Máris rekordrészvétel van a diaszpórában a romániai elnökválasztás második fordulójában

135

A 2025-ös romániai elnökválasztás második fordulója eddig példátlan mozgósítást hozott a külföldön élő román állampolgárok körében. Az Állandó Választási Hatóság (AEP) adatai szerint péntek reggel óta – amikor az első szavazókörzetek megnyíltak Új-Zélandon – egészen szombat hajnali 3 óráig több mint 227.000 választópolgár adta le voksát a diaszpórában, ebből 3.139 fő postai úton szavazott.

A részvételi adatok óráról órára látványosan emelkedtek, és minden egyes mérési ponton jelentősen meghaladták az első forduló azonos időpontban mért adatait. Péntek délben már 39.031-en voksoltak (szemben az első forduló 23.433-as adatával), délután 3-ra ez a szám elérte a 80.943-at (az első fordulóban ugyanekkor csak 46.068-an szavaztak), este 8-ra pedig 179.667-re ugrott, míg az első fordulóban ebben az időpontban csupán 95.759 voks gyűlt össze.

Pénteken késő este, 11 órakor a részvétel már 223.778 főnél járt, szemben az első forduló 118.205-ös értékével.

A legnagyobb részvételt a következő országokban regisztrálták:

  • Egyesült Királyság: 40.460 szavazat
  • Olaszország: 31.345 szavazat
  • Németország: 31.120 szavazat
  • Moldova Köztársaság: 28.203 szavazat
  • Spanyolország: 24.984 szavazat

A részvétel különösen erős volt a Moldova Köztársaságban, ahol a második fordulóban 14 órakor már 13.833-an szavaztak – ez több mint háromszorosa az első forduló időarányos adatának (5.221 fő). A Ziarul de Gardă helyszíni riportja szerint sok moldovai szavazó az európai jövő melletti elköteleződés, illetve az orosz befolyástól való félelem miatt döntött úgy, hogy részt vesz a választáson. Egyesek azt nyilatkozták: „Putyin ellen már hajnalban elindulok szavazni.”

A részvétel gyors emelkedése és a diaszpóra erős jelenléte emlékeztet a 2019-es elnökválasztás második fordulójára, amikor szintén a külföldi voksok döntötték el a végeredményt. Több elemző már most arra figyelmeztet, hogy a diaszpóra szavazatai meghatározó szerepet játszhatnak abban, hogy ki lesz Románia következő elnöke.

2014-ben Klaus Iohannis akkor tudta legyőzni Victor Pontát, amikor a második fordulóra a részvétel több mint 10 százalékponttal nőtt – 53%-ról 64%-ra –, azaz a szavazók száma 9,7 millióról 11,7 millióra emelkedett. Az elemzők most is úgy látják, hogy ha a részvétel meghaladja a 11 millió főt, az teljesen átrajzolhatja az első fordulóban kialakult politikai térképet, ahol George Simion kétszer annyi szavazatot szerzett, mint Nicușor Dan.

A kampánycsapatok ennek megfelelően kiemelt figyelmet fordítanak a mozgósításra a nagyvárosokban és a diaszpórában, ahol – különösen Moldovában – a választók gyakran az európai integráció, a demokrácia védelme és az orosz befolyástól való félelem alapján döntenek.

A választási folyamat szombat és vasárnap tovább folytatódik külföldön, így a részeredmények további emelkedése várható.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!