Orbán rendszere az autokráciák példaképe lett, a magyar modell diktatúrát mélyít és szegénységet termel

110

Az amerikai radikális jobboldal egyre gyakrabban tekint Magyarországra mint követendő példára – írja Anne Applebaum a The Atlanticban. Cikkében részletesen bemutatja, miért tartja veszélyesnek, ha az Egyesült Államok a „magyar modell” útjára lépne. A kép, amit Orbán Viktor rendszeréről fest, egy cinikus és korrupt hatalmi gépezetet mutat be: gazdasági hanyatlás, intézményi leépítés és rendszerszintű korrupció jellemzi a magyar valóságot, amit a politikai propaganda igyekszik elfedni – nemcsak otthon, de külföldön is.

„Valaha Közép-Európa leggazdagabb országának tartották Magyarországot – a szocialista tábor »legboldogabb barakkjaként« emlegették a hidegháború idején –, később pedig a külföldi befektetők kedvenc célpontja lett a régióban. Ma viszont Magyarország az egyik legszegényebb, sőt talán a legszegényebb ország az Európai Unióban. Az ipari termelés évről évre csökken, a termelékenység a legalacsonyabbak között van a térségben, a munkanélküliség pedig lassan emelkedik. Bár a kormánypárt hangosan hirdeti a hagyományos értékeket, a népesség folyamatosan fogy. Talán azért, mert a fiatalok nem akarnak gyermeket vállalni egy olyan országban, ahol az emberek kétharmada rossznak tartja a közoktatást, és ahol kórházi osztályok zárnak be, mert az orvosok tömegesen külföldre költöztek. Talán azért sem maradnak a tehetségesek, mert Magyarország immár három egymást követő évben az EU legkorruptabb országának számít. Még a Heritage Foundation – az a MAGA-közeli agytröszt, amely a Project 2025-öt is jegyzi – által kiadott Gazdasági Szabadság Index szerint is Magyarország áll a legalacsonyabb helyen az EU-n belül az állami integritás terén” – olvasható a cikkben.

Applebaum szerint Budapest belvárosa ma már luxusszállodák és nemzeti romantikába csomagolt emlékművek díszlete, miközben az ország a valóságban Európa egyik legszegényebb tagállama lett. Az ipar gyengélkedik, a termelékenység alacsony, az egészségügy és az oktatás állapota miatt sok fiatal külföldre költözik, nem vállal gyereket. Az ország három éve vezeti az EU korrupciós listáját, amit nem civil szervezetek, hanem a konzervatív Heritage Foundation mérései is alátámasztanak – ez az az intézet, amely egyébként a Trump-közeliek körében is meghatározó.

Az ellentmondások ellenére Orbán Viktor és rendszere egyre népszerűbb az amerikai jobboldalon. Az elmúlt években többször is vendégül látta a CPAC jobboldali politikai konferenciát Budapesten, és maga Orbán is beszélt Texasban. Steve Bannon „inspirációnak” nevezte Magyarországot, a Heritage Foundation vezetője pedig „a modern államvezetés mintájaként” hivatkozott rá.

De mit is jelent ez a minta valójában? Applebaum szerint egy klasszikus autokratikus hatalomkoncentrációról van szó: a közszolgálat lojalisták kezébe került, a sajtószabadság megszűnt, az igazságszolgáltatás pártirányítás alá került, az alkotmányt többször módosították, hogy a kormányoldal előnyhöz jusson. Orbán kormánya az orosz és kínai érdekeket nyíltan képviseli az EU-n belül, miközben az ország szuverenitását hangoztatja.

A rendszer szívében azonban nem ideológia, hanem pénz áll – írja Applebaum. Az Orbánhoz köthető oligarchák – mint veje, Tiborcz István, vagy barátja, Mészáros Lőrinc – állami és EU-s forrásokhoz jutnak hozzá rendszeresen, gyakran személyre szabott pályázatok révén. A „NERisztánnak” nevezett korrupciós rendszer ma már a magyar gazdaság 20 százalékát is kiteheti – olyan cégekkel, amelyek nem verseny-, hanem lojalitásalapon működnek.

A cikk arra figyelmeztet, hogy ez a modell kezd megjelenni az Egyesült Államokban is. A közszolgálat politikai átszabása, az igazságügyi szervek pártosítása, a sajtó elleni nyomásgyakorlás, valamint az oligarchikus gazdasági szerkezet megerősödése mind azt mutatják: Amerika valóban közelít Magyarország példájához. Applebaum szerint ez nemcsak politikai, hanem gazdasági veszély is: a magyar út stagnáláshoz, korrupcióhoz és elszegényedéshez vezetett – és könnyen ez várhat Amerikára is, ha nem ismerik fel időben, mi rejlik a felszín mögött.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!