Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, a döntést a Netanjahu elleni elfogatóparancs váltotta ki
Kedden a magyar Országgyűlés megszavazta Magyarország kilépését a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC). A döntést 134 igen szavazattal, 37 nem ellenében és 7 tartózkodás mellett fogadták el. A javaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes terjesztette be, és a kormány várhatóan hamarosan hivatalosan is értesíti az ENSZ főtitkárát a római statútum felmondásáról – a kilépés jogi hatályba lépésére egy évet kell várni, írja a Telex.
A magyar kormány szerint az ICC politikailag elfogult szervezetté vált, miután nemrég nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Galant volt védelmi miniszter ellen, a gázai civil lakosság szándékos éheztetése és egyéb emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával. A bíróság ugyanakkor több Hamász-vezető – köztük a már korábban megölt Mohamed Deif – ellen is hasonló parancsot adott ki a 2023. október 7-i terrortámadás nyomán.

A külgazdasági és külügyminiszter, Szijjártó Péter a döntést azzal indokolta, hogy az ICC szerinte „lejáratta saját magát” egy „politikailag motivált és nyíltan antiszemita döntéssel”. Úgy fogalmazott: „nem adjuk a nevünket egy komolytalan, politikailag motivált bírósági működéshez”.
A bejelentést néhány héttel azután tették meg, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Budapesten fogadta Benjámin Netanjahut, aki a magyar kormány egyik legrégebbi nemzetközi szövetségese. Az izraeli kormány hivatalosan is elutasította az ICC joghatóságát, a bíróság lépéseit pedig abszurdnak és diszkriminatívnak nevezte.
Amúgy a romániai elnökválasztási kampányban George Simion is megüzente Netanjahunak, hogy ha elnök lesz, jöhet Romániába, mert nem fogja érvényesíteni ellene az elfogatóparancsot. Sőt, azt mondta: látogatást tervez Tel-Avivba és Ramallahba, és ahhoz hasonlította magát, ahogy Donald Trump fogadta az izraeli kormányfőt. Simion szerint „normális kapcsolatokat” kell ápolni Izraellel, függetlenül az ICC döntésétől.
A Nemzetközi Büntetőbíróság az ENSZ-től független, állandó testület, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekmények kivizsgálásával és elbírálásával foglalkozik. Magyarország 2001-ben csatlakozott a római statútumhoz. A mostani lépéssel Magyarország az első uniós tagállam, amely az ICC elhagyásáról döntött.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!