Kamala Harris: Sokan azt gondolhatják, hogy sötét korszak jön, de remélem, hogy ez nem így van

2024. november 6. – 23:40

frissítve

Kamala Harris: Sokan azt gondolhatják, hogy sötét korszak jön, de remélem, hogy ez nem így van
Fotó: Kevin Lamarque / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Egykori alma materében, a washingtoni Howard University campusán tartotta meg beszédét Kamala Harris, a demokrata párt elnökjelöltje, az Egyesült Államok jelenlegi alelnöke, aki elvesztette az elnökválasztást Donald Trump ellen. Itt tartották a demokraták eredményváróját is, de Harris végül nem tartott beszédet, helyette a kampánystábjának egyik tagja beszélt.

Harris a színpadra mosolyogva, integetve, Beyoncé Freedom című számára vonult ki. Miután köszöntötte a tömeget, a beszédében elmondta, hogy a szíve ma „tele van” hálával és szeretettel. Nem ezt az eredményt vártuk, és nem ezért harcoltunk és szavaztunk, de „Amerika ígéretének fénye mindig fényesen fog ragyogni,” amíg nem adják fel az emberek.

Megköszönte a férjének, a Biden-házaspárnak, és Tim Walznak, akiről elmondta, hogy itt nem fog megállni az ő munkája, amit a hazáért végez. Megköszönte az önkénteseknek, szavazatszámlálóknak.

Harris elmondta, hogy nagyon büszke a kampányra, és arra is, hogyan vezették le, 107 nap alatt azon ügyködtek, hogy olyan koalíciókat építsenek, amit a hazaszeretet fűtött, és a remény Amerika jövőjében. Hozzátette, hogy el kell fogadni a választások eredményét, és elmondta, hogy gratulált Trumpnak, és megígérte neki, hogy a hatalmat békésen fogják átadni neki.

Harris szerint alapelv az amerikai demokráciában, hogy elfogadják egy választás döntését, ez különbözteti a demokráciát a monarchiától, ezt el kell fogadnia mindenkinek. Szerinte az Egyesült Államokban az alkotmányhoz kell hűnek lenni, nem egy párthoz vagy egy politikushoz.

Harris hivatalosan is átengedte a választást, de elmondta, hogy nem adja át azt a tüzet és azt a harcot, ami ezt a kampányt hajtotta. Ezt a harcot sosem fogja feladni azért a jövőért, amelyben Amerikában a nők saját döntéseket hozhatnak a testükről, és nem a kormány dönt helyettük. Nem adja fel a harcot azért, hogy megvédje a gyerekeket és az utcákat a fegyverektől. Nem fogja feladni a harcot bizonyos alapjogokért és szabadságjogokért sem, amik mindenkit megilletnek.

A jelenlegi alelnök szerint tisztelettel és kedvességgel kell harcolni. A harc a szabadságért kemény munka lesz, „de én szeretem a kemény munkát, a kemény munka jó munka”, hozzátéve, hogy a harc az országért mindig megéri.

A fiataloknak azt üzente, hogy lehet szomorúnak és elkeseredettnek lenni, de minden rendben lesz – a harc eltarthat sokáig, és sosem szabad feladni, hogy a világot egy jobb hellyé tegyék.

„Hatalmatok van, és ne hallgassatok senkire, aki azt mondja, hogy valami lehetetlen, mert még sosem csinálta előttetek senki!”

– mondta.

Harris arra kért minden nézőt, hogy ne keseredjenek el, itt az idő, hogy feltűrje mindenki az ingujját, aktív maradjon a szabadság, igazság és a jövő kedvéért. Az ügyészi múltjára hivatkozva felemlegette, hogy mindig látott embereket a bíróságon, akik ki mertek állni az ügyükért a pódiumra, belőlük kell erőt meríteni.

Végül Martin Luther Kingtől idézett: amikor a legsötétebb, akkor lehet csak látni a csillagokat. Szerinte sokan úgy érezhetik, hogy sötét korszak közeledik, de reméli, hogy ez nem így van. Ha mégis, akkor be kell teríteni Amerika egész milliárd fényes csillaggal, amik az optimizmus és igazság fényével világítanak.

A beszédet itt is meg lehet nézni, a kezdéshez nagyjából 24 perchez kell tekerni:

A jelenlegi állás szerint Trump szerezte meg a szavazatok többségét, a győzelmet jelentő elektori szavazatok közül 292 darabot zsákolt be, Harris csak 224-et. Igaz, magyar idő szerint szerda este még négy államban (Alaszka, Arizona, Maine és Nevada) nem számolták össze az összes szavazatot, de a demokraták jelöltje már az AP információja szerint felhívta telefonon Trumpot, ezzel pedig hivatalosan elismerte, hogy a republikánus ellenfele nyert.

Kamala Harris hátteréről és kampánystratégiájáról itt írtunk a választások előtt. Harris akkor lett a demokraták jelöltje, amikor a jelenlegi elnök, Joe Biden idén júliusban visszalépett az indulástól.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Amerikai elnökválasztás
Tovább a mellékletre
Kövess minket Facebookon is!