Hatalmas meglepetésre első körben nem sikerült megválasztani Friedrich Merzet Németország új kancellárjának

A Bundestag első körben nem választotta meg kancellárnak Friedrich Merzet, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) jelöltjét, írja a Guardian. Merznek 316 szavazatra volt szüksége a megválasztáshoz, de a kedd reggeli titkos szavazáson csak 310-et kapott, miközben az általa vezetett CDU-CSU-SPD koalíciónak elvileg 328 szavazata van a 630 fős Bundestagban.
A német sajtó arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyesmire még nem volt példa a Német Szövetségi Köztársaság történetében. A Spiegel szerint 621-en szavaztak, 310-en igennel és 307-en nemmel. Hárman tartózkodtak, egy szavazat pedig érvénytelen volt.
A szavazást a helyszínen követte Merz legnagyobb politikai riválisa, Angela Merkel, aki 2005 és 2021 között volt Németország kancellárja.
Merznek a kancellársággal régi álma válhat valóra: már az 1990-es években fontos pozíciói voltak a CDU-ban, Helmut Kohl 1998-as leváltása után pedig a pártelnöki szék egyik nagy várományosának számított. 2000 és 2002 között még a CDU frakcióvezetőségét is megszerezte, később azonban Angela Merkel kitúrta a párt éléről. Merz ezután visszavonult a politikától, és két évtizedet várt, hogy visszatérhessen.
Mi következik ezután?
A német törvények szerint ha az első fordulóban nem sikerül megválasztani a kancellárt, akkor második fordulót tartanak, ahol szintén abszolút többségre van szüksége (315+1 szavazat) a jelöltnek. A Bundestagnak ekkor 14 napja van arra, hogy másik kancellárjelöltet válasszon. Ha a második forduló is eredménytelenül zárul, jön a harmadik kör, ahol azonnal új választást kell tartani. Itt már a legtöbb szavazatot kapó jelöltet választják meg kancellárnak, vagyis elég a relatív többség is.
Amennyiben a Bundestag abszolút többséggel választja meg az új kancellárt, a szövetségi elnöknek a választást követő hét napon belül ki kell neveznie. Ha a megválasztott kancellár csak relatív többséget szerez, a szövetségi elnöknek hét napon belül vagy ki kell neveznie a kancellárt, vagy fel kell oszlatnia a Bundestagot.
Kérdés, hogy mikor tarthatják meg a második fordulót. A tervek szerint Merz szerdán, immár német kancellárként Párizsba, majd Varsóba utazott volna, pénteken pedig Brüsszelben tárgyalt volna.
A német sajtó közvetlenül az első körös szavazás után arra számított, hogy a második fordulót nem tartják meg kedden, mert Merzék nem akarnak még egy lebőgést kockáztatni. Később azonban a frakciók ülései után elhangzott nyilatkozatok alapján ezt sem zárták teljesen ki. Három opció van: kedden, szerdán vagy pénteken tartanák a második kört.
Az első két időponthoz külön döntés kellene a Bundestagtól, de a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) és a Baloldal is nyitottnak tűnt erre. A napokban alkotmányellenesnek nyilvánított, de a felmérésekben előretörő AfD új választásokra szólított fel.
Hétfőn lett nyilvános, hogy a Kereszténydemokrata Unió (CDU), a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a Szociáldemokrata Párt (SPD) koalíciós megállapodása alapján nyolc nő és tíz férfi alkotja majd a következő német kormányt.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!