Az izraeli védelmi miniszter bejelentette, a hadsereg 600 ezer palesztint terel egy „humanitárius városba”

Az izraeli védelmi miniszter bejelentette, a hadsereg 600 ezer palesztint terel egy „humanitárius városba”
Egy palesztin kislány mozgássérült testvérét tolja a rommezővé vált Gázavárosban, 2025 július 1-én – Fotó: Majdi Fathi / NurPhoto via AFP

695

Miközben Benjámin Netanjahu Nobel-békedíjra jelölte a hét hónapos regnálása alatt két háborúba is belépő Donald Trump elnököt a „békéért tett erőfeszítéseiért”, az izraeli kormányfő védelmi minisztere hétfőn elmondta, hogy utasította a hadsereget, alakítson ki egy „humanitárius várost” a Gázai övezet déli részén, az egyiptomi határnál található Rafah városában – ami mára egyetlen rommezővé vált –, hogy az enklávé part menti területeiről oda tereljenek 600 ezer palesztint, akiknek így egyszerűbbé válna a segélyezése és kontroll alatt tartása.

A táborba csak biztonsági ellenőrzésen átesett embereket engednének be, de akik egyszer beléptek, azok utána nem távozhatnának.

A Hárec izraeli lap által ismertetett terv szerint a tábor kialakítása a jelenleg még nem véglegesített 60 napos tűzszünet alatt kezdődne meg. A területet az Izraeli Védelmi Erők biztosítaná, de üzemeltetéséhez és a segélyosztáshoz Jiszráel Kac elmondása alapján „nemzetközi partnereket” keresnének.

Kac a „humanitárius várost” nem titkoltan a gázai palesztinok kitelepítésének előkészítéseként írta le; a Netanjahu által vezetett jobboldali Likud politikusa szerint az „emigrációs tervet” Izrael végre fogja hajtani. A miniszter azt mondta, hogy a kormányfő vezetésével jelenleg is zajlik olyan országok keresése, amelyek készek befogadni a gázai palesztinokat – a Hárec információi szerint azonban valójában erre egyetlen megkeresett ország sem volt hajlandó.

A védelmi miniszter újságírók előtt előadott terveit a Guardian keddi összeállítása szerint nemzetközi jogászok „emberiesség elleni bűncselekményekhez vezető tervnek” minősítették. Michael Szfard izraeli nemzetközi jogász nemcsak a nemzetközi jog súlyos megsértésének tartja a Kac által felvázolt víziót, de arra is felhívja a figyelmet, hogy az izraeli vezérkari főnök által néhány órával korábban kiadott irányelvnek is ellentmond; Ejal Zamir ugyanis deklarálta, hogy az Izraeli Védelmi Erők (IDF) csakis a palesztin civilek biztonsága érdekében ad ki evakuálási ultimátumot, nem áttelepítési célzattal. Azonban az IDF őszinteségét is megkérdőjelezi, hogy a májusban indított „Gideon harci szekerei” elnevezésű izraeli offenzíva eleve Gáza tartós megszállását tűzte ki céljául, és az övezet 75 százalékáról kitelepítené – vagy már el is üldözte – a palesztin lakosságot.

Ahogy arról Greta Thunberg szimbolikus (és kudarcot vallott) blokádtörő kísérlete kapcsán részletesen írtunk, az izraeli kormányzat nem titkolt célja a Gázai övezet 2,2 milliós palesztin lakosságának testileg-lelki megtörése és végső soron emigrációra való kényszerítése. A kormányzati kommunikációban ezt többek szerint a „megvalósítjuk a Trump-tervet” – ami egy közel-keleti Riviérát képzel el a Gázai övezet helyén – eufemizmussal szokták körülírni, mondjuk egyes szélsőséges kormánytagok nem fogalmaznak ilyen szemérmesen.

Kac azért is említette a segélyezést a „humanitárius város” fő feladataként, mivel Izrael a háború során többször is azt a (nagyrészt megalapozott) kifogást fogalmazta meg a nemzetközi szervezetek által koordinált és kivitelezett segélyezéssel kapcsolatban, hogy a szállítmányok egy részét a Hamász kaparintja meg; a terrorszervezet azután az élelmiszert, tisztálkodószereket vagy üzemanyagot elképesztő haszonkulccsal adja tovább. Ezért májusban izraeli sugallatra felállt egy amerikai vállalkozó által létrehozott, amerikai zsoldosok által védett elosztópontokat üzemeltető új elosztóhálózat, a „Gázai Humanitárius Alap” (Gaza Humanitarian Fund – GHF), mely átvette a segélyosztást.

Az Izrael által favorizált rendszer azonban hosszú és veszélyes útra kényszeríti a rászorulókat, és még a minimálisan szükséges élelmiszer elosztását sem tudja kivitelezni; a Gázai övezet lakosságának nagy része így rendszeresen éhezik. Az elkeseredettség és a Gázában uralkodó törvényen kívüli állapotok miatt ráadásul rendszeresek a segélyosztó pontok elleni fosztogatások, az ezeket biztosító izraeli katonák pedig tucatjával lőnek le segélyért tolongó civileket.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!