Egy budapesti cég gyárthatta a Hezbollah-tagok kezében felrobbant csipogókat
Pár órával azután, hogy több ezer csipogó (azaz személyes kommunikátor) robbant fel Libanonban és Szíriában a Hezbollah tagjainak kezében és zsebében, kiderült, hogy az eszközök egy tajvani cég, a Gold Apollo termékei. Vezető nemzetközi lapok értesülései szerint a Hezbollah libanoni milícia/terrorszervezet által rendelt több ezer darab csipogót valószínűleg szállítás közben módosították – valószínűleg mindegyikben elhelyeztek egy kis méretű robbanótöltetet és egy, azt működésbe hozó mechanizmust.
Szerdán aztán a Gold Apollo vezérigazgatója, Hszu Csing-kuang sajtótájékoztatót tartott az ügyben, ahol a Telex szerint közölte, a Hezbollah által rendelt AR-924-es csipogókat licenc alapján egy BAC nevű cég gyártotta. Hszu először csak annyit mondott, hogy egy európai cégről van szó, amelynek van irodája a tajvani Tajpejben, és a cég első hivatalos közleményében is ennyi szerepelt. Később viszont konkrétan megnevezték a budapesti BAC Consulting Kft.-t, mint a csipogók gyártásáért és forgalmazásáért felelős céget.
Az NBC Newsnak szerdán sikerült megszólaltatnia a magyar cég tulajdonosát, Cristiana Bársony-Arcidiaconót, amelyet összekapcsoltak a Hezbollah-tagok kezében felrobbant csipogókkal. A BAC Consulting vezérigazgatója az NBC Newsnak megerősítette, hogy cége együttműködött a Gold Apollóval, amikor azonban a csipogókról és a robbanásokról kérdezték, azt mondta: „Nem én gyártom a csipogókat. Én csak a közvetítő vagyok. Azt hiszem, félreértette a dolgot”. Keresték a Gold Apollót is, de szóvivőjük a folyamatban lévő nyomozásra hivatkozva nem kívánt mást mondani.
A cég székhelye Budapesten, a Szőnyi utcában található, ám ott gyakorlatilag sosincs jelen senki a BAC Consultingból – ezt az épületből kilépő nőtől tudta meg a Telex, aki székhelykezelőként volt jelen.
A társasházban, mely a BAC székhelye is, első ránézésre semmi sem árulkodik a cég jelenlétéről, és mint kiderült, ez nem is véletlen: csengetésükre egy nő lépett ki a házból, majd a Telex kérdésére elmondta, ő csak székhelykezelőként van ott a címen, a BAC Consultingtól pedig egyébként soha senki nincs ott, levél is csak havi egy alkalommal érkezik oda nekik, ezt ő szokta átvenni. Ugyanezen a címen több másik vállalkozás is fellelhető, az egyik honlapján ugyanaz a vezetékes szám van megadva az elérhetőségeknél, ami a BAC Consultingnál is szerepelt.
Azért csak szerepelt, mert a honlap nem sokkal azután elérhetetlenné vált, hogy a Gold Apollo közleménye nyomán a sajtóban beszámoltak a BAC Consulting Kft. állítólagos érintettségéről. Először egy bejelentkezési képernyő jelent meg az addigi tartalom helyett, állítólag karbantartás miatt, a cikk írásakor pedig már csak egy hibaüzenet, hogy jogosultság híján nem lehet megnyitni az oldalt. Az Internet Archive viszont megőrizte a tartalmát, így látszik, hogy egy tanácsadócégről van szó, ami a legkülönfélébb projekteken dolgozik.
A cégről a Telex kiderítette, hogy a BAC Consulting Kft.-nek két éve van üzleti tevékenysége, a tevékenységei között minden ott van a lapkiadástól az olajgyártásig, a tulajdonosának pedig nincs másik cége. A cégnek 2023-ban 210 millió forintos (533 000) árbevétele és 13 millió forintos (33 000 euró) profitja volt, és figyelemre méltó, hogy a tavalyi évben személyi jellegű ráfordításra mindössze 521 ezer forintot (1300 euró) költöttek, ami még egy alkalmazottnál is nagyon kevés. Az anyagjellegű ráfordításokra viszont elég sokat, összesen 196 656 000 forintot (499 000 euró) költött a cég.
A Telex bővebben a cégről itt írt, és ebben a cikkben pedig azt szedték össze, mi történt és mit nyilatkozott a Gold Apollo vezetője.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!