Mindenki tudja, ki nyeri a vasárnapi német választást, és senki nem tudja, ki és hogyan kormányoz majd utána

Ha csak a közvélemény-kutatásokat nézzük, Németországban a vasárnapi lesz az elmúlt évtized legunalmasabb szövetségi választása. A 2017-es választások előtt a szociáldemokraták Martin Schulz volt EP-elnök vezetésével a közvélemény-kutatásokban megszorongatták az akkor Angela Merkel vezette Kereszténydemokrata Uniót (CDU), aztán a választásokon csúnyán kikaptak tőlük. A 2021-es választás előtt sokáig toronymagasan vezettek a kereszténydemokraták, egy ponton a zöldek tűntek befutónak, hogy végül nevető harmadikként Olaf Scholz szociáldemokratái végezzenek győztesként.
Most azonban semmi hasonló fordulat nem várható: a CDU és bajor testvérpártja, a Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetsége három éve magabiztosan, 10-15 százalékpontos előnnyel vezeti a közvélemény-kutatásokat. Senki, még a felmérésekben a második helyre jósolt, szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) vezetése sem gondolja komolyan, hogy megszorongathatnák a kereszténydemokratákat. Azt is szinte mindenki készpénznek veszi, hogy a választások után Friedrich Merz, a CDU vezetője próbálkozhat először a kormányalakítással.
Az elmúlt hónapok, vagy hosszabb időre visszatekintve az elmúlt bő egy év mégis olyan politikai fordulatokkal volt tele, amelyek alaposan átrendezték a német politikai térképet. A közhangulat és a pártok attitűdjei annyira megváltoztak, hogy a CDU biztos győzelme ellenére senki sem tudja, milyen kormányzat jöhet majd február 23. után. És hiába híresen pontosak a német közvélemény-kutatások, 2-3 százalékos különbségek teljesen más parlamenti felállást eredményezhetnek.
Ebben a cikkben összeszedjük, hogy jutottunk el a mostani politikai helyzetig, és mi várható a választások után.
A merkeli kompromisszum vége
Angela Merkel 2013 és 2021 között egy kereszténydemokrata-keresztényszociális-szociáldemokrata nagykoalíció élén vezette Németországot. A jobboldali és baloldali pártokból álló koalíció patikamérlegen mérte ki minden döntését, és úgy irányította az országot, hogy minden komolyabb reformot, nagyobb megerőltetést igyekezett a távoli jövőig halogatni.
A folyamatos kompromisszumokkal, nagykoalíciós egyensúlyozással azonban a lakosság egyre nagyobb része és a kormányzó pártok tagsága is egyre elégedetlenebb lett. A CDU jobbszárnya és a CSU azzal vádolta Merkelt, hogy társadalmi kérdésekben, például menekültügyben túl liberális vonalat képvisel. Az SPD balszárnya szerint viszont túlságosan jobboldali, neoliberális gazdaságpolitikát valósítottak meg.
A 2017-es választások után az SPD eleve nem akart újra koalíciót kötni Merkelékkel, és csak úgy mentek bele az újbóli közös kormányzásba, hogy a köztársasági elnöki pozíció mellé a három legfontosabb minisztériumot (a pénzügyet, a külügyet és a munkaügyet) is megkapták. A közös kormányzás azonban a CDU-CSU-t és az SPD-t is megviselte: míg a három párt 2013-ban még összesen a szavazatok több mint kétharmadát szerezte meg, 2021-ben már éppen csak a felét.

A CDU Merkel idején a Die Mitte, vagyis A közép mottóval politizált, ami egyszerre jelentette azt, hogy a szélsőjobb és a baloldal közötti középutat jelentik, és egyszerre azt, hogy a társadalom saját helyzetével viszonylag elégedett középrétegét képviselik. Ezzel a középutas politikával azonban a 2010-es évek végére egyre többen lettek elégedetlenek, és a 2021-es választáson már három ellenzéki párt, a Zöldek, az FDP és az AfD is 10 százalék feletti eredményt ért el.
