Eltemették Ferenc pápát

Eltemették Ferenc pápát
Ferenc pápa koporsója megérkezik a Santa Maria Maggiore-bazilikába, ahol majd zárt körben zajlik le a temetési szertartás – Fotó: Alkis Konstantinidis / Reuters

451

  • A Szent Péter téren 200 ezren búcsúztatták Ferenc pápát. Rómába százezrek érkeztek a temetésre, amelyen vezető politikusok sokasága is megjelent, Orbántól Trumpon, Zelenszkijen, Macronon át a muzulmán világ vezetőiig.
  • A gyászmisén részt vevők számát korlátozták a hatóságok, de a térre vezető utak is megteltek a Vatikánon kívül is.
  • A 88 évesen húsvétkor meghalt pápát búcsúztató szentbeszédben központi szerepet kapott a menekültekkel való szolidaritás fontossága, amit a tömeg tapssal fogadott.
  • Ferenc pápa koporsóját nem a Vatikánban, a Szent Péter-bazilikában helyezték el, hanem a római Santa Maria Maggiore-bazilikában.
  • A szertartás legutolsó része már kamerák nélkül zajlott le.

Ferenc pápa koporsóját ellátták a főkamarás, a Pápai ház prefektúrája, a liturgikus szertartások hivatala és a Santa Maria Maggiore káptalanjának pecsétjével. A pápa testét a sírba helyezték, majd meghintették szenteltvízzel. A jelenlévők elénekelték a Regina Coeli húsvéti Mária antifónát, majd a bazilika káptalanjának jegyzője elkészítette a temetést rögzítő okiratot, és felolvasta azt a jelenlévőknek. Azt aláírta a főkamarás, a Pápai Ház régense, a pápai szertartásmester, végül pedig a jegyző is. (Vatican News)

A Szent Péter téren tartott gyászmise után a temetés a Santa Maria Maggiore-bazilikában zajlott le, de a nyilvános része a szertartás vége előtt befejeződött.

Azt még láthatta a világ, ahogyan a koporsót beviszik a bazilikába, de ott már a közvetítés után, kamerák nélkül helyezték el Ferenc pápát végső nyughelyén. Ezzel véget ért közvetítésünk.

Fotó: Carlos Barria / Reuters
Fotó: Carlos Barria / Reuters

A 266 pápa közül a rendelkezésre álló adatok alapján I. Ferenc a 7. legidősebb pápa volt halálakor. A rekorder Agaton pápa lehet, aki állítólag 577-ben született és 104 évesen halt meg. 101 évesen választották meg, ez eléggé megdönthetetlennek tűnik, és még így is volt három éve az egyház vezetésére.

Ferenc pápa 12 évig volt a római katolikus egyház feje, ezzel az 54. helyen áll.

Mielőtt végső nyughelyére helyezték Ferenc pápát, végső tiszteletadással búcsúztak tőle a szűzanya ikonja előtt a Santa Maria Maggiore-bazilikában.

(BBC)

Megérkezett az átalakított pápamobillal Ferenc pápa koporsója a Santa Maria Maggiore-bazilikához. Akaratának megfelelően itt, a Vatikánon kívül helyezik végső nyughelyére. A körmenet megérkezésekor felzúgtak a harangok, a gyászolók pedig megtapsolták, ahogy a koporsót felvitték a lépcsőn a bazilikába.

Fotó: Carlos Barria / Reuters
Fotó: Carlos Barria / Reuters

A vatikáni hatóságok szerint több mint 250 ezren gyűltek össze Ferenc pápa szombati temetésén.

(CNN)

A gyászmise után sokan leültek a földre, nézik a pápamobil útját, amely a Szent Péter tértől négy kilométerre lévő Santa Maria Maggiore-bazilikáig tart, Ferenc pápa Vatikánon kívüli végső nyughelyére. A koporsó szállítására átalakított autót rendőrök kísérik, a körmenet útján hosszú sorfalat állnak az emberek és integetnek, amikor megérkezik az autó melléjük.

