A Nemzetközi Űrállomáson lévő amerikai űrhajósok is szavaztak
A Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó amerikai űrhajósok, Butch Wilmore, Suni Williams és Don Pettit is leadták a szavazatukat – írja a CNN.
Posztoltak is magukról egy fotót, amin a zoknijukkal hirdetik, hogy büszke amerikaiak. „Nem fontos, hogy ülsz, állsz vagy lebegsz – a lényeg, hogy szavazz!” – írták a kép mellé az Instagramon. A képen Nick Hague űrhajós tiszt is szerepel, de az nem világos, hogy ő is szavazott-e.
„Ez nagyon fontos állampolgári kötelességünk, és várom, hogy az űrből szavazhassak, szerintem ez elég menő” – mondta el Williams még szeptemberben.
A NASA asztronautái a texasi Harris megyéhez tartoznak közigazgatásilag, ahol a törvény 1997-től lehetővé teszi az űrben tartózkodók levélszavazását. Esetükben a szavazás ugyanazon a kommunikációs csatornán zajlik, mint minden Földdel való kommunikáció. A CNN szerint az űrhajósok kapnak egy titkosított Word-dokumentumot az emailcímükre, ahová a jelszavukkal léphetnek be. A kitöltött „szavazócédulákat” az asztronauták visszaküldik, egy antenna befogja őket, majd a tartalmukat a helyi hatóságoknak továbbítja a NASA.
Williams és kollégája, Wilmore az eredeti tervek szerint nem az űrből szavaztak volna, hanem a Földről. A páros júniusban csak egy nyolcnapos küldetésre ment volna ki az űrbe, de több hónapra ott ragadtak. Az űrállomásra tartó úton is több problémát észleltek: szivárgott a hélium, valamint meghibásodott néhány manőverező hajtómű és szelep. A Boeing Starliner nevű űrkapszulája, amivel Williams és Wilmore az űrállomásra mentek, szeptember 7-én asztronauták nélkül tért vissza a Földre. A két amerikai űrhajós így hat nap helyett nyolc hónap után térhet majd haza az űrállomásról.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!