Az ukrán elnök kész alkut kötni Trumppal az amerikai katonai segítségért cserébe, de garanciákat kér az ásványkincsekért
Zelenszkij kész alkut kötni az amerikai elnökkel, és partnerséget ajánl Donald Trumpnak az ukrajnai ásványkincsekkel kapcsolatban az amerikai katonai segítség ellentételezéseként, ez derül ki az ukrán elnök pénteken a Reutersnek adott interjújából, melyet a Telex szemlézett.
Volodimir Zelenszkij egy korábban titkosított, a ritkaföldfémek és más ásványi anyagok hatalmas lelőhelyeit bemutató térképet mutatva azt mondta, ha egyezségről van szó, akkor kössünk egyezséget, majd hozzátette, hogy cserébe Ukrajnának szüksége van a szövetségesei biztonsági garanciáira.
Az ukrán elnök tavaly ősszel mutatta be Ukrajna „győzelmi tervét”, és már akkor jelezte, hogy hajlandók lennének az ásványkincseik egy részét beáldozni azért, hogy erősebb tárgyalási pozícióba kerüljenek, illetve Moszkvát tárgyalóasztalhoz kényszerítsék. Zelenszkij szerint Ukrajna ásványkincs-lelőhelyeinek mintegy 20 százaléka, azon belül a ritkaföldfém-lelőhelyek fele orosz megszállás alatt van jelenleg. Az ukrán elnök szerint Oroszország ezeket az erőforrásokat megnyitná a szövetségesei, Észak-Korea és Irán előtt, amelyek viszont amerikai esküdt ellenségei.
Az interjúban elmondta, hogy Ukrajna rendelkezik Európa legnagyobb titánkészletével, ami nélkülözhetetlen a légi közlekedésben és az űriparban, valamint az atomenergiához és fegyverekhez használt urániumhoz. A titánlelőhelyek nagy része Ukrajna északnyugati részén található, távol a harcoktól.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy Ukrajna „nem odaadja” az erőforrásait, hanem partnerséget ajánl az Egyesült Államoknak, mivel „az amerikaiak segítettek a legtöbbet, ezért az amerikaiaknak kell a legtöbbet keresniük. Elsőbbséget kell kapniuk, amit meg is fognak kapni. Erről is szeretnék beszélni Trump elnökkel”, fogalmazott, és azt mondta, reméli, hogy még azelőtt találkozhat Donald Trumppal, mielőtt az leülne tárgyalni Vlagyimir Putyinnal.
Volodimir Zelenszkij ezen kívül bejelentette, hogy ő is ott lesz a február 14-16-a között rendezett müncheni Biztonsági Konferencián, ahová az amerikai elnök oroszországi és ukrajnai különmegbízottját, Keith Kelloggot is várják.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!