Merkel nélkül tovább a merkeli úton
A 2021-es német választások után a CDU nem akart tovább kormányozni, a többi párt pedig kizárta, hogy a szélsőjobboldalinak tartott AfD-vel lépjenek koalícióra. Így tulajdonképpen kizárásos alapon került össze Scholz SPD-je a korábban a nagykoalíció baloldali ellenzékének számító Zöldekkel, és a nagykoalíció jobboldali ellenzékének számító FDP-vel.
Arról, hogy ezután mi történt, a Telexen sokat írtunk: részben a korábban szükséges, de elmaradó reformok, részben a szerencsétlen tényezők együttállása, részben a rossz gazdaságpolitikai döntések miatt a német gazdaság 2023-ban recesszióba csúszott, és 2024-ben is ott maradt. A válságot a zöldek és a szociáldemokraták baloldali, a szabaddemokraták jobboldali eszközökkel próbálták volna megoldani, ami végül nagyon rosszul sült el.
A rossz gazdasági helyzet miatt a Scholz-kormánnyal szemben idővel egyre nagyobb lett a társadalmi elégedetlenség. Scholz kormányzásának második felét ismétlődő tüntetések kísérték, amelyek közül a 2024 elején tartott gazdatüntetések voltak a legfontosabbak. Ezek a társadalmi feszültségek több szempontból is új politikai helyzetet teremtettek, a Scholz-kormány ellen ugyanis sokszor együtt tüntettek a CDU/CSU és az AfD szavazói. Vagyis míg őket a Merkel-időszakban a politika igyekezett hermetikusan elzárni egymástól, a Scholz-kormány – és azon belül a Zöldek egyes döntései – ellen tiltakozóknál összeért a mérsékelt és a radikális jobboldal.
Ebben az időszakban a CDU mellett fokozatosan erősödött meg az AfD, ami mostanra Németország második legnépszerűbb pártja lett. Bár a népszerűségéhez mindenképpen hozzátett a rossz gazdasági helyzet és bevándorlók egymást követő ámokfutásai, érdemes azt is figyelembe venni, hogy mára a Baloldal (Linke) és a szintén a balszélen újonnan feltűnt Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) mellett ők lettek az egyetlen rendszerellenes- vagy protestpárt.
2021-ben ugyanis nagyon sokan pont azért szavaztak például az FDP-re és a Zöldekre, mert elégedetlenek voltak a CDU-CSU-SPD kompromisszumos politikájával. Az FDP-nek és a Zöldeknek azonban kormányon nem sikerült megoldani az ország problémáinak nagy részét, így az elégedetlen szavazók közül sokan új pártok után néztek. Ez vezetett többek között a baloldali Linkéből kiváló oroszpárti-populista BSW megalakulásához és az AfD megerősödéséhez.
Bevándorlás, orosz-ukrán háború, gazdasági helyzet
A német politikai pártok olyan szempontból kényelmes helyzetben vannak, hogy a korábban sokak által irigyelt országban bőven vannak problémák, amelyek megoldásával kampányolni lehet. És bár ez az elmúlt három évben kormányzó koalíció pártjaitól kevésbé hangozhat hitelesen, ők boldogan hibáztatják egymást, meg a merkeli elmúlttizenhatévet a problémákért.
A kereszténydemokrata-keresztényszociális szövetség a gazdaság helyzetét és ezen keresztül az energiaárakat és a fizetéseket tette kampánya központi elemévé. Ők – tisztán a számokat nézve jogosan – arról beszélnek, hogy Merkel idején nőtt a gazdaság és nőttek a fizetések is, a csúnya Scholz-kormány pedig mindent elrontott. Az elmúlt két év recessziójáért elsősorban a zöldeket teszik felelőssé, akik annak idején kitalálták, hogy leállítsák az atomerőműveket. Ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a 2021-es energiaválság Németországot különösen keményen érintette.
