Putyin bejelentését pozitívnak tartják, de a világ vezetői szerint csak egy első és „elégtelen” lépés a béke irányába
Miután Vlagyimir Putyin szombat este sajtótájékoztatót tartott, amelyen közvetlen tárgyalásokat javasolt Ukrajnának Oroszországgal Isztambulban, Donald Trump amerikai elnök úgy reagált, hogy ez „nagy nap” lehet mindkét ország számára.
„Egy nagy nap lehet Oroszország és Ukrajna számára! Gondoljunk csak a több százezer megmentett életre, amikor ez a véget nem érő ”vérfürdő„ remélhetőleg véget ér. Ez egy teljesen új és sokkal jobb VILÁG lesz. Továbbra is együtt fogok dolgozni mindkét féllel annak érdekében, hogy ez megtörténjen. Az USA inkább az újjáépítésre és a kereskedelemre akar összpontosítani. Nagy hét áll előttünk!” – írta Donald Trump a Truth Social nevű közösségi hálón.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is pozitívan reagált, de nem tért ki Putyin konkrét tárgyalási ajánlatára. Mint mondta, egyetlen napig sincs értelme tovább folytatni az öldöklést. És szerinte az oroszok pozitív jelét adták annak, hogy „végre elkezdték fontolóra venni a háború befejezését”. Ez az, amire az egész világ vár már nagyon régóta.
De mivel Volodimir Zelenszkij úgy véli „bármilyen háború valódi befejezéséhez” a legelső lépés tűzszünet. Hozzátette: „Azt várjuk Oroszországtól, hogy holnaptól, május 12-től kezdődően megerősítse a tűzszünetet – teljes, tartós és megbízható tűzszünetet –, és Ukrajna készen áll a teljesítésre” – jelentett ki az ukrán elnök.
Hozzá hasonlóan Emmanuel Macron francia elnök, az Európai Unió legfőbb képviselője is első lépésnek nevezte Putyin bejelentését, de elégtelennek minősítette azt.
A Kreml vezetőjének bejelentése azután hangzott el, hogy Kijev és szövetségesei korábban „feltétel nélküli” tűzszünetre szólítottak fel.
Szombaton ugyanis az európai tettre készek koalíciója, Friedrich Merz német kancellár, Emmanuel Macron francia elnök, Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Tusk lengyel kormányfő együtt Kijevbe utazott, ahol találkoztak Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. A látogatás célja az volt, hogy nyomást gyakoroljanak Oroszországra, hogy az fogadja el a hétfőtől kezdődő, 30 napos feltétel nélküli tűzszünetet. Az európai vezetők Kijevből felhívták Donald Trump amerikai elnököt is, hogy tájékoztassák az amerikai javaslat támogatásáról.
„A feltétel nélküli tűzszünetet pedig a definíció szerint nem előzik meg tárgyalások” – mondta a francia elnök újságíróknak, amikor ukrajnai útjáról visszatérve a lengyelországi Przemysl városában leszállt a vonatról a Digi24 szerint.
Macron szerint az ellenjavaslat azt mutatja, hogy Putyin „keresi a továbblépési lehetőséget, de még mindig van egy olyan törekvés, hogy időt nyerjen”. Az orosz elnök pedig nem utasíthatta el egyszerűen a nyugati javaslatot, mert akkor „rossz helyzetbe” hozta volna magát. „Ez egy módja annak, hogy megmutassa, hogy elkötelezett, és megpróbál kétértelmű lenni az amerikaiakkal szemben” – jegyezte meg Macron. „Ő mást javasolt, ezért úgy gondolom, hogy az amerikaiak mellé kell állnunk, és azt kell mondanunk, hogy a tűzszünet feltétel nélküli, aztán majd megbeszéljük a többit” – tette hozzá Macron. „Ráadásul úgy gondolom, hogy ez elfogadhatatlan az ukránok számára, mert nem fogadhatják el a párhuzamos tárgyalásokat, miközben továbbra is bombázzák őket” – erősködött Emmanuel Macron. Azt is elmondta, hogy a tárgyalások Isztambulban való megszervezése nem feltétlenül elfogadható Volodimir Zelenszkij számára, mert a török városban röviddel az ukrajnai orosz inváziót követően 2022-ben tartott sikertelen orosz-ukrán tárgyalások „bonyolult” előzményei miatt.
Háttér
Vlagyimir Putyin orosz elnök május 15-re „közvetlen tárgyalásokra” hívta Ukrajnát néhány órával azután, hogy az európai vezetők felszólították Oroszországot, hogy egyezzen bele egy 30 napos tűzszünetbe. A Kremlből késő este közvetített televíziós beszédében Putyin azt mondta: Oroszország komoly tárgyalásokra törekszik, amelyek célja, hogy „előmozdítsák a tartós és erős békét”, és nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy a tárgyalások eredményeként Oroszország és Ukrajna „új tűzszünetet” kössön, írja a BBC.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombat este azt mondta: Moszkvának át kell gondolnia a javaslatot, de figyelmeztetett, hogy „a nyomásgyakorlással való próbálkozás teljesen felesleges”. Putyin pedig arról beszélt, hogy a tervezett megbeszéléseket a törökországi Isztambulban kellene megtartani, ahogyan korábban is tették, ezért vasárnap beszélni fog Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel a részletekről. Ukrajna egyelőre nem reagált a meghívásra. Putyin pedig a bejelentéssel elutasította a 30 napos tűzszünet hétfőig tartó elfogadásáról szóló ultimátumot, írja a Guardian.
Az európai vezetők azért fokozták a nyomást, mert Putyin korábban elutasította az amerikaiak által javasolt és az ukrán fél által elfogadott 30 napos teljes körű tűzszünetet, és a szűkebb korlátok között megadott részleges tűzszünetet sem tartotta be egyik fél sem. Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen közben arra figyelmeztetett, hogy ha a lehetséges tűzszünetet megszegik, az EU kész „további harapós szankciókat bevezetni”.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!