Szakértők: Trump győzelme árnyékot vethet az Orbán-kormány keleti nyitására
2024. november 8. – 15:06
A Magyar Hang számára Jeszenszky Géza, az Antall-kormány egykori külügyminisztere, Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő és Stefano Bottoni történész fejtették ki véleményüket az amerikai választások eredményéről. Az interjú során a szakértők Donald Trump győzelméről, ennek várható külpolitikai következményeiről, az európai és transzatlanti kapcsolatok alakulásáról, valamint Trump és Orbán Viktor magyar miniszterelnök lehetséges viszonyáról beszélgettek.
Donald Trump elnökké választása új helyzetet teremt a nemzetközi politikában, különösen Európa és Magyarország számára. Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere a Magyar Hangnak elmondta, hogy Trump győzelme előnyökkel járhat, de számos aggályt is felvet. Mivel Trump nagy fölénnyel nyert, a választási eredmény legitimitását senki nem kérdőjelezi meg, így elkerülhető egy esetleges amerikai belpolitikai válság vagy polgárháborús helyzet, amely az egész világra hatással lehetne.
Trump győzelme után az európai országoknak minden eddiginél nagyobb figyelmet kell fordítaniuk védelmük megerősítésére, függetlenül attól, hogy az új elnök a NATO-t gyengíteni vagy erősíteni kívánja.
Jeszenszky szerint nem biztos, hogy Trump és Orbán Viktor között felhőtlen marad a viszony, mivel Washington rosszallással figyelheti Magyarország közeledését Kínához.
Az Orbán-kormány gazdasági semlegessége, vagyis a keleti és nyugati kapcsolatok közötti egyensúly fenntartása nem biztos, hogy megfelel az Egyesült Államok elvárásainak.
Stefano Bottoni történész szerint Orbán Viktor a Trump-féle nacionalista politikában egy olyan szövetségest lát, aki alááshatja a liberális nemzetközi rendszert és erősítheti a szuverenista államok helyzetét. Trump elnöksége lehetőséget adhat Orbánnak arra, hogy Magyarországot az alternatív jobboldal európai központjává tegye, és szorosabb kapcsolatokat alakítson ki más euroszkeptikus vezetőkkel, például Giorgia Melonival.
Bottoni szerint Trump visszatérése hozzájárulhat az alternatív jobboldali mozgalmak megerősödéséhez Európában, ami Orbán politikai stratégiáját is elősegítheti.
Az orosz–ukrán háború kérdésében Trump állítólag gyors megoldást keres, ám Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő szerint ez kivitelezhetetlen. A konfliktust számos katonai és ipari szerződés köti az Egyesült Államokhoz, amelyeket nem lehet egykönnyen felmondani. Ráadásul a moszkvai elit, bár reméli, hogy Trump Oroszország számára kedvezőbb politikát folytat majd, korábban már csalódott az amerikai elnökben, aki végül nem váltotta be az orosz várakozásokat. Jeszenszky Géza szerint, ha Trump valamiféle kompromisszumot ajánlana fel Putyinnak, az Ukrajnának nyújtott támogatás megvonásával kényszeríthetné Kijevet a veszteségek elfogadására. Ez azonban hosszú távon nem jelentene valódi békét, és nem valószínű, hogy Kijev lemondana a NATO- és uniós csatlakozási terveiről.
Trump és a republikánusok által hangoztatott gyors megoldás helyett a konfliktus előbb-utóbb befagy.
Sz. Bíró Zoltán kifejtette: egy gyenge fegyverszüneti megállapodás, amely mögött nincsenek erős biztonsági garanciák, nem lezárja a háborút, csak hamu alá rejti a parazsat.
A konfliktus bármikor kiújulhat, amennyiben a felek közti ellentéteket nem sikerül véglegesen rendezni. Márpedig erre egyelőre nagyon kicsi az esély.
Trump Kína-politikája valószínűleg keményebb irányt vesz majd, és ezt a szövetségeseitől is elvárja. Az Egyesült Államok célja az ázsiai nagyhatalom gazdasági terjeszkedésének megfékezése, ami az európai gazdaságokat, így Magyarországot is érintheti. Trump NATO iránti elkötelezettsége is kérdéses, hiszen az Egyesült Államok erejét és figyelmét főként Kína ellen kívánja tartalékolni. Ez veszélyeztetheti a szövetség 5. cikkelyének hitelességét, amely biztosítja a tagállamok kollektív védelmét. Jeszenszky szerint Trump akár figyelmen kívül hagyhatná az 5. cikkelyt, ha egy kis NATO-országot, például Lettországot érne orosz támadás, mivel nem akarná amerikai katonák életét kockáztatni egy kisebb konfliktus miatt.
Trump újabb elnöksége nagyobb mozgásteret biztosíthat Orbán Viktor számára, hogy Magyarországot az alternatív jobboldal bástyájává tegye. Ugyanakkor a szakértők figyelmeztetnek, hogy az Orbán és Trump közötti kölcsönös szimpátia ellenére komoly nézeteltérések is adódhatnak a két vezető között, különösen Magyarország keleti kapcsolatainak és a gazdasági semlegességnek az ügyében.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!