Az AfD legfontosabb témája a 2010-es évek közepe óta a bevándorlás, ez a 2015-ös menekültválság idején nagyon ment, az évtized végére azonban kicsit kikerült a fókuszból. Az elmúlt három hónapban azonban egymást követték a migránsok által elkövetett gyilkosságok, ámokfutások, amelyek ismét megváltoztatták a közhangulatot. Annyira, hogy a CDU/CSU korábbi fogadalmát megszegve a német parlamentben kétszer együtt szavazott az AfD-vel. Közben a szélsőjobboldali párt nemzetközi elszigeteltségének enyhülésére utal, hogy kancellárjelöltjük, Alice Weidel múlt héten Budapesten találkozott Orbán Viktorral.
Olaf Scholz szociáldemokratái elsősorban megélhetési kérdésekkel kampányolnak: csökkentenék az alapvető élelmiszerek áfáját, az alacsony fizetések adókulcsát és emelnék a minimálbért. Ezen kívül a megfizethetőbb lakhatás biztosítása érdekében szigorúbban szabályoznák a lakáspiacot, valamint úgy reformálnák meg a nyugdíjrendszert, hogy a nyugdíjak értéke a jövőben ne maradhasson le a fizetések értékétől.
A Zöldek 2025-ben is azzal kampányolnak, mint négy éve, hogy egy nagy állami beruházási programmal megvalósítják a német gazdaság zöld átállását, ami után minden jó lesz. Ennek a megvalósítását az elmúlt időszakban az FDP blokkolta, de Robert Habeck zöldpárti kancellárjelölt terve szerint másodszor már sikerülni fog, és eljutnak oda, hogy Európán belül Németországban lesz a legolcsóbb az áram.
A kisebb pártok közül az FDP főleg adócsökkentéssel, a BSW az orosz-ukrán háború lezárásával, a Linke pedig egy radikálisan egyenlőbb újraelosztási rendszer megvalósításával kampányol.
Három párt bejutásán múlik minden
A vasárnapi választások előtti közvélemény-kutatások szerint négy párt biztosan ott lesz a következő német parlamentben. A CDU/CSU 30 százalék körüli eredménnyel várhatóan szinte az összes nyugatnémet tartományban nyer majd, az AfD országosan 20 százalékot érhet el, a keletnémet tartományokban azonban élen is végezhet. A szociáldemokraták 16, a zöldek 13 százalék körüli eredményt érhetnek el.
A kérdés viszont az, hogy a három kisebb párt közül átlépi-e valamelyik az 5 százalékos parlamenti küszöböt, és ha igen, melyik és mennyivel. Ezek közül:
- a jobboldali-liberális FDP az előző két választáson 10 százalék fölötti eredményt ért el, az elmúlt ciklusban a kormányzással azonban jobboldali szavazóik nagy részét elveszítették: kérdés, közülük vissza tudnak-e szerezni valamennyit;
- a kommunista-szélsőbaloldali Linke egy időben 10 százalék feletti támogatottságú párt volt, a legutóbbi választáson azonban 4,9 százalékos eredménnyel csak egy kiskapun keresztül jutottak a parlamentbe. Őket sokáig mindenki temette, a kampány utolsó heteiben azonban egy erős TikTok-kampánnyal és határozottan baloldali üzenetekkel repülőrajtot vettek;
- Sahra Wagenknecht bevándorláskritikus-oroszpárti-NATO-ellenes-baloldali szövetsége tavaly januárban vált ki a Linkéből, és őszre 7-8 százalékos párt lett népszerű utcai rendezvényekkel. A kampányban azonban mintha vesztettek volna a népszerűségükből a jobban szervezett és több pénzzel bíró pártokkal szemben.
Mivel mindhárom párt hibahatáron van az 5 százalékos bejutási küszöbtől, teljesen felboríthatja a parlamenti erőviszonyokat, hogy melyik jut be és melyik marad ki. A képletet bonyolítja, hogy a német szabályok szerint, ha egy párt három egyéni mandátumot megnyer, akkor 5 százaléknál rosszabb eredménnyel is bejuthat a parlamentbe. Ez a Linkének 2021-ben sikerült, és most is sikerülhet. Hasonlóval próbálkozik a Szabad Választók nevű bajor parasztpárt.
Ki kivel kormányozzon?
