Az elhagyott romániai gyerekek múzeuma újabb virtuális kiállítással várja a látogatókat
„Üdvözöljük önöket Románia egyik legfelkavaróbb történetének – az elhagyott gyermekek történetének – szentelt térben.” Így fogadja látogatóit október 28. és 30. között az Elhagyatottság Múzeuma. Holnaptól vasárnapig bezárólag a bukaresti múzeumban egy VR-kiállításon keresztül lehetőségük lesz felfedezni a látogatóknak az elhagyott gyermekek jelenségét Romániában, történelmi dokumentumokkal és digitális tárgyi emlékekkel alátámasztva. A kiállítás a kommunista időszakot és az abortuszt betiltó 770-es rendelet hatásait mutatja be, és a fővárosi diadalív közelében található egykori Szent Katalin Gyermekotthonban tekinthető meg.

Az Elhagyatottság Múzeuma (Muzeul Abandonului) arra vállalkozott, hogy a fellelhető mozaikdarabkákból összeállítja a romániai gyermekelhagyás jelenségének és történetének az elmúlt 50 évét, különös tekintettel a kommunista időszakra és a hírhedt 770-es dekrétumnak a román társadalomra gyakorolt hatásaira.
A múzeum multidiszciplináris csapata – történészekből, pszichológusokból, antropológusokból, kommunikációs szakemberekből és újságírókból – már majdnem egy éve kutatja, hogyan jutott el Románia oda, hogy több százezer gyermeket hagytak ott a különböző gyermekotthonokban, de ami még fontosabb – hívják fel erre is a figyelmet a szervezők –, miért tartja még ma is Románia a gyermekelhagyás európai rekordját.
„Az Elhagyatottság Múzeuma egy interaktív virtuális múzeum, amely a túlélők és érintett személyek tanúvallomásait dokumentálja, illetve egy szimbolikus épületet, a Máramarosszigeti Fogyatékkal Élő Kiskorúak Elhelyező Központját digitálisan megközelíthetővé, bejárhatóvá teszi. Ebben a rekonstruált, virtuális térben jeleníti meg egy olyan hely és jelenség közelmúltbeli történetét, amely a nagyközönség számára kevésbé ismert” – mondta el Ciprian Făcăeru – a digitális múzeum koordinátora.
Ebben a szakaszban az Elhagyatottság Múzeumának honlapján lehet felfedezni az egykori hírhedt épület külsejét, amely a digitális szkennelés révén a romániai elhagyatottság jelképes emlékhelye és a történelmi jóvátételt megcélzó projekt otthona lett.
A máramarosszigeti központot a menthetetlen kiskorúak számára 1973-ban alapították. Az épületet kifejezetten a román állami gyermekvédelmi szervek által menthetetlennek ítélt 200 gyermek elhelyezésére és gondozására tervezték. A 30 éves működés alatt 738 gyermeket utaltak ebbe az intézetbe. Közülük 279-en itt haltak meg. A túlélők közül kevesen tudnak tanúskodni, de néhányan a projekt részesei, és az ő vallomásaik már elérhetőek a múzeumhoz kapcsolódó platformokon.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!