Elindult az átalakított pápamobil – az AP szerint óránként tíz kilométeres sebességgel – Santa Maria Maggiore felé a körmenettel, hogy a pápa koporsóját végső nyughelyére tegyék.

Fotó: Hannah Mckay / Reuters
Fotó: Hannah Mckay / Reuters

Befejeződött a Ferenc pápáért tartott gyászmise. A Szent Péter-bazilika harangjai megszólaltak, így a szertartás több mint két óra után véget ért.

A volt egyházfő koporsóját Rómán át viszik a Santa Maria Maggiore-bazilikába, ahol szintén megszólalnak a harangok a pápa holttestének megérkezése előtt.

(CNN)

Bevitték Ferenc pápa koporsóját a Szent Péter-bazilikába. Innen körmenet indul a koporsóval Rómán át a Santa Maria Maggiore-bazilikába, ahol a pápát végső nyughelyére helyezik. A római bazilikában öt pápa nyugszik, utoljára XIII. Kelement temették oda, 1769-ben.

Az egyház történetének 266 pápája közül 91-et temettek el a vatikáni Szent Péter-bazilikában, így Ferenc pápa temetése bő száz év után abban is rendhagyó volt, hogy az ő koporsója végakaratának megfelelően a Vatikánon kívüli bazilikába kerül.

Fotó: Remo Casilli / Reuters
Fotó: Remo Casilli / Reuters

Giovanni Battista Re, a Bíborosi Kollégium dékánja szenteltvízzel megáldotta Ferenc pápa koporsóját, majd elmondta a záróimádságot. A koporsó megáldása után, délben háromszor megkongatták a harangokat a volt egyházfőért.

Miközben a bíborosok felálltak a Szent Péter téren lévő helyükről, és visszamentek a bazilikába, a koporsóhordozók előrementek, hogy felemeljék a koporsót.

(CNN)

A politikai varázsgömbbe nézők gyakran próbálják kiolvasni, mit jelenthet a politikusok elhelyezkedése egymáshoz képest, Ferenc pápa gyászmiséjén azonban ennek biztosan nincs jelentősége: az ülésrendet egyszerűen a politikusok által képviselt országok francia nyelven megadott neveinek alfabetikus sorrendjében történt. Ez hozta egymás mellé Donald Trumpot Finnország és Észtország vezetőivel, épp Franciaország elnöke alatti sorban – derült ki a New York Times cikkéből.

Így került egymás közelébe a magyar köztársasági elnök – Sulyok Tamás – és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is. Persze az „Hongrie” és az „Ukraine” nincs egymás mellett az abc-ben, de a sortörések ezt a közelséget hozták ki, nem messze India elnökétől.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

A szentáldozás után a gyászmisét tartó Giovanni Battista Re bíboros elmondta az utolsó áldozást és a búcsúztatót (Ultima commendatio et valedictio).

„Ajánljuk Isten gyengéd kegyelmébe Ferenc pápa, a katolikus egyház püspöke lelkét, aki megerősítette testvéreit a feltámadás hitében” – mondta a Bíborosi Kollégium dékánja latinul.

A bíborosok ezután több tucat katolikus szent nevét olvasták fel, arra kérve őket, hogy imádkozzanak Ferenc pápáért. A szertartás a Mindenszentek litániájával folytatódott, majd a keleti katolikus egyházak képviselői búcsúztatták Ferenc pápát, ők görögül elmondták a bizánci liturgia gyászimáját.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

(CNN)

Papok és más ünneplők szétosztották a szentáldozást – a Krisztus testét és vérét jelképező kenyeret és bort – a bíborosok között. A bíborosok után a papok elkezdték szétosztani a szentáldozást a résztvevők között.

