Jane Goodall szerint biztos léptekkel haladunk a kihalás felé
2024. november 17. – 18:03
„A hatodik nagy kihalási folyamat zajlik” – mondta dr. Jane Goodall, aki Bécsből adott online interjút a BBC Radio 4 Inside Science-nek. A 90 éves angol etológus és természetvédő szerint többet kell tennünk a természet védelméért, a pusztítás helyreállításáért. Goodall szerint ezért is kell fákat ültetni kivágott társaik helyére. A fák és a fotoszintézis ugyanis csökkenti a levegőben lévő szén-dioxid mértéket, ami befolyásolja a klímaváltozást is – tette hozzá Goodall, aki Ecosia nevű alapítványával és a helyiek segítségével közel kétmillió fát ültetett Ugandában az elmúlt öt évben. Céljuk, hogy élőhelyet biztosítsanak ötezer ugandai csimpánznak, akik az erdőirtások miatt kiszorultak természetes lakóhelyükről.
A természetvédő szerint még van némi lehetőség arra, hogy lelassítsuk az éghajlatváltozást és megakadályozzuk a fajok kipusztulását, de „ez az ablak” nem lesz örökké nyitva – mondta Goodall. „Ha nem fogunk össze, és nem húzzuk meg a határt, hogy az emberek mit tehetnek a környezettel – ha nem hagyunk fel hamarosan a fosszilis tüzelőanyagok használatával, ha nem vetünk véget az ipari mezőgazdaságnak, ami pusztítja a környezetet, a talajt, és káros hatással van a biológiai sokféleségre –, akkor végérvényesen el vagyunk ítélve” – fogalmazta meg a természetvédő, aki szerint keményebb környezetvédelmi szabályozásokra van szükség, ha biztosítani akarjuk a jövőt a következő generációknak. „Nincs már sok időnk arra, hogy segítsünk a természeten, hisz annyi mindent tettünk már a tönkretételéért.”
Az etológus több mint hatvan éve kezdte el tanulmányozni a csimpánzokat egy tanzániai nemzeti parkban, és azóta is szívügye a vadon élő főemlősök védelme. Goodall kutatásai úttörőnek számítottak, ő volt az első, aki megfigyelte, valamint dokumentálta azt, hogy a csimpánzok képesek szerszámokat készíteni, amiket például táplálékszerzésre használnak. Szintén ő volt az első, aki arról számolt be, hogy a csimpánzok védik a saját területeiket, ha kell, akkor harcolnak is érte, és a maguk módján tartós családi kapcsolatokat alakítanak ki.
Az angol etológus, természetvédő jelenleg egy körúton van. Nemrég Párizsban tartott előadást a veszélyben lévő természetről, és a lehetséges megoldásokról. Bécs után Berlinbe, majd Genfbe utazik tovább.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!