Veszélyben a feta sajt gyártása a Romániából Görögországba terjedő kecskepestis miatt
2024. augusztus 5. – 12:47
Romániából Görögországba terjedő vírus támadta meg a görög gazdák kecske- és juhnyájait, nagy riadalmat keltve az elmúlt hetekben. Az első esetet július 11-én észlelték Thesszáliában, Görögország központjában. A görög gazdák szerint a kis kérődzők pestise (PPR), a kecskepestis, amely megtámadta kecskéiket és juhaikat, jelenleg nem befolyásolja jelentősen a feta sajt termelését, de több ezer állat leölése negatív hatással lehet az előállítható mennyiségre.
Az erősen fertőző pestis Romániában is több farmot érintett, a hatóságok közel 58,000 juhot és kecskét kényszerültek levágni a járvány megfékezése érdekében.
A vírus terjedésének megakadályozására a görög hatóságok is országos korlátozásokat vezettek be, a mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint az ország megtiltotta az állatok szállítását a gazdaságokból, hogy megelőzzék a járvány további terjedését.
A betegség jelentős fenyegetést jelent Görögország hazai állattenyésztési iparára és a híres feta sajt termelésére, amely a gazdaság egyik alappillére. A görög lágy sajtok mintegy 40 százaléka juh- és kecsketejből származik, amelyet Thesszáliában állítanak elő. Ezt a régiót tavaly a pusztító árvizek viselték meg, amikor egész nyájakat sodort el a víz, idén a pestis miatt aggódnak az állattartók.
Görögország évente körülbelül 140,000 tonna feta sajtot állít elő, melynek mintegy 65 százalékát exportálják, így jelentős szerepet játszik a globális tejpiacon.
A kecskepestis nem zoonózis, ami azt jelenti, hogy nem terjed át állatokról emberre. Ezért az érintett állatok húsa és teje biztonságosan fogyasztható marad. Azonban a betegség komoly hatással van az állattenyésztésre, mivel a járvány megfékezése érdekében nagyszámú állatot kell levágni.
A Párizsban székelő Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) szerint a PPR „súlyos megbetegedési és halálozási rátákat” okoz, és jelentős gazdasági hatással van az olyan régiókban, mint Afrika, Közel-Kelet és Ázsia, ahol a kecskék és juhok alapvető élelmiszerforrást jelentenek.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a betegség tünetei közé tartozik a levertség, láz, orr- és szemfolyás, szájsebek, légzési nehézségek, köhögés, hasmenés és elhullás.
Az Európai Bizottság szorosan figyelemmel kíséri Görögország és Románia helyzetét, és sürgősségi eljárásokat vezetett be mindkét ország számára, hogy korlátozza az érzékeny áruk mozgását, biztosítva a biztonságos kereskedelmet és az EU egészségügyi normáinak fenntartását.
Az EU Élelmiszerbiztonsági Hatósága (EFSA) készen áll szakmai tanácsokkal segíteni, ha szükséges. A PPR vírust először 1942-ben azonosították Elefántcsontparton, és azóta számos afrikai, közel-keleti és ázsiai országban elterjedt. Jelenleg több mint 70 ország jelentett eseteket a határain belül, sok más ország pedig kockázatnak van kitéve.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!