Hat év felújítás után átadták a marosvásárhelyi Kultúrpalotát

2024. február 29. – 19:11

Másolás

Vágólapra másolva

Hat év után február végén hivatalosan befejezték a marosvásárhelyi Kultúrpalota részleges felújítási munkálatait. Az alkalomból a nagyközönséget csütörtökön, február 29-én esete ingyenes koncertre hívták az épület nagytermébe, míg a sajtónak rövid bemutatót szerveztek a mostani felújítások legfontosabb helyszínén, a Tükörteremben.

A lechneri szecesszió stílusában 1911 és 1913 között épült Kultúrpalota Marosvásárhely főterének meghatározó épülete, ahogy Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a beszédében fogalmazott, „a közép-európai szecesszió kiemelkedő alkotása”. A budapesti Komor Marcell és Jakab Dezső által tervezte épület (többek között ők tervezték a Maros Megyei Tanács épületét és a nagyváradi Fekete Sas palotát is) felújítása egy hosszan elhúzódó folyamat volt (és még most sincs teljesen vége, hiszen a művészeti kiállítóterek felújítása még zajlik.)

A Maros Megyei Tanács még 2016-ban nyert el egy Európai Uniós pályázatot a 2014–2020-as Regionális Operatív Programból a Kultúrpalota és a Maros Megyei Múzeum természettudományos részlegének a felújítására. A természettudományi múzeumot már tavaly decemberben átadták, és a Kultúrpalota 2018-ban elkezdett felújításának a befejezését is akkora ígérték, de azt végül halasztani kellett, mert olyan előre nem látható munkálatok akadtak, ami miatt meghosszabbították a határidőket.

A felújított Kultúrpalota és a tükörterem – Fotó: Tóth Helga / Transtelex A felújított Kultúrpalota és a tükörterem – Fotó: Tóth Helga / Transtelex
A felújított Kultúrpalota és a tükörterem – Fotó: Tóth Helga / Transtelex

A részleges felújítás fontosabb eredményei:

  • Teljesen felújították az épület főhomlokzatait, az összes külső nyílászárót, a főbejárati villamos berendezéseket, valamint a Megyei Könyvtár udvarának a kerítését.
  • Megjavították az épület tetőszerkezetét és a tetejét. A sérült cserepek, kúpcserepek és csúcsdíszek pótlására a pécsi Zsolnay Vállalat által gyártott, eredetivel megegyező kerámia elemeket használtak.
  • Restaurálták a homlokzati fém díszítőelemeket és fémfeliratokat.
  • Restaurálták a külső kőelemeket és mozaikokat.
  • Javításokat végeztek a Megyei Könyvtár lépcsőházában.
  • A Tükörteremben felújították a belső burkolatokat, helyreállították a falak, oszlopok és mennyezet eredeti díszítését, felújították a vászonképeket, a lámpákat, lambériát és a parkettát.
  • A koncertteremben restaurálták az orgonát.

Ahogy Ötvös Koppány Bulcsú, a Maros Megyei Múzeum igazgatója a beszédében magyarázta, a munkálatoknak nemcsak időigényesek voltak, hanem a költségvonzatuk is jelentős volt.

Az épület felújításának eredeti keretösszege 6,5 millió lej volt, amelyből 6 millió vissza nem térítendő EU-s támogatás, a többi részét a Megyei Tanács finanszírozta volna. A megyei önkormányzatnak az évek során jelentősen ki kellett pótolnia a felújítás költségvetését, a beruházás összértéke mostanra meghaladta a 10,9 millió lejt.

„Egy épület felújítása önmagában is nagy kihívás, ezúttal azonban egy történelmi örökség újjászületésének voltunk és vagyunk részesei. (…) Volt munka bőven, mint ahogyan a felújításoknál, házépítéseknél lenni szokott. Műemléképületként nem eszközölhettünk nagy léptékű átépítéseket, esztelenül nem lehetett hozzányúlni egyetlen részéhez sem” – kommentálta a megnyitón a felújítást finanszírozó Maros Megyei Tanács elnöke, Péter Ferenc.

A felújítási munkákról és a Kultúrpalotáról a hétvégén hosszabb anyagot közlünk.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!