Előrehozott választást követelnek a szerbiai egyetemisták
A szerbiai egyetemi hallgatók a parlament azonnali feloszlatását és rendkívüli parlamenti választások kiírását követelik az alkotmány 109-es szakaszával összhangban, írja a Szabad Magyar Szó. „Úgy hisszük, hogy a demokrácia az egyetlen mód egy ilyen kiterjedésű politikai válság feloldására, ezért arra kérjük a nemzetet, hogy támogassa azt a listát, amelynek a Szerbiában működő egyetemi karokon tanuló hallgatók bizalmat szavaznak” – írták az X-en (korábban Twitter) közzétett bejegyzésükben.
Az egyetemisták szerint öt hónapja próbálnak békés és törvényes úton érvényt szerezni követeléseiknek, de a kormány ezeket nem teljesítette, és a jelek szerint nem is hajlandó erre. Az országszerte tartott tiltakozásaik nem „zaj”, hanem „olyan erő, amely képes változásokat elindítani”. A korrupció olyan mélyen gyökerezik az állami intézményekben, hogy emiatt lehetetlen, hogy a hatalomtól függetlenül végezzék munkájukat. Arra szólították fel a választókat, hogy a követelt előrehozott választások alkalmával azt a listát támogassák, aminek a tiltakozó egyetemisták bizalmat szavaznak, hogy az igazság győzhessen, írja az MTI.
Az egyetemisták korábban blokád alá vették a szerb köztévét, mert szerintük a kormány évek óta szócsőként használja azt. A blokád alatt nem engedték bemenni a dolgozókat, elmaradt így a szokásos reggeli híradó és a többórás reggeli műsor is például. Azt követelték, hogy a kormány írjon ki új pályázatot az elektronikus média szolgáltatást felügyelő bizottság tagjaira. A kormány 14 nap után teljesítette a követelésüket.
Szerbiában azután kezdődtek a nagyszabású tüntetések, hogy 2024. november 1-jén leszakadt a nemrég felújított újvidéki állomásépület előtetője. Összesen tizenhatan vesztették életüket a tragédiában, a társadalom pedig azonnal keresni kezdte a felelősöket, valamint az okokat, miért rogyhat össze egy frissen felújított épület bármely része. A hatóságok azonban vonakodtak kiadni a teljes felújítási dokumentációt és megnevezni a felelősöket, így egyre komolyabb tiltakozások voltak. Ezek vezetését az alulról szerveződő diákság vette át, ami a hatalomhoz közel állók olykor erőszakos reakciói után egyetemeket foglalt el, több százezres tüntetéseket szervezett Belgrádban, Újvidéken, Nišben és további városokban.
A 16 halottat követelő állomásomlás megmutatta a szerb társadalom problémáit és belső feszültségeit, miközben egyesítette a különböző társadalmi csoportokat. Traktoros gazdák jöttek megvédeni az autós ámokfutóktól a fiatalokat, taxisok hozták-vitték őket díjmentesen a különböző szerbiai városokban szervezett tüntetésekre, ügyvédek kezdtek sztrájkba szolidaritásból. A kormányzati és kormányközeli szereplőktől jövő fenyegetések és dehonesztáló összeesküvés-elméletek, sőt bántalmazások is csak megerősítették a mozgalmat.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!