Nemzetközi lapszemle: Simion győzelme feszültséget kelt Európában

George Simion szélsőjobboldali nacionalista jelölt nyerte a romániai elnökválasztás első fordulóját, miközben a két nyugatorientált jelölt, Crin Antonescu és Nicușor Dan szoros versenyben küzd a második fordulóba jutásért – derül ki a külföldi sajtó első reakcióiból. A nemzetközi lapszemle szerint Simion előretörése aggodalmat kelt Brüsszelben, Washingtonban és Kijevben: egy esetleges győzelme elszigetelheti Romániát az EU-tól és a NATO-tól, és alááshatja Ukrajna további támogatását. A külföldön élő románok szavazatai – különösen Nyugat-Európában – kulcsszerepet játszhatnak a választás végkimenetelében.
Euronews: Simion fölényben, de a második forduló kemény küzdelmet ígér
A Euronews tudósítása szerint George Simion az első forduló egyértelmű győztese, a szavazatok mintegy 40%-ával, az eddig feldolgozott 82%-os eredmények alapján. A második helyért kiélezett harc folyik a nyugatorientált jelöltek, Crin Antonescu (21%) és Nicușor Dan (18%) között – a különbség olyan csekély, hogy a hivatalos eredményekig semmi sem biztos.
A tudósítás kiemeli, hogy a diaszpóra jelentős része is Simion mellé állt: Olaszországban a szavazók 77%-a, Spanyolországban 80%-a támogatta az AUR vezetőjét. Ez különösen meglepő annak fényében, hogy a külföldön élő románok korábban jellemzően liberálisabb, EU-párti jelölteket támogattak.
A cikk szerint a független jelöltként induló Dan meglepően jól szerepelt, ami komoly üzenet a nagykoalíció számára, amely Antonescut indította elnökjelöltként. A PSD–PNL–RMDSZ közös jelöltje mögött azonban a liberálisok egy része azt állítja, hogy a szociáldemokraták nem mozgósították elég hatékonyan a vidéki szavazóikat.
Simion, aki már az exit pollok után győzelmet hirdetett, a „román méltóság diadaláról” beszélt, és arra figyelmeztetett, hogy a szavazatok számlálása során fokozott éberségre van szükség a csalások elkerülése érdekében.
A Euronews arra is rámutat, hogy Simion népszerűsége az elmúlt években folyamatosan nőtt, és azt az anti-establishment hullámot lovagolta meg, amelyet az ultranacionalista Călin Georgescu indított el. Georgescu tavaly decemberben megnyerte az azóta megsemmisített választás első fordulóját, és most Simion oldalán tűnt fel újra, amikor együtt szavaztak Mogosoaián.
A lap hangsúlyozza: Románia választása nem pusztán két politikus, hanem két irány között zajlik majd – a befelé forduló nacionalizmus és az EU- és NATO-orientált politika között. A részvételi arány 53% volt, ami meghaladta a decemberi, érvénytelenített választás részvételét.
Politico: A nacionalista Simion győzelme újabb frontvonalat nyitott Európában
A Politico kiemeli, hogy George Simion, Donald Trump elkötelezett híve és szélsőjobboldali nacionalista politikus győzött a román elnökválasztás első fordulójában. A centrista jelöltek, Crin Antonescu és Nicușor Dan szoros küzdelmet vívnak a második fordulóba jutásért. A portál szerint Románia az EU és a NATO szempontjából kulcsfontosságú, és a választás kimenetele nemzetközi tétet kapott – az ország az illiberális jobboldal és az európai mainstream politikai elit harcának új terepévé vált.
A cikk emlékeztet arra, hogy a választást ismételni kellett, miután a tavaly novemberi első fordulót a román alkotmánybíróság érvénytelenítette kampányjogsértések és feltételezett orosz beavatkozás miatt. A tavalyi győztes, Călin Georgescu – akit kizártak az új választásból – most Simion oldalán kampányol, s a hírek szerint Simion kormányfői posztot szánna neki, amennyiben megnyeri az elnökválasztást.
Reuters: Simion győzelme elszigetelheti Romániát az EU-ban és a NATO-ban
A Reuters tudósítása szerint Simion közel 30–33%-kal végzett az első helyen az exit pollok szerint, míg Antonescu és Dan fej-fej mellett 21–23%-on állnak. A hírügynökség kiemeli, hogy a diaszpóra szavazatai még nincsenek beleszámítva, és ezek Simion vagy Dan javára billenthetik a mérleget.
A hírügynökség szerint Simion elnökké választása elszigetelheti Romániát az EU-tól és NATO-tól, veszélyeztetve a nyugati befektetéseket és megingatva a keleti katonai szövetség védelmi vonalát. Simion ellenzi Ukrajna támogatását, bírálja az EU vezetését, és a Trump-féle MAGA-politikát tekinti irányadónak.
Megemlítik, hogy Románia a háború kitörése óta kulcsszerepet játszik Ukrajna támogatásában – légvédelmi rendszert adott át, pilótákat képez ki, és a fekete-tengeri Konstanca kikötőjén keresztül hatalmas mennyiségű ukrán gabonát exportált. Simion retorikája ezzel szembe megy.
AFP: A jelölt megváltozott, de a szélsőjobb maradt az élen
Az AFPszerint bár a jelölt személye változott (Georgescu helyett Simion), a választás ismét a szélsőjobboldal diadalát hozta. A francia hírügynökség szerint a nacionalista retorika, a TikTok-használat, a fiatalos imázs és a szuverenista üzenetek erőteljesen rezonáltak a választók jelentős részével.
Simion kampányában hangsúlyt fektetett arra, hogy „visszaadja Romániát a románoknak”, és kijelentette, hogy megválasztása esetén három opciót lát Georgescu hatalomba juttatására: referendum, előrehozott választások vagy parlamenti koalíció. A lap szerint azonban Simionnak kevés tartalék szavazóbázisa van, és a második fordulóban – május 18-án – jó eséllyel alulmaradhat egy mérsékeltebb ellenféllel szemben.
Az AFP idéz egy bukaresti választót, aki azért támogatja Simiont, mert a régi politikai elitből kiábrándult, és azt reméli, hogy a nacionalista fordulat hazahozza a kivándorolt gyermekeit is.
BBC: Feszült nemzetközi figyelem mellett vezet Simion – de a második forduló lehet a döntő
A BBC közép-európai tudósítója, Nick Thorpe szerint hogy George Simion győzelme nervózussá tette az európai és amerikai fővárosokat, mivel Románia kulcsszerepet játszik Ukrajna katonai támogatásában és a NATO keleti védelmi vonalában. Ha Simion elnök lesz, megakaszthatja a támogatást Kijev felé, amire a Trump-adminisztráció már utalt is azáltal, hogy az utolsó pillanatban visszavonta a vízummentességi egyezményt Romániával.
Simion kampányában elutasítja Ukrajna további támogatását, miközben tagadja, hogy oroszbarát lenne. Egyre több román választja a pártokkal szembeni egyéni jelölteket, a közvélemény-kutatásokkal szemben meglepően jól szereplő Nicușor Dan is ennek a jelenségnek a része.
A BBC tudósítása szerint a diaszpóra döntő tényező lehet – különösen, hogy exit pollokban nem szerepelnek, de számuk és aktivitásuk jelentős.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!