Putyin szóvivője: Ukrajna EU-tag lehet, NATO-tag nem

988

Nem biztosítható hosszú távú béke Ukrajnában az Európát érintő biztonsági aggodalmak figyelembevétele nélkül – közölte az orosz elnök szóvivője. Dmitrij Peszkov szerint ez érinti Ukrajna NATO-tagságát is, amit az orosz fél elutasít, bár a jelenlegi helyzetben a NATO-tól is érkeztek világos jelzések azzal kapcsolatban, hogy az Ukrajna által legfőbb biztonsági garanciának tekintett tagságra belátható időn belül nincsen esély.

„Ami az integrációt, a gazdasági integrációt illeti, természetesen senki nem utasíthat ezzel kapcsolatban más országokat, senki nem is teszi ezt” – mondta a Guardian szerint Peszkov, jelezve, hogy Ukrajna EU-tagsága ellen Oroszországnak nincsen elvi kifogása. A katonai szövetség „azonban már egy teljesen másik helyzet”.

Peszkov a Szaúd-Arábiában zajló amerikai–orosz tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta: egyelőre nincsen szó az amerikai és az orosz elnök találkozójáról, de ez a tárgyalások közben alakulhat. Arról, hogy Trump és Putyin tárgyalhatnak-e közvetlenül, Peszkov szerint a tárgyalások végén kiderülhet.

Érezhetően kevesebb jelentőséget tulajdonít egy esetleges orosz–ukrán elnöki találkozónak vagy akár telefonhívásnak. A jelenlegi helyzetben a Kreml ezt könnyen megteheti, elvégre Rijádban Ukrajna képviselete nélkül folynak a tárgyalások az amerikai és az orosz fél között, épp úgy, ahogyan ezt az orosz vezetés mindig is szorgalmazta. Ezzel a Szovjetunió széthullása után a szuperhatalmi pozícióját elvesztett Oroszország egyenrangú félként jelenhet meg az Egyesült Államok mellett, és igazolhatja azt a narratíváját is, hogy az Ukrajnára támadt Oroszország valójában a kollektív Nyugat ellen harcol ukrán területen, ez csupán egy nyugati proxy-háború, amelynek Kijev csak szenvedő alanya, nem pedig az események alakítója.

Peszkov ennek szellemében közölte, hogy Putyin keresheti Zelenszkijt, feltéve, „ha erre szükség lesz.” Igaz, a Kreml szempontjából már ez is előrelépés, eddig ugyanis az orosz fél ezt sem tartotta feltétlenül lehetségesnek, mondván, Zelenszkij ötéves elnöki mandátuma 2024-ben lejárt, választásokat azonban nem tartottak, és az ukrán alkotmány szerint ebben az esetben a parlament elnöke a legitim vezető, és nem Zelenszkij. Igaz, az nem világos, hogy miként lett volna mód a háború alatt a választások megtartására, amikor az ország ötödét Oroszország megszállás alatt tartja, Ukrajnából legalább hatmillióan elmenekültek, további milliók belső menekültként élnek az országban, és a városokat a fronttól távol is orosz rakéták fenyegetik.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!