A legnagyobb német hadiipari cég kijátszotta az exporttilalmakat, és ezt már NATO-országok is megérezték
2024. december 19. – 15:46
frissítve
A legnagyobb német hadiipari cég, a Rheinmetall egy sor olyan országban telepít gyárakat, amelyek nem a NATO legszorosabb szövetségesei – derül ki az Investigate Europe oknyomozásából.
Persze a vállalatnak több európai érdekeltsége van, és rendkívül jó a viszonyuk a magyar kormánnyal. Két nagy gyáruk is van Magyarországon, ahol tankokat és lőszereket, műszereket gyártanak, közben épül a harmadik, a kormány több százmillió euró értékben vett a cégtől kamikaze drónokat, és a vállalat a 4iG-be is bevásárolta magát, a Rheinmetall vezérigazgatója a cég tanácsadói testületének is tagja. A volt honvédelmi exállamtitkár, Maróth Gáspár pedig 2023-ban igazolt át a hadiipari céghez.
A Rheinmetall közleményeiben sokszor tudósít arról, hogy milyen NATO-tagállamokkal vagy NATO-barát országgal ütött nyélbe üzletet, és Ukrajnát is támogatta. Ahogy az orosz invázió kezdete óta talán sokan megtudták, egy fegyvergyártó cég nem árulhat ám bárkinek fejlett hadieszközöket (például vadászgépeket, tankokat), ehhez sokszor állami beleegyezésre van szükség. Az Investigate Europe nyomozása alapján úgy tűnik, hogy a Rheinmetall kijátszotta a német szabályozást, és olyan országokkal is üzletel, akikkel nem biztos, hogy amúgy tudnának.
Nagyon röviden: 2008-ban megszerezték a szinte csődbe ment dél-afrikai Denel Munitions többségi tulajdonrészét, és ezzel gyakorlatilag kinyílt előttük a világ. Azóta Indiában, Egyiptomban, az Emírségekbe és Szaúd-Arábiában és legalább egy dél-amerikai országban is építettek gyárakat vagy küldtek fegyvergyártáshoz használt eszközöket, és belsős információk alapján az Investigate Europe szerint az alkuk része az, hogy az új gyárakhoz kizárólag a Rheinmetalltól vesznek újabb eszközöket. A cég az erre irányuló kérdésekre nem válaszolt.
A dél-afrikai leányvállalattal ki tudják kerülni a német és EU-s exporttilalmakat, és ezzel hosszú távon nemcsak a Rheinmetall, hanem például Oroszország is jól járhat. India ugyanis nemrég 4 milliárd dollárnyi fegyvert exportált Oroszországba, és a Dél-afrikai Köztársaság is fontos szövetségesének, barátjának tartja Oroszországot, ami további Rheinmetall-eredetű fegyver- és lőszerszállítmányokat jelenthet.
Sőt, még Németország szövetségesei is rosszul járhatnak. A Rheinmetallnak augusztus végén Lengyelországnak kellett volna 155 mm-es lőszereket szállítania, amiket dél-afrikai üzemükben gyártottak. Azonban a helyi hatóságok nem engedték ki a szállítmányt az országból, arra hivatkozva, hogy ukrán kezekbe kerülhetnek. Két hónappal később a dél-afrikai elnök vendégül látta Vlagyimir Putyint, majd elutaztak a kazani BRICS-találkozóra.
Az Investigate Europe részletes elemzését angolul itt, magyarul pedig itt tudja elolvasni.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!