Az iszlám legagresszívabb kritikusának tartotta magát a magdeburgi vásárba hajtó szaúd-arábiai férfi
2024. december 21. – 12:40
frissítve
„Nem létezik jó iszlám” – nyilatkozta még 2019-ben az a szaúd-arábiai születésű férfi, aki pénteken autójával a magdeburgi karácsonyi vásárba hajtott, legalább két embert – köztük egy gyereket – megölve, több tucatot megsebesítve.
Az ötvenéves, a német sajtóban névvel is megjelent férfi támadásának háttere továbbra is homályos. A Bild értesülései szerint a merénylet után elfogott férfi drogtesztje egyébként pozitív volt, hogy pontosan mit fogyasztott, az nem derült ki, de a teszttel kapcsolatban a lap megjegyezte, hogy metamfetamin, amfetamin, opiátok, kokain, kannabisz és benzodiazepin-alapú pszichoaktív gyógyszerek kimutatására alkalmas. Ez önmagában azonban nem ad választ a merényletre, amely Taleb A. élettörténetéből, nyilvánosság előtt tett kijelentéseiből még inkább megmagyarázhatatlannak tűnik. Egyetlen, állítólag tavaly tett, azóta törölt bejegyzése volt az X-en arról, hogy bosszúra készül, mert a német állam üldözi a szaúdi menekülteket. A posztból nem derült ki, mire gondolhatott, saját helyzete is épp arról tanúskodott, hogy megkapja a szükséges támogatást az országtól. A gazdag, de radikális, vahabita irányzatot követő iszlamista Szaúd-Arábiából az arab országok többségéhez képest egyébként is elenyésző számú menekült érkezik nyugatra.
2006-ban jött el a radikális iszlámot követő Szaúd-Arábiából, de német lapok szerint ezt orvosként, szakmai okból tette. Menedéket később kért, ezt a státuszt 2016-ban kapta meg, állandó letelepedési engedéllyel, munkahellyel. A Welt úgy tudja, hogy a büntetés-végrehajtásban orvosként – a Spiegel szerint pszichiáterként, pszichológusként – dolgozott, elítélt bűnözőkkel foglalkozott.
Nyilatkozatai nem radikális iszlamizmusról, hanem inkább radikális iszlámellenességről szóltak. „Az iszlámnak én vagyok a történelem legagresszívabb kritikusa. Ha nem hisz nekem, kérdezze meg az arabokat” – mondta a fent idézett, 2019-es interjúban, indokolva, miért nem akar visszatérni Szaúd-Arábiába.
„Távoli ismerősökkel, idegenekkel szemben mindig úgy tettem, mintha muszlim lennék. Bár minden ismerősöm tudta, hogy már nem vagyok vallásos, anyám erről csak arról értesült, amikor három éve nyilvánosan beszéltem erről, és megjelentem a Twitteren. A családom gyűlöl engem, csak azért, mert nem hiszem, hogy egy tolvaj kezét le kell vágni” – mondta, miközben sok más súlyos bűncselekményt aránytalanul csekély büntetéssel sújt a saría törvénykezés. Példaként a családfők korlátlan hatalmát hozta a családtagok felett. „Ha a férj becsületbeli gyilkosságot követ el a felesége ellen, akkor legfeljebb öt év börtönnel néz szembe, ha egyáltalán elítélik.” Arról is beszélt, hogy sok kormánypárti lapban a vallási vezetők amellett érvelnek a saría törvénykezésre hivatkozva, hogy az nem is bűncselekmény, ha egy apa megöli a gyerekét.
Véres merénylettel a véres merényletek ellen?
Iszlamista nézetek támogatásáról tehát bizonyosan nincsen szó az ő esetében, ám voltak olyan nyilatkozatai, amelyek alapján úgy tűnik, egyre inkább látta ezt mindenütt a környezetében, beleértve a német államot is: júniusban arról írt, hogy „Németországban az iszlám legnagyobb előmozdítója maga a német rendőrség. Tapasztalatom szerint az elmúlt hét évben, legutóbb idén márciusban, a rendőrség alattomos eszközöket vetett be ellenem és az iszlám más kritikusával szemben, hogy felszámolja a mi iszlámellenes tevékenységünket. A baloldaliak őrültek. Az AfD-re van szükségünk, hogy megvédjék a rendőrséget saját magával szemben.”
Nem tudni, miért szánta el magát a véres merényletre, bár következménye sejthető: vélhetően tovább erősíti a radikális AfD-t, és lendületet adhat a menekültpolitika szigorításának is, amely épp arra hivatkozva kaphat egyre nagyobb támogatottságot, hogy több hasonló merénylet mögött radikális iszlamisták álltak. Ilyen Németországban majdnem napra pontosan nyolc éve, 2016. december 19-én történt, amikor egy férfi teherautóval hajtott a berlini karácsonyi vásárba. 13 ember halt meg, több mint 70 ember sérült meg, a dzsihadista merénylő pedig Olaszországba menekült, őt az ottani rendőrök lőtték agyon.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!