A hetvenes évek pedagógiai fordulatának néhány vonatkozását mutatja be a tranzit.ro új kiállítása
A kolozsvári tranzit.ro folytatja a kísérleti és nonformális pedagógiával foglalkozó művészeknek, kollektíváknak és társadalmi mozgalmaknak szentelt programsorozatát, áll a közelményükben.
Pedagógiai kiállítás második eseménye a HELYZETEK ÉS FELADATOK címet viseli, és az alcím alapján: a hetvenes évek pedagógiai fordulatának néhány vonatkozását mutatja be Forgács Péter, Sinkó István & Rév István pedagógiai munkája, és a Balázs Béla Stúdió nevelésügyi filmjei alapján.
A szervezők szerint a kísérleti pedagógiai projektek segíthetnek reflexívebben viszonyulni társadalmi valóságunkhoz.
A kiállítás megnyitójára december 7-én, csütörtökön, 19:00 órától kerül sor. A megnyitót követően a kiállítás 2023.12.08 és 2024.01.14. között lesz látogatható.
A kiállítás fókuszában olyan késő kádár-korszakbeli alkotói és értelmiségi szerepvállalások állnak, amelyek az oktatás vagy a közművelődés területén valósultak meg, és amelyek a nevelés demokratizált, kritikai attitűdű – jellemzően a baloldali szellemi hagyományokban gyökerező – módszereit alkalmazták.
- Forgács Péter (médiaművész) 1974 és '78 között megvalósított komplex esztétikai nevelési kísérletének megidézése a kiállított anyag egyik alappillére, de megjelenik egy másik,
- Rév István (gazdaságtörténész) és Sinkó István (festőművész) vezetésével – félillegálisan – zajló általános iskolai szakkör is.
- A feldolgozott pedagógiai kísérleteknek oktatáspolitikai és társadalmi kontextusát a Balázs Béla Stúdió nevelésügyi filmjei teszik plasztikussá,
- valamint ezeken keresztül megidéződik a BBS közművelődési programjának pedagógiai aspektusa is.
A kiállítás a kiválasztott kulturális gyakorlatokat/filmeket a pedagógia és a művészet köztes terében vizsgálja.
Az alcímben használt „pedagógiai fordulat” kifejezés arra a jelenségre utal, hogy a kádár korszakban az eredetileg nem az oktatás területén dolgozó értelmiségiek nagy számban fordulnak a nevelés, a gyermekkultúra felé.
A kutatás olyan kérdésekre keresi a választ, hogy milyen politikai/társadalmi ambíciók vagy adott esetben kényszerek terelték a szereplőket a pedagógiai gyakorlatok felé? A szocialista nevelés hivatalos lózungjai mellett volt e tere igazán kritikai (inkább a nyugati baloldali hagyományokon alapuló) gyakorlatoknak, alternatíváknak? Mi köze lehet egymáshoz a vizuális nevelésnek és a világnézeti nevelésnek?
A kiállításban az archív anyagok eredeti nyelven, magyarul jelennek meg, minden más angol, vagy angol/román nyelven is hozzáférhető.
Közreműködők/Alkotók: Forgács Péter, Sinkó István, Rév István, Péterffy András
Külön köszönet: NFI Archívum, a Balázs Béla Stúdió nevelésügyi filmjeinek alkotói, Erhardt Miklós, Kisspál Szabolcs, Kodolányi Sebestyén, Mara Micheu, Szabó Ivett, Tordai-S. Attila, Trencsényi László
A kutatásalapú kiállítás Lődi Virág DLA munkájának (Magyar Képzőművészeti Egyetem Doktori Iskola) része.
A Helyzetek és feladatok című kiállítás megvalósításához Lődi Virág a Hypha_etc rezidencia ösztöndíjában részesült.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!