Mi köti össze Kós Károly művészetét a Sepsi OSK-val? A kiállítás szervezői szerint a transzilvanizmus

2023. április 28. – 20:08

Mi köti össze Kós Károly művészetét a Sepsi OSK-val? A kiállítás szervezői szerint a transzilvanizmus
Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex

Másolás

Vágólapra másolva

Szerdán nyitották meg a Kós Károly életútja című kiállítást az elsőre talán abszurdnak tűnő helyszínen. A Székely Nemzeti Múzeum Kós Károly művészetét végigkísérő tárlatának már a keletkezése is rendkívüli: egy ausztrál kutató kezdeményezésére jött létre, és a kiállítást már Kolozsvári CFR elleni, 3-0-ás győzelem alatt megnézhette magának a közönség. Az új stadionban létrejött kiállításhoz egy fociszerető múzeumigazgató és egy, a közösséget előtérbe helyező fociklub is kellett.

„Kós egy akkora ember volt, hogy róla bármikor lehet beszélni. Minden szempontból példa. Emberként, építészként, íróként és magyarként is” – méltatta Kóst a Transtelexnek Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója Erdély legismertebb építészének, Kós Károlynak az életútját bemutató sepsiszentgyörgyi tárlat megnyitóján, ahol a sportklub alelnökével közösen ismertették ezt a szokatlan társítást.

Kós Károlyt sokoldalú személyiségként tartjuk számon, népi ihletésű építészete mellett, író, grafikus, könyvtervező, szerkesztő, könyvkiadó, tanár és politikus is volt. A Kós építészeti pályájának első hét évét és annak előzményeit, továbbá Kós családi-baráti-szakmai hátterét, valamint szűkebb és tágabb hazáját is bemutató kiállítást azonban, a Székely Nemzeti Múzeum nem feltétlenül az építész sokoldalúsága miatt nyitotta meg – elsőre talán szokatlan helyen –, a Sepsi OSK klub sepsiszentgyörgyi arénájának első emeletén.

Kertész Dávid, a Sepsi OSK klub alelnökének elmondása alapján Kós közelebb áll a sepsiszentgyörgyi futballhoz, mint azt elsőre gondolnánk. S bár nem a pályán bizonyított, hanem életművével, ez a klub vezetőségére akkora hatással volt, hogy az új stadiont is Kós Károly-stílusban terveztették, amit főképp az épület tornyai, főhomlokzata tükröz.

Ezzel Kós szellemét visszahoztuk egy picit, és most itt vagyunk egy Kós Károly kiállításon. Lévén, hogy a múzeum épülete jelenleg felújítás alatt van, a kiállítás a stadionnál jobb helyen nem is lehetne

– jegyezte meg Kertész.

Hozzátette, sokszor jönnek hozzájuk szervezett csoportok a futballcsapat stadionját látogatni, ahol a kupák és érmek mellett most a kiállítást is láthatják. Szerdán már a szurkolók meg is nézhették maguknak a kolozsvári vasutasok és az OSK meccsén, ahol a hazai csapat három nullra verte a CFR-t.

Egy gyümölcsöző együttműködés van a futballklub és a múzeum között

– jelentette ki Vargha Miháy. Elmondása szerint volt olyan ismerőse, aki megkérdezte tőle, mit keres a múzeum kiállítása egy stadionban? Ma már azonban úgy véli, nem olyan világot élünk, hogy ne lehetne progresszív, haladó entitásokat összecsatolni, és ő ebben látja a fantáziát, hiszen a stadion VIP terménél nagyon sok ember (két-háromszáz fő) is megfordul egy meccsen, egy évben pedig több meccset is játszik az OSK, így sok embert lehet elérni a kiállítással, olyanokat is, akik különben nem vennének jegyet a múzeumba.

Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex
Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex

Vargha egy rejtett párhuzamra is felhívta a figyelmet. Szerinte a Székely Nemzeti Múzeum és a Sepsi OSK pedig abban is hasonlítanak, hogy bár az elején mindkettőnek a létrehozása megvalósíthatatlannak tűnt, mára realitássá vált. És mindkettő magánkezdeményezés volt: a múzeum alapítása 150 évvel ezelőtt Csereyné Zathureczky Emília ötlete nyomán öltött formát, aki elszántan küzdött azért, hogy a székelyeknek múzeumot hozzon létre. A Sepsi OSK futballcsapat is bár csak néhány éves, a múzeumhoz hasonlóan több tízezer embert mozgat meg évente, zárta gondolatmenetét a Székely Nemzeti Múzeum vezetője.

Az ötlet, hogy a focit a kultúrával összekössék, Kertész Dávidtól ered, akinek megtetszett egy másik sepsiszentgyörgyi Kós-kiállítás, ami az építész által megtervezett 15 sepsiszentgyörgyi épületet mutatta be. Kós ugyanis Sepsiszentgyörgyön volt a legtöbbet foglalkoztatva, Budapest után, és erre büszke is a város, ezért van a transzilvanizmus atyjának akkora kultusza Háromszék központjában, ahol csodálkozva fedezheti fel a látogató a kalotaszegi építészeti elemeket, amelyek márkajegyei a Kós-épületeknek.

A Pécsről hazaérkező Kós életét bemutató kiállítás ily módon kötött ki a stadionban, ahol október végéig, november elejéig láthatja a közönség. Utána a tárlat átköltözik a múzeum felújított épületébe. Helyébe ezután hozzák el, a szerencsésebb szentgyörgyiek által már látott, Kós-épületeket bemutató kiállítást.

Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex
Fotó: Tőkés Hunor / Transtelex

Az ausztráliai Kós-kutató, aki Erdélyig meg sem állt

Érdekes módon egy ausztrál kutató az, aki élharcosa a Kós életmű bemutatásának – hívta fel a figyelmet Vargha Mihály, akinek elmondása szerint, a kiállítást Anthony Gall Kós-kutató tervei alapján, a Budapest Fővárosi Levéltár anyagaiból állították össze.

Anthony Gallt eredetileg semmilyen szál nem fűzte őt Erdélyhez, vagy Magyarországhoz, bár a Gall név megtévesztő lehet. Az ausztrál kutató ír és skót felmenőkkel rendelkezik, és fiatalkorában egy professzora révén került kapcsolatba Kóssal és a magyar kultúrával. Így jött el Erdélybe, Magyarországra, végül Budapesten ragadt. Megnősült van három lánya, tökéletesen beszél magyarul. Egyetemi tanárként dolgozik, és élő kapcsolatban van a Székely Nemzeti Múzeummal, foglalta össze röviden Vargha a kiállítás kezdeményezőjének az életútját.

Miután összegyűlt a tárlathoz való dokumentáció, a fővárosi levéltár felajánlotta, maradjon náluk az anyag, mert itt a helye, Erdélyben. A múzeum nem hagyta raktárban porosodni az összegyűjtött kuriózumokat, hanem végigturnézta velük Erdélyt. Pécs előtt bemutatták többek között Szebenben, Kolozsváron, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Gyergyószentmiklóson is.

Vargha Mihály ismertetése szerint a tárlat Kós Károlynak az alkotói periódusait mutatja be: bele vannak szőve a legfontosabb művei, az zebegényi római katolikus templom, az állatkert, a Wekerle-telepi munkái és a Sztána határában lévő Varjúvár és a Székely Nemzeti Múzeum, amit élete fő művének nevezett sok interjújában. Dokumentumfilm-felvételeket is sikerült hozzárendelni a kiállításhoz, továbbá a múzeum is készített egy 7 perces animációs filmet.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!