Több mint ezer embert tartóztattak le a török tüntetések miatt

A török hatóságok több mint ezer embert tartóztattak le az előző héten kezdődött tüntetések alatt. A török belügyminiszter hétfőn délelőtti közlése szerint 1133 ember vettek őrizetbe. Ali Yerlikaya kijelentette, hogy a demonstrálók „visszaélnek” a tüntetés alkotmányos jogával, és „megpróbálják megzavarni a közrendet, utcai jeleneteket szítanak és megtámadják a rendőröket”.
Egy török civilszervezet hétfőn közzétett adatai szerint a török hatóságok legalább tíz újságírót tartóztattak le a tüntetések kezdete óta. Az AFP francia hírügynökség közlése szerint köztük van egyik fotóriporterük is, akit az otthonában vettek őrizetbe.
Vasárnap tízezrek vonultak utcára Törökországban, miután hivatalosan is letartóztatták és vádat emeltek az ellenzéki isztambuli polgármester, Ekrem İmamoğlu ellen korrupció miatt. Az AFP összesítése szerint az ország 81 tartományából legalább 55-ben, vagyis az ország több mint kétharmadában tartottak demonstrációkat.
Recep Tayyip Erdoğan elnök egyik fő riválisát szerdán vették őrizetbe, pár nappal azelőtt, hogy a 2028-es török elnökválasztás egyik jelöltjének nevezték volna ki. A Köztársasági Néppárt (CHP) vasárnapi elnökjelölt-választásán İmamoğlu indult egyedüliként, a letartóztatása ugyanis nem akadályozza meg az indulását, az viszont igen, ha végül el is ítélik. A BBC a párt beszámolója alapján azt írja, összesen 15 millióan adták le szavazatukat, közülük 1,6 millióan párttagként, a többiek civilként, szolidaritásukat kifejezve szavaztak İmamoğlura.

A BBC azt írja, a tüntetőkre a rendőrök több helyen vízágyúval, gumilövedékekkel lőttek, emellett paprikaspray-t is bevetettek. Az isztambuli városháza közelében a tüntetések ötödik napján is tömegek gyűltek össze. A vasárnapi demonstráción Dilek Kaya İmamoğlu, a letartóztatott polgármester felesége is felszólalt: mint elmondta, a férje ellen elkövetett „igazságtalanság mindenki lelkiismeretére hatással van”.
A CHP elnöke, Ozgur Ozel a vasárnapi tüntetésen a Reuters szerint arról beszélt, hogy a vasárnapi szavazáson tapasztalt magas részvételi arány megkérdőjelezi „Erdoğan legitimitását, és elkerülhetetlenné teszi az előrehozott választásokat.”
Az İmamoğlu letartóztatására reagáló tüntetések az eddigi legjelentősebbek az országban a helyi Gezi Park lerombolásával kapcsolatos 2013-as tüntetések óta. İmamoğlu, aki egyes közvélemény-kutatásokban vezet Erdoğan előtt, tagadta, hogy korrupciós vagy terrorista bűncselekményben vett volna részt, ahogy azt a hatóságok állítják. Állítása szerint az ellene felhozott vádak politikai indíttatásúak. „Soha nem fogok meghajolni” – írta az X-en, mielőtt előzetes letartóztatásba helyezték.
Az isztambuli polgármester őrizetbe vételének hírére mélyrepülésbe kezdett a török tőzsde és a líra, és tüntetéssorozatot indított el, annak ellenére, hogy négy napra betiltották a demonstrációkat. A napokban tartott tüntetéseken a rendőrök gumilövedékkel oszlattak és sokakat őrizetbe vettek, a szombati tüntetésen ott volt a Telex fotósa is. Vasárnapra a budapesti török közösség is tüntetést szervezett, az eseményen Karácsony Gergely is felszólalt. A törökországi események hátterével ebben a cikkünkben foglalkoztunk részletesen.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!