A béke jeleként arra biztatták az egybegyűlteket, hogy fogjanak kezet a közelükben lévőkkel. Donald Trump például Emmanuel Macron francia elnökkel rázott kezet.

(CNN)

Megtörtént a szertartás legünnepélyesebb része, az eucharisztia liturgiája.

A gyászmisét celebráló Giovanni Battista Re bíboros megszentelte az oltárt, és elmondta az eucharisztikus imát. Ez a szertartás azon része, amikor a kenyeret és a bort megszentelik, így azok Jézus Krisztus testévé és vérévé válnak.

Miután a kórus elénekelte a Sanctust, és az ima befejeződött, együtt énekelték a Miatyánkot is.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

(CNN)

Nem telt meg minden szeglete a Szent Péter térnek, de nem az érdeklődés hiánya miatt – hiszen így is 200 ezren vannak csak a helyszínen –, hanem azért mert a hatóságok korlátozták a térre érkező látogatók számát – írta a CNN. Gyászolók tömegei vannak a korlátokon túl és a térre vezető utakon is.

Az áthaladáshoz egy széles sávot is elkülönítettek a téren, biztonsági okokból.

A homíliát a hívek francia, arab, portugál, lengyel, német és kínai nyelvű imája követte a szentáldozás és a szertartás vége előtt.

Fotó: Kevin Coombs / Reuters
Fotó: Kevin Coombs / Reuters

„A háború emberek halálát, otthonok, kórházak, iskolák lerombolását jelenti. A háború mindig rosszabbá teszi a világot, mint amilyen előtte volt. Fájdalmas és tragikus vereséget jelent mindenkinek” – idézte Ferenc pápát a gyászmisén Giovanni Battista Re. „Hidakat épített, nem falakat” – mondta a Bíborosi Kollégium dékánja, valójában azoknak is üzenve, akik a migráció miatti félelemre építik fel politikájukat. Ezért is idézte fel, hogy Ferenc első útja Lampedusa szigetére vezetett és hogy a mexikói-amerikai határon is misét celebrált egykor.

A BBC tudósítója úgy látta, hogy ezeknél a részeknél a tömeg tapsolt, de a politikusok nem. Nem sokkal később véget ért Battista Re homíliája, azaz búcsúztató szentbeszéde.

A vatikáni hatóságok szerint közel 200 ezer ember gyűlt össze Ferenc pápa búcsúztatásán. Mint a CNN írta, XVI. Benedek pápa 2023-as temetésén közel 50 ezren, míg II. János Pál pápa 2005-ös temetésén mintegy 300 ezren vettek részt.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Nagy taps fogadta a Szent Péter téren, azt, hogy gyászmisén Giovanni Battista Re felidézte Ferenc pápa első hivatalos látogatását: ez Lampedusa szigetén volt, ahová a menekülthullám nagy mennyiségben vetette partra a menekülteket. Taps fogadta azt is, hogy a menekülteket említve a Bíborosi Kollégium dékánja elmondta, hogy a pápa Mexikó és az Egyesült Államok határán is misét celebrált.

Többször is megtapsolták homíliája közben Giovanni Battista Rét, a Bíborosi Kollégium dékánját, aki a gyászmisét celebrálja.

Fotó: Alberto Pizzoli / AFP
Fotó: Alberto Pizzoli / AFP

„Ugyanannak a mennyei atyának a gyermekei vagyunk” – mondta gyászbeszédében a Bíborosi Kollégium Dékánja, emlékeztetve arra, hogy I. Ferenc pápa igyekezett mindenkihez eljutni, nem csak az egyház szűkebb értelemben vett híveire koncentrált.

„Pápa volt az emberek között, nyitott szívvel mindenki felé. És egyben pápa volt, aki figyelt az idők jeleire és arra, amit a Szentlélek ébreszt az Egyházban” – mondta Battista Re.

