Trump egyesítette a világot, Kínától Moszkván át Európáig ellenzik gázai tervét
Elfogadhatatlan, veszélyes, csak olajat önt a tűzre, és etnikai tisztogatás. A világ vezetői így reagáltak szerdán Donald Trump amerikai elnök nagy vihart kavart ötletére, ami szerint az Egyesült Államok átvenné az irányítást a Gázai övezet felett, ahonnan kitelepítenék a palesztinokat, és a területen „a Közel-Kelet riviéráját” hoznák létre. A terv azonban nagy sikert aratott a szélsőjobboldali izraeli politikusok körében.
Olaj a tűzre, és súlyos jogsértés
A Palesztin Hatóság vezetője, Mahmúd Abbász közölte, hogy erőteljes visszautasítják „a Gázai övezet megszállására és a palesztinok hazájukból történő áthelyezésére” vonatkozó ötletet. Abbász jelezte, hogy a nemzetközi jog súlyos megsértése lenne, ha az Egyesült Államok átvenné a terület felett az irányítást.
A Gázai övezetet irányító Hamász elítélte az ötletet, ami a Gázai övezet amerikai elfoglalásaként értékelt, és arra figyelmeztetett, hogy az „nem segíti a régió stabilitását, és csak olajat önt a tűzre”. Palesztinai Felszabadítási Szervezet szintén jelezte, hogy elutasítja a palesztinok eltávolítását a szülőföldjükről.
A Közel-Kelet felháborodott
Hakan Fidan török külügyminiszter „elfogadhatatlannak” nevezte Trump ötletét, közölve, hogy „még csak ötletként felvetni is rossz”. Szaúd-Arábia külügyminisztériuma közleményben jelezte, hogy elutasítanak minden próbálkozást a palesztinok kitelepítéséről, jelezve, hogy addig nem veszik fel a kapcsolatot Izraellel, amíg létre nem jön a palesztin állam.
Az egyiptomi külügyminiszter közölte, hogy a Gázai övezetet mihamarabb újjá kell építeni, mégpedig anélkül, hogy az ott élőknek el kellene hagyniuk a térséget. Közleményében Badr Abdelati kiemelte a palesztinok ragaszkodását a földjükhöz, amelyet "nincs szándékukban elhagyni"
Közben Egyiptom, Szaúd-Arábia, Katar, az Egyesült Arab Emírségek, a Palesztin Hatóság és az Arab Liga egy közös nyilatkozatban ítélték el Trump tervét a palesztinok kitelepítéséről. Egyben jelezték, hogy a terv a régió stabilitását veszélyezteti, és kiszélesítheti a konfliktust, és aláássa annak lehetőségét, hogy a Közel-Kelet népei békében élhessenek egymás mellett.
A nyugati világ is ellenzi
Annalena Baerbock német külügyminiszter kijelentette, hogy a Gázai övezet a palesztinoké, az ott élő civileket nem szabad kiutasítani, és a területet újranépesíteni és elfoglalni, hozzátéve, hogy Trump ötlete csak újabb gyűlöletet szülne.
David Lammy brit külügyminiszter közölte, biztosítani kell a palesztinoknak, hogy szülőhazájukban élhessenek Gázában és Ciszjordániában. Keir Starmer brit kormányfő a parlamentben mondott beszédében kiállt a kétállami megoldás mellett, közölve, hogy a gázai palesztinokat „haza kell engedni”, és hagyni, hogy újjáépítsék a területet.
A francia külügyi szóvivő közölte, hogy Franciaország ellenezi a palesztinok „bármilyen kikényszerített kitelepítését”, amit „a nemzetközi jog súlyos megsértése” lenne. Írország külügyminisztere “aggasztónak” nevezte Trump ötletét, közölve, hogy az sértené az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait.
José Manuel Albares spanyol külügyminiszter az Euronewsnak nyilatkozva kijelentette, hogy Gáza az ott élő palesztinoké, és ott is kell maradniuk, és “segítenünk kell nekik egy új élet kialakításában”.
Anthony Albanese ausztrál kormányfő megerősítette, hogy Ausztrália mindig is a kétállami megoldás híve volt, hozzátéve, hogy „nem fogok folyamatosan válaszolgatni az Egyesült Államok elnökének nyilatkozataira".
Kína és Oroszország
A kínai külügyi szóvivő közölte, hogy Peking a kétállami megoldást támogatja, és mindig abban hitt, hogy Palesztinát a palesztinoknak kell kormányoznia, és ez lehet a konfliktus utáni kormányzás alapja.
Oroszország ENSZ-nagykövetet az Al-Dzsazírának nyilatkozva elítélte Trump javaslatát, közölve, hogy a világ nem akarja azt, és „nem lehet erőszakkal áttelepíteni valaki máshova”. A Kreml szóvivője jelezte, hogy Moszkva szerint a konfliktust csak a palesztin állam létrehozása oldhatja meg, míg Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kollektív büntetésként jellemezte az ötletet, aminek alkalmazását Oroszország elutasítja.
Etnikai tisztogatás
Keményebben fogalmazott Skócia első minisztere, John Swinney, aki „elfogadhatatlannak és veszélyesnek” nevezte Trump tervét, hozzátéve, hogy „nem történhet etnikai tisztogatás”. Hasonlóan fogalmazott elődje, Humza Yousaf, aki kijelentette, hogy a világnak „etnikai tisztogatásként” kéne jellemeznie azt, amit Trump a lakosság máshova helyezéseként emleget.
Az izraeli szélsőjobb örömtáncot jár
Trump tervét ugyanakkor nagy örömmel fogadták az izraeli szélsőjobb tagjai. A telepes aktivistákat tömörítő Nachala Mozgalom közösségi oldalán közölte, hogy "sietnünk kell, és telepeket kell létrehozni szerte a Gázai övezetben. Daniella Weiss telepesvezér korábban közölte, hogy zsidó telepesek ezrei állnak készen arra, hogy bemenjenek Gázába.
Bezalel Smotrich izraeli pénzügyminiszter támogatta Trump ötletét, közölve, hogy készen állnak arra, hogy “örökre eltemessék a palesztin állam veszélyes ötletét”, és az amerikai elnök tervét az október 7-i terrortámadás méltó válaszaként jellemezte, amivel a palesztinok örökre elveszítik a földjüket.
Itamar Ben Gvir egykori nemzetbiztonsági miniszter, aki a gázai tűzszünet miatt tiltakozva kilépett az izraeli kormányból, közölte, hogy az egyetlen megoldás távozásra biztatni a gázaiakat, és közölte, Trump tervének azonnali alkalmazására fogja felszólítani az izraeli miniszterelnököt. “Donald, úgy tűnik, hogy ez egy gyönyörű barátság kezdete” – közölte a politikus az X közösségi oldalán közzétett bejegyzésében.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!