Az a hely, ahol felnőttem, eltűnt örökre – Los Angeles hat hónappal a tűzvész után

Terry Kilgore egyedül él a lakóautójában a Los Angeles melletti Altadenában, Kaliforniában, és olyan üres telkek veszik körül, amelyeken korábban családi házak álltak. Januárban porig égett minden. Hat hónappal a Los Angeles keleti és nyugati felén tomboló erdőtüzek után Kilgore lakóautós megoldása is egy módja annak, hogy a károsultak valahogy megbirkózzanak az újjáépítés fárasztó munkáival. A Reuters képriportja.

„Sosem gondolná az ember, de egyszer szép volt itt. Sosem lesz olyan, mint régen” – mondta a 70 éves rockgitáros Kilgore, aki egész életében Altadenában élt „Az a hely, ahol felnőttem, eltűnt örökre. Már csak egy emlék.” A tüzek 2025. január 7-én törtek ki, amikor a hurrikán erejével csapott le a hegyi hágókon a száraz, sivatagi szél a területre, ahol nyolc hónapja nem esett az eső. Az Eaton-tűz, Los Angeles megyében, a várostól keletre Altadena környékén pusztított, a Palisades-tűz pedig a part menti Pacific Palisades nagy részét tette a földdel egyenlővé.

A Los Angeles megyei hatóságok jelentése szerint a tűzvészben 22 ember halt meg, leégett közel 12 000 ház, és nagyjából 54 milliárd dolláros anyagi kár keletkezett. Miközben sok – egykori – háztulajdonos panaszkodik a helyreállítás sebességére, Los Angeles városi és megyei tisztviselői szerint az újjáépítési munkálatok a várakozásoknál is jobban haladnak. A Los Angeles-i polgármester, Karen Bass szóvivője szerint a teljesen megsemmisült vagy súlyosan megrongálódott 4398 ingatlan mintegy 75%-át megtisztították a törmelékektől és engedélyezték az újjáépítést.


A San Gabriel-hegység lábánál fekvő Altadenában még mindig van néhány leégett és bedeszkázott üzlet, amit törmelék borít, de a lakónegyedek telkeinek nagy részét megtisztították a tűz utáni törmelékektől

Altadenát pont az egyik varázsa, a természet közelsége is sebezhetővé tette a bozóttüzekkel szemben. A városban afro-amerikai és latin családok éltek generációk óta, a külvárosa népszerű a közeli NASA laboratóriumban, a Jet Propulsion Laboratory-ban dolgozó mérnökök között is, és fiatal művészeket is vonzott a kisvárosi hangulat és a hegyek látványa.

A várost most az „Altadena nem eladó” feliratú táblák tarkítják, ami azt az aggodalmat tükrözi, hogy a spekulánsok és a befektetők a korábbi takaros bungalókkal színesített telkekben fejőstehenet látnak.

Kilgore lakóautója az üres telkek tengerében parkol. Ugyan egy-egy ház még mindig áll, de a füstkárok miatt lakhatatlan. Sok háztulajdonos a barátainál és a családtagjainál él, vagy albérletbe költözött az újjáépítés alatt, de néhányan, mint Kilgore is, úgy döntöttek, hogy ugyan lakókocsikban, de maradnak az otthonuk helyén.

Az El Salvadorban született nyugdíjas villanyszerelő, a 70 éves Jose Luis Martinez, 38 éve élt az altadenai otthonában, amikor az leégett. Kilgore-hoz hasonlóan neki sincs biztosítása, segélyekből él, így nincsenek igazán hosszú távú tervei, de úgy döntött, megtartja a telkét, és egy lakókocsiba költözik.


Néhányan kaptak kártérítés a biztosítójuktól. A 64 éves nyugdíjas lelkész, Edwin Isaacs kifizette a jelzáloghitelét, és boldogan él az ingatlanán egy lakóautóban, míg Marialyce Pedersen egy utánfutó-lakókocsit parkolt le a telkén, amíg újjáépíti a házát.

„61 éves vagyok, és készen álltam nyugdíjas életre, hogy élvezhessem a medencémet, élvezhessem az életemet. Boldog vagyok, hogy a telkem még mindig itt van” – mondta. „Ismerős érzés itt lenni, olyan hely, ahol jól érzem magam.”

Kilgore, aki egykor a Van Halen alapító frontemberével, David Lee Roth-tal is játszott, azt mondta, a tűzben megsemmisült a legjobb gitárjai közül jó néhány, köztük egy 1953-as Fender Telecaster és egy 1904-es Parlor gitár is, valamint az otthoni stúdiójából körülbelül 120 000 dollár értékű felszerelést is elvesztett. Öt gitárt mentett meg, amelyeket a meneküléskor felkapott és magával vitt.

Egykor egy komfortos, nagy belmagasságú házban élt, az udvaron fákkal. Most egy Bounder típusú lakóautóban izzad, kültéri mosdóban mosakodik és borotválkozik a slagból folyó hideg vízzel. Az a fő célja, hogy újra felvegye az összes saját zenéjét, amiket elvesztett a tűzvészben. „Valószínűleg ez maradt nekem feladatnak” – mondta Kilgore. „Utána már meg is halhatok. Eleget láttam ebből a majomparádéból.”

Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!