Trump és Zelenszkij kísérték Macront a Notre-Dame nyitóünnepségére
2024. december 7. – 19:38
frissítve
Újra megnyílt a párizsi Notre-Dame, a nyitóünnepségen Donald Trump és Volodimir Zelenszkij is részt vettek. Az ukrán elnököt és a megválasztott amerikai elnököt Emmanuel Macron invitálta meg a szombati eseményre, ami hivatalosan 19 órakor kezdődött. Az átadó előtt a három vezető háromoldalú találkozót tartott az Élysée-palotában, írja a francia Le Monde.
Mielőtt belépett volna az Élysée-palotába Trump azt mondta, „kiváló kapcsolatokat” tart fenn a francia elnökkel. „Isten hozta ismét” – köszöntötte Macron Trumpot, aki előző elnöksége alatt már járt az elnöki palotában, írja az MTI.
Volodimir Zelenszkij „jónak és gyümölcsözőnek” nevezte a megbeszélést. Az ukrán elnök hozzátette, hogy a három vezető „igazságos” békét akar Ukrajnában. „Beszéltünk a népünkről, az ukrajnai helyzetről és egy igazságos békéről” – írta Zelenszkij az X-en.
Hasonlókat fogalmazott meg Macron is egy X-bejegyzésben, a francia elnök azt írta, folytatják a békéért és a biztonságért folytatott közös tevékenységet. „Az Egyesült Államok, Ukrajna és Franciaország. Együtt ezen a történelmi napon, a Notre-Dame-ért gyűltünk össze. Annyi kihívást kell közösen megoldanunk” – tette hozzá.
Trumpnak ez az első külföldi útja a novemberi elnökválasztás óta, Trumpot az ünnepségre 150 fős delegáció kíséri el. A Notre-Dame-ot a 2019-es tűzvész után több mint öt évig építették újra. A munkálatok a belső terekben már befejeződtek. A katedrális külső terein még mindig dolgoznak.
Az újranyitási szertartást Laurent Ulrich párizsi érsek vezette. A székesegyház kapui 19 óra 20 perckor nyíltak meg, miután Laurent Ulrich, Párizs érseke pásztorbotjával háromszor hármat kopogtatott jelképesen. Mindhárom kopogtatásra a Maitrise de Notre-Dame zeneiskola kórusai egy-egy zsoltárral válaszoltak. A harmadik kopogtatás és zsoltár után megnyílt a kapu. A szertartáson részt vevők hosszas ovációval ünnepelték a tűzoltókat és az építőket.
Ezután az érsek „szimbolikusan felébresztette” a Notre-Dame helyreállított nagyorgonáját, ami súlyosan megsérült a tűzvészben – a tetőszerkezet borításának megolvadása miatt mérgező por lepte be. A nyolcezer sípot, amelyek közül a legkisebbek ceruza nagyságúak, a legnagyobbak pedig több mint tíz méter magasak, fáradságos munkával tisztították meg és hangolták újra. A programban ezután egyházi zene és ima következett, később pedig több klasszikus zenei világsztár adott koncertet a székesegyház és a felújításban résztvevők tiszteletére.
A szertartás előtt röviddel megszólaltak a székesegyház harangjai, és Emmanuel Macron a katedrális előtti téren fogadta a megnyitási szertartásra érkező vendégeket, közöttük állam- és kormányfőket, koronás főket és fontos személyiségeket.
A nyitóünnepség részeként a francia elnök is beszédet mondott. Macron szerint a székesegyház renoválása a cselekvésről, az akaratról és testvériségről is szólt, majd megköszönte a résztvevők munkáját, hiszen mindenkire szükség volt ahhoz, hogy a Notre-Dame felépülhessen, sőt még szebb legyen, mint azelőtt. „Ismét rá kellett jönnünk arra, hogy a nagy nemzetek a lehetetlennel is meg tudnak küzdeni” – tette hozzá a francia elnök.
Ferenc pápa elhárította a meghívást a ceremóniára. A székesegyházban felolvasott, Laurent Ulrich érsekhez intézett üzenetében a pápa azt kérte, hogy „fogadják nagylelkűen és ingyen” a Notre-Dame látogatóinak óriási tömegét. A katolikus egyházfő azt írta: „E bámulatos templom újjászületése legyen látnoki jele a franciaországi egyház megújulásának.”
Az ünnepség vasárnap délelőtt is folytatódik. A párizsi érsek felszenteli az új, meglehetősen modern oltárt, majd misét celebrál. Az eseményen a párizsiak és a francia fővárosba érkezők is részt vehetnek. A francia hatóságok a Szajna déli partján 40 ezer ember befogadására alkalmas, nyilvános nézőtereket állítottak fel, hogy az emberek képernyőkön követhessék a kétnapos ünnepséget.
Közel 50 állam- és kormányfő kapott meghívót az ünnepségre. Többek között Joe Biden is, akit felesége, Jill Biden képvisel a megnyitón, valamint Vilmos herceg is, de a résztvevők között Elon Musk is feltűnt. Ott volt Giorgia Meloni olasz kormányfő, Francois Hollande és Nicolas Sarkozy volt francia elnök és Sulyok Tamás köztársasági elnök is.
A jelek szerint Macron már Trump januári beiktatása előtt fel akarja venni a fonalat a megválasztott amerikai elnökkel, akivel a világ vezetői közül az egyik legjobb kapcsolata volt az előző ciklusa alatt. Macron volt az első nyugati nagyhatalmi vezető, aki telefonon gratulált Trumpnak a győzelméhez.
A francia elnök azért kezdett ismét nagy erőkkel diplomáciai akcióba, mert lassan elérkezik a második és egyben utolsó ciklusának vége, ami után már nem választhatják újra. Macron igyekszik a belpolitikai nehézségek mellett a külpolitikában is maradandóbbat felmutatni. Minderről bővebben itt írtunk.
A felújítás alatt álló székesegyház 2019 áprilisában kapott lángra, a fából készült tetőszerkezet néhány óra alatt szinte teljesen leégett, és összeomlott a katedrális huszártornya is. A Notre-Dame felújítására pillanatok alatt 900 millió eurónyi támogatás gyűlt össze – olvasható a Telex helyszínen készült riportjában, amiben kollégánk beszámolt az újjáépítés utolsó simításairól, valamint arról, miért is fontos Franciaországnak a 800 éves épület.
A nyitóünnepséget élőben itt lehet követni.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!