A választás utáni helyzetről egy dolgot szinte biztosan tudunk: azt, hogy Friedrich Merz, a CDU elnöke kap majd kormányalakítási megbízást. Ő és Markus Söder CSU-vezér korábban többször kizárták, hogy az AfD-vel alakítsanak kormányt, vagyis középről és balról kell majd partnert vagy partnereket keresni.
A Linke és a BSW ideológiailag rendkívül távol van a kereszténydemokratáktól, az FDP pedig vagy nem jut be, vagy csak nagyon kicsi frakcióval. Marad tehát az, hogy a most kormányzó szociáldemokratákkal vagy zöldekkel kezdjenek koalíciós tárgyalásokba.
Igen ám, csakhogy az elmúlt évek kormányzásának kudarcáért a konzervatívok elsősorban a zöldeket teszik felelőssé. Markus Söder többször is kizárta, hogy a választások után koalícióra lépjenek a zöldekkel, Friedrich Merz pedig ezt néha elképzelhetetlennek nevezte, máskor nem zárta ki.
Senki se szeret senkit
A CDU-CSU tehát a parlamenti bejutás szélén táncoló FDP mellett elvileg kizárásos alapon az elmúlt években sokat ostorozott szociáldemokratákkal köthet koalíciót. A két pártot azonban összesen is körülbelül csak a szavazók 45 százaléka támogatja, amivel akkor szerezhetik meg a képviselői helyek többségét, ha több kis párt kiesik a parlamentből és a rájuk leadott szavazatok elvesznek.
Német elemzések szerint ha a három kis pártból mindegyik kiesik a parlamentből, akkor nagyon valószínű, hogy meglesz a CDU-CSU-SPD parlamenti többsége. Ha két párt kiesik és egy bejut, akkor ennek még mindig van esélye, ha azonban kettő vagy három párt jut be, akkor nem valószínű, hogy többsége legyen a merkeli évek nagykoalícióját idéző felállásnak.

Ha a ma már csak nevében nagy nagykoalíció nem szerez többséget, akkor két lehetőségük van még kormányt alakítani. Az egyik, hogy a konzervatívok lenyelik a zöldekkel szembeni ellenérzésüket, és megszegik korábbi ígéreteiket és mégis belemennek egy olyan koalícióba, amelyben ők is ott vannak.
A másik lehetőség, hogy ha az FDP bejut a parlamentbe, és a konzervatívok és a szociáldemokraták őket veszik be harmadiknak a koalícióba. Ez azért nem tűnik valószínűnek, mert tavaly novemberben Olaf Scholz kancellár olyan indulattal rúgta ki a kormányából Christian Lindner liberális pénzügyminisztert, amilyenre más országban sincs gyakran példa, nemhogy Németországban.
A helyzet akkor lehet a legérdekesebb, ha Sahra Wagenknecht szövetsége úgy jut be a parlamentbe, hogy valamilyen formában ő adhatja a mérleg nyelvét. Ez úgy is előfordulhat, hogy a három kis párt közül csak ők jutnak be, de úgy is, hogy ők a közvélemény-kutatásokban előrejelzetteknél jóval jobb eredményt érnek el. Wagenknecht Olaf Scholz kabinetjét korábban „minden idők legrosszabb kormányának” nevezte, a CDU-val pedig az orosz–ukrán háborúról gondolnak pont ellenkező dolgokat. Egyik párttal se lenne tehát könnyű összefogniuk.
Az erőviszonyok nagyon komoly átrendeződése esetén akár az is elképzelhető lenne, hogy a baloldali pártok a CDU és az AfD nélkül alakítsanak kormányt. Ehhez arra lenne szükség, hogy az FDP kiessen a parlamentből, a Linke és a BSW bejusson, a CDU és az AfD pedig a mostani várakozásoknál jóval rosszabb eredményt érjen el. Ehhez azonban nemcsak arra lenne szükség, hogy a német szavazók elég nagy része az utolsó pillanatban gondolja meg magát, de arra is, hogy a baloldali pártok félre tudják rakni ideológiai ellentéteiket és egymással szembeni évtizedes sérelmeiket.
Az az egy biztosnak tűnik, hogy a vasárnapi választásokat hosszú koalíciós tárgyalások követik majd.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!