Magyarország több mint egymilliárd euró uniós forrást veszített a jogállamisági eljárás miatt
2025. január 2. – 13:59
Magyarország elvesztette a több mint egymilliárd eurós támogatásra való jogosultságát, ennek az oka, hogy több mint két éve tart a feltételességi jogállamisági eljárás – írja a Telex.
A befagyasztás felé azért tette meg az első lépést az Európai Bizottság még 2022 áprilisában, hogy megvédje az uniós költségvetést „a jogállamisági elvek magyarországi megsértésével szemben”.
A testületnek több problémája volt a magyarországi közbeszerzési rendszerrel, mint a rendszerszintű szabálytalanságok, hiányosságok és gyengeségek a közbeszerzési eljárásoknál, a keretmegállapodások alkalmazásával kapcsolatos problémák vagy az összeférhetetlenségek feltárása, megelőzése és korrekciója.
Hónapokig tartó egyeztetések után, az Európai Bizottság javaslatára a tagállamok 6,3 milliárd eurót zároltak három uniós programból 2022 decemberében. A döntés szinte egyhangú volt, a magyar mellett az akkori, azóta lecserélt lengyel kormány szavazott nemmel.
A tagállami Tanács zárolást elrendelő határozata szerint „ezek a problémák és azok ismétlődő jellege azt mutatja, hogy a magyar hatóságok rendszerszinten nem képesek vagy nem hajlandók arra, illetve kudarcot vallanak azon a téren, hogy megakadályozzák az alkalmazandó jogot sértő döntéseket a közbeszerzések és az összeférhetetlenségek tekintetében, és ezáltal megfelelően kezeljék a korrupció kockázatát”.
A pénz megszerzéséhez 17 feltételt kellett volna teljesíteni, amikre a határozat szerint maga a magyar kormány nyújtott be javaslatot. Ilyen például az Integritás Hatóság létrehozása, az egyajánlatos közbeszerzési eljárások arányának csökkentése, illetve „a közhatalom gyakorlásával vagy a közvagyon kezelésével kapcsolatos kiemelt bűncselekmények esetén alkalmazandó külön eljárás bevezetése”.
Az uniós testület 2023 decemberében hivatalból értékelte a feltételességi eljárást, de arra jutott, hogy a rendszeres egyeztetések ellenére a kormány nem orvosolta a gondokat, ezért nem javasolta a megszüntetését.
A magyar kormánynak még így is volt onnantól további egy éve, hogy elkerülje a három programnál a forrásvesztést. Ugyanakkor a kormány bármikor kérhetett volna újraértékelést. Erre az Európai Bizottság vagy ugyanazt válaszolja, mint 2023 végén, vagy a korlátozások teljes, de akár csak részleges feloldását is javasolhatja a tagállami Tanácsnak. Vagyis veszíteni való nem lett volna vele. Épp a magyar kormány elnökölt az év második felében a Tanácsban, bár részben ebben az időszakban alakult újjá az Európai Bizottság. A testület hivatalba lépése után a kormány decemberben kért is értékelést – csak épp nem a 6,3 milliárdot eurót érintő részről.
Mivel Magyarország 2024-ig sem tett eleget a feltételeknek, a 2021-2027-es uniós költségvetésből zárolt összegnek így a 2022-es, nagyjából időarányos része vált elérhetetlenné 2024 végével. A Portfolio 1,1 (helyenként 1,1-1,2) milliárd eurót becsült, a Szabad Európa 1,04 milliárddal számolt, utóbbit erősítette meg a PAP lengyel hírügynökségnek Anna-Kaisa Itkonen európai bizottsági szóvivő, amit a 444 szúrt ki. Mivel már a feltételességi eljárást is eddig csak Magyarország esetében indították el, a mostani az első példa, hogy emiatt egy tagállam véglegesen forrást veszítsen.
Mint a Telex megjegyzi a felzárkóztatási támogatásokat eleve utófinanszírozni szokta az EU, azaz nem arról van szó, hogy a nyertes pályázók ne kapnák meg a pénzüket. A magyarországi költségvetésbe így viszont már soha nem fut be a kieső összeg. Az sem kizárt, hogy a pályázatok egy részét eleve ki sem fogják írni, de akkor a vissza nem térítendő pénz innen fog hiányozni. A forrásokat a környezeti és energiahatékonysági, az integrált közlekedésfejlesztési, valamint a terület- és településfejlesztési programokból zárolták és veszítették el részben.
A forrásvesztés közvetlenül és – ha hitelből pótolja a pénzt – közvetve növelheti a költségvetési hiányt, válaszolták a Portfoliónak az uniós statisztikai hivataltól, az Eurostattól. Mindezt akkor, amikor magyar elnökséggel, bizottsági javaslatra épp a magas hiány miatt indítottak uniós túlzottdeficit-eljárást a magyar kormány ellen a tagállami miniszterek.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!