Legalább 31 nőt végeztek ki Iránban 2024-ben, egyre több nővel szemben alkalmaznak halálbüntetést
2025. január 6. – 17:02
frissítve
Az iráni hatóságok 2024-ben legalább 31 nőt végeztek ki az Iran Human Rights (IHR) szerint, ami negatív rekordnak számít azóta, hogy a civil szervezet 2008-ban elkezdte nyilvántartani a halálbüntetés alkalmazását az iszlám köztársaságban – írja az AFP alapján a France24.
A civil szervezett arra figyelmeztet, hogy a női foglyok egyre gyakrabban kerülnek a halálbüntetés alkalmazásának áldozatává az iszlám köztársaságban.
„A nők iráni kivégzése nemcsak a halálbüntetés brutális és embertelen jellegét tárja fel, hanem az igazságszolgáltatási rendszeren belül mélyen gyökerező nemi megkülönböztetést és egyenlőtlenséget is” – mondta Mahmood Amiry-Moghaddam, az IHR igazgatója.
A norvégiai székhelyű Iran Human Rights szerint 2010 és 2024 között legalább 241 nőt végeztek ki, többnyire kábítószer és gyilkosság miatt. 241 nő közül 114 nőt gyilkosságért, 107 nőt pedig kábítószerrel kapcsolatos vádak miatt.
Hozzáteszik, hogy a gyilkosságért kivégzettek 70 százalékát férj vagy élettárs megölése miatt ítélték el, gyakran családon belüli erőszakkal összefüggésben.
„Sok gyilkosságért kivégzett nő családon belüli erőszak vagy szexuális bántalmazás áldozata volt, akik kétségbeesésükben cselekedtek” – mondta az IHR.
Az aktivisták egyre nagyobb aggodalommal figyelik az iráni akasztások megugrását, azzal vádolva a legfőbb vezető, Ali Khamenei ajatollah vezette iszlám hatóságokat, hogy a halálbüntetést eszközként használják a félelemkeltésre a társadalomban, különösen a 2022-2023-as országos tüntetések nyomán.
Iránban a qisas néven ismert iszlám megtorlási törvény – amely szerint egy gyilkosság után egy másik életet kell kioltani, hacsak az áldozat családja nem bocsát meg vagy nem fogad el fizetséget – azt jelenti, hogy az enyhítő körülményeket, például a családon belüli erőszakot a bíróság nem veheti figyelembe.
Példaként az IHR Zahra Esmaili esetét hozta fel, egy olyan nőét, akit az IHR szerint arra kényszerítettek, hogy hozzámenjen szomszédjához, a hírszerzési minisztérium egyik tisztviselőjéhez, miután a férfi megerőszakolta őt és teherbe esett. Az IHR szerint a férfi fizikailag erőszakos volt vele és a gyermekeivel szemben. A nőt 2017-ben elítélték a férfi meggyilkolásáért, és halálra ítélték. „Férje családja ragaszkodott a qisashoz, és az anyósa személyesen hajtotta végre a kivégzést” 2021-ben – áll a közleményben. Az ügyvédje később azt mondta, hogy Esmaili szívrohamot kapott, miután szemtanúja volt egy csoportos kivégzésnek az övé előtt, de „mégis felakasztották az élettelen testét” – írta az IHR.
Az elmúlt évek egyik leghangsúlyosabb esete a 26 éves Reyhaneh Jabbari 2014. októberi felakasztása volt, akit egy volt hírszerző tiszt meggyilkolásáért ítéltek el, aki állítása szerint megpróbálta szexuálisan zaklatni őt.
Az ő történetéről készült a Seven Winters in Tehran (Hét tél Teheránban) című dokumentumfilm, amelyet a 2023-as berlini filmfesztiválon mutattak be, és amely a kritikusok elismerését is kivívta.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!