A gyászmisét Giovanni Battista Re celebrálja. „Az érzelmek kiáradása, amelyeknek tanúi lehettünk az elmúlt napokban, mióta eltávozott erről a földről az örökkévalóságba, megmutatja, milyen mélyen megérintette Ferenc pápa pápasága az elméket és a szíveket” – kezdte beszédét a Bíborosi Kollégium dékánja, majd a pápa küldetését, életét méltatta, megjegyezve, hogy I. Ferenc nem csak a hívekhez, de azokhoz is közel állt, azokra is hatott, akik nem voltak vallásosak.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Miközben tart a szentmise a volt egyházfőért, Szerhij Nyikiforov, az ukrán elnök szóvivője közölte, hogy Volodimir Zelenszkij a szertartás előtt találkozott Donald Trumppal.

Jelenleg mindkét államfő a Szent Péter téren tartózkodik a gyászmisén. Valószínűleg a temetés után is találkoznak majd.

Volodimir Zelenszkij és a gyászmisén – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Volodimir Zelenszkij és a gyászmisén – Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

(BBC)

Izrael csak nagykövetét küldte Ferenc pápa temetésére, bár számos ország államfői szinten képviselteti magát, akkor is, ha lakosságának többsége nem római katolikus.

Az, hogy sem Benjamin Netanjahu kormányfőt, sem Jichak Hercog államfő nem jött el, nem meglepő, azok után, hogy Izrael látványosan visszavonta még a hivatalos oldalain megjelent részvétnyilvánítását is a pápa halála után. Erről itt olvashat bővebben. Az izraeli vezetés sértettségéről abból fakad, hogy a pápa nem csak a Hamász 2023. október 7. véres támadását ítélte el, de az arra adott, Gázai övezetet érő izraeli katonai csapást is.

Behozták Ferenc pápa koporsóját, a tömeg megtapsolta őt is. A gyászmise kicsivel szombat reggel 10 óra után kezdődött. A szentmisét Giovanni Battista Re, a Bíborosi Kollégium dékánja tartja a volt egyházfőért.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

Ferenc pápa búcsúztatását a Sixtus-kápolna kórusa kíséri zenével. A Capella Musica Pontificia Sixtina énekegyüttest 1471-ben alapították, ez a mindenkori pápa személyes kórusa. Története valójában ennél is jóval korábbra, Nagy Szent Gergely idejére, a 6. századik nyúlik vissza, de már a 15. századi alapítási dátummal is ez a világ legrégebbi, folyamatosan létező kórusa.

Megérkezett a Szent Péter térre Donald Trump amerikai elnök a first ladyvel, Melania Trumppal. Trump lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál a Szent Péter-bazilikában.

Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex

(BBC)

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megérkezett a Szent Péter térre. Alexander Van der Bellen osztrák köztársasági elnök feleségével érkezett a pápa búcsúztatására. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is felbukkant, Javier Milei argentin elnök az elnökség főtitkárával, Lula da Silva brazil elnök pedig feleségével érkezett Ferenc pápa temetésére.

Emmanuel Macron francia elnök üdvözölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, akit nagy taps fogadott a Szent Péter téren. Vilmos herceg, III. Károly képviseletében lerótta kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál a Szent Péter-bazilikában. Keir Starmer brit miniszterelnök feleségével érkezett a pápa temetésére.

(BBC)

Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Antonio Masiello / Getty Images
Fotó: Antonio Masiello / Getty Images
Fotó: Remo Casilli / Reuters
Fotó: Remo Casilli / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Mandel Ngan / AFP
Fotó: Mandel Ngan / AFP
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Hevesi-Szabó Lujza / Telex
Fotó: Guglielmo Mangiapane / Reuters
Fotó: Guglielmo Mangiapane / Reuters

Sorra érkeznek a vezető politikusok, a Szent Péter téren megjelent az ukrán elnök is. Volodimir Zelenszkijt meglátva a tömeg eleje tapsviharban tört ki.

Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters
Fotó: Kai Pfaffenbach / Reuters


Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!