti kutatásairól valamint hosszabb távú restaurálási programok legújabb eredményeiről szóltak, szombaton a műemlékekhez kötődő régészeti feltárások, konkrét műemlék-helyreállítások, valamint a különböző restaurálási programok és ezek tanulságainak bemutatása került terítékre. Többek között a Kovászna megyei bibarcfalvi református templomban zajló kutatásokról, Szilágypér és Tasnád középkori templomainak régészeti feltárásáról, a székelyudvarhelyi Székelytámadt vár régészeti feltárásainak eredményeiről, az apoldi és más evangélikus erődtemplomok helyreállításáról számoltak be a szakemberek.

Vasárnap restaurátori kutatások és falkép-, kő- valamint farestaurátori munkákról szóló előadásoké volt a főszerep. A Marosvásárhelyi Kultúrpalota Tükörterme díszítőfestésének helyreállításáról, de a válaszúti Bánffy-kastély faelemeinek restaurálásáról is hangzottak el előadások, mindezek mellett pedig a XVII. századi oltártöredékek állagmegóvását is bemutatták a jelenlevőknek.

A konferencia 49 előadása a műemlékvédelem több specializált szakterületének legfrissebb eredményeiről próbált meg átfogó képet nyújtani, de emellett három könyvbemutatóra is sor került, a műemlékekkel kapcsolatos új szakmai kiadványokra hívták fel az érdeklődők figyelmét.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!