Európa eddig ingyenélő volt, többet kell fordítani a védelemre a német kancellár szerint

237

„Azt hiszem, Trump elnök úr is ugyanazon az oldalon áll; megpróbálunk véget vetni ennek a háborúnak” – mondta Friedrich Merz német kancellár a BBC-nek adott interjújában. Merz nemrég az Egyesült Királyságba látogatott, ahol Keir Starmer brit miniszterelnökkel egy stratégiai megállapodást is aláírt: a kensingtoni szerződés több ponton, többek között a közös fegyverkezés terén erősítette meg a két ország közötti együttműködést.

A BBC-nek adott interjúban Merz azt is mondta, hetente egyszer telefonon beszélnek az amerikai elnökkel: „Az egyik kérdés az ukrajnai háború, a másik pedig a kereskedelmi vitáink és a vámtarifák”.

Donald Trump ugyanis nemrégiben bejelentette, augusztustól 30 százalékos vámot vetne ki minden, az Európai Unióból származó fogyasztási cikkre. Merz szerint ezek a magas vámok elfogadhatatlanok, és megölik Németország exportját. Szerinte azonban Trump „maga is látja a kihívásokat, és hajlandó egyezségre jutni. Megérti a helyzetet.”

A kancellár úgy gondolja, hogy az amerikaiak egyre távolodnak Európától, és Ázsia felé fordulnak, ezért fontos, hogy nagyobb legyen a függetlenség az amerikai finanszírozástól a védelem terén. Az interjúban reagált az Egyesült Államok azon kritikájára is, miszerint Európa túl keveset tesz saját védelme finanszírozásáért. „Tudjuk, hogy többet kell tennünk saját magunknak, és a múltban ingyenélők voltunk. Ők többet kérnek tőlünk, mi pedig többet teszünk” – mondta Merz.

A kancellár még beiktatása előtt keresztülvitte a német alkotmány módosítását, hogy lehetővé tegye a védelmi kiadások hatalmas növelését. „Nem vagyunk elég erősek, a hadseregünk nem elég erős, ezért költünk rengeteg pénzt” – mondta a kancellár.

Johann Wadephul német külügyminiszter és Friedrich Merz német kancellár David Lammy brit külügyminiszterrel és Keir Starmer miniszterelnökkel együtt írja alá a Németország és az Egyesült Királyság közötti együttműködési szerződést, 2025. július 17-én – Fotó: Thomas Koehler / dpa / AFP
Johann Wadephul német külügyminiszter és Friedrich Merz német kancellár David Lammy brit külügyminiszterrel és Keir Starmer miniszterelnökkel együtt írja alá a Németország és az Egyesült Királyság közötti együttműködési szerződést, 2025. július 17-én – Fotó: Thomas Koehler / dpa / AFP

Mindeközben a német kancellár E3 néven egy stratégiai tengelyt szorgalmaz Németország, az Egyesült Királyság és Franciaország között annak érdekében, hogy erősítsék az együttműködést az illegális migráció elleni küzdelemben és a közös fegyverkezésben, írta meg a Guardian.

Merz elmondása szerint mélységesen sajnálja, hogy a brexit megtörtént. Azt mondja, nagyon közeli kapcsolatot ápol a brit miniszterelnökkel, ahogy a francia elnökkel is – Emmanuel Macron a jövő héten látogat el hozzá Berlinbe.

Az Egyesült Királyság és Németország között létrejött kensingtoni szerződést Starmer és Merz mellett David Lammy brit külügyminiszter és Johann Wadephul német külügyminiszter írta alá. A szerződés a következőket tartalmazza:

  • egy kölcsönös nemzetbiztonsági segítségnyújtási záradékot, annak közös elismerésével, hogy Oroszország jelenti mindkét ország számára „a legjelentősebb és legközvetlenebb fenyegetést”;
  • a védelmi technológiák közös beszerzését és fejlesztését, beleértve a Typhoon repülőgépeket, Boxer harcjárműveket és a nagy hatótávolságú rakétákat;
  • egy jövőbeli London–Berlin vasútvonal kialakítását; és
  • a közös iskolai csereprogramok és kulturális kapcsolatok fellendítését.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!