Arizonában a szavazatokat kiadó gépek nem működnek tökéletesen
Az arizonai Apache megyében problémák akadtak a szavazólapokat kiadó gépekkel, így több szavazót is elküldtek a szavazóhelyiségekből – írja a CNN.
Buu Nygren, a megye lakosságának nagy részét adó navahó őslakosok elnöke X-en – egy azóta törölt posztban – számolt be arról, hogy nem működnek jól a gépek.
A helyi navahó közösség helyettes főügyésze, Katherine Belzowski szerint a megyében rendszeresek az ilyen problémák választások idején, de soha nem volt még ilyen vészes a helyzet. A jogászok most azon dolgoznak, hogy a fennakadások miatt hosszabbítsák meg a szavazásra adott időt.
A szavazólapokat nyomtató gépek csak a népszavazási kérdéseket nyomtatták ki, a jelöltek neveit nem, így a szavazóhelyiségekben dolgozóknak tartalék nyomtatókat – úgynevezett EVM-et – kell használniuk. Csakhogy minden szavazóhelyiségnek csak egy ilyen gépe van, ráadásul ezek is gyakran lefagynak. Mindennek a tetejébe néhol már kezdenek kifogyni a tartalék szavazólapokból.
A beszámolók szerint a megyében néhol órákat állnak sorba a szavazni vágyók. Egyes állampolgárokat eleinte el is küldtek a helyiségektől, de a jogvédők azt tanácsolják, hogy senki ne adja fel ennyivel a voksolást.
Az Arizona államban való szavazás lebonyolításáért felelős tagállami tisztviselő a CNN-nek azt nyilatkozta, hogy nem tudja megerősíteni, hogy tényleg ilyen fennakadások történtek Apache megyében, de ő is arra buzdít mindenkit, hogy ne hagyják, hogy elküldje őket bárki is a szavazóhelyiségtől.
Apache megyében 54 ezer regisztrált szavazó van, akiknek a többsége demokrata – írja a New York Times. Joe Biden 2020-ban 34 ponttal nyerte meg a megyét.
Egy pennsylvaniai megyében épp a szavazatokat beszkennelő gépek hibásodtak meg, ott is meghosszabbították a szavazásra kiszabott időt.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!