Elkezdődött Hszi Csin-ping európai látogatása: Franciaország után Szerbia és Magyarország következik

2024. május 6. – 10:53

Másolás

Vágólapra másolva

Hszi Csin-ping kínai elnök vasárnap érkezett meg Párizsba, ahol Emmanuel Macron francia elnök a „kereskedelmi reciprocitásra” és Ukrajnában zajló háború megoldására szólítja fel őt. Macron kiemelt szerepet szán Hszi Csin-pingnek abban, hogy rávegye Oroszországot a valóság elfogadására, miközben a kínai vezető továbbra is támogatását fejezi ki Oroszországnak.

Hszi Csin-ping kínai elnök legutóbb öt évvel ezelőtt járt Európában, ha nem vesszük figyelembe a tavalyi moszkvai útját. A mostani körútja során Franciaországot, Szerbiát és Magyarországot keresi fel május 5. és 10. között. A Telex elemzése szerint az európai útvonal állomásai tükrözik Kína Európa-stratégiáját: a NATO-val szembeni ellenállás, verseny az Egyesült Államokkal az európai befolyásért, valamint az illiberális kormányok támogatása.

Az EU fenyegetései a kínai elektromos járműipar és zöldenergia-szektor vámokkal történő sújtása miatt, amit a hatalmas kínai állami támogatásokkal magyaráznak, különösen aktuálissá teszik a látogatást. A kínai gazdaság nehézségei és az Egyesült Államok távolodása a kínai vállalatoktól lehetőséget adhat az EU-nak, hogy befolyásolja Kínát, de az EU tagállamainak eltérő álláspontjai gyengítik ezt a lehetőséget. Hszi Csin-ping célja az EU gazdasági biztonsági agendájának hatástalanítása lehet, kihasználva az uniós belső ellentéteket.

A látogatást az EU-nak a kínai támogatás miatt az orosz gazdasághoz fűződő aggodalmai is beárnyékolják. Az EU és Kína közötti kapcsolatokban fontos téma a kínai támogatás mértéke az orosz katonai erőfeszítésekben.

Németország és Franciaország között jelentős nézeteltérések vannak a kínai kapcsolatok kezelésében. Emmanuel Macron francia elnök egy agresszívebb EU-s álláspontot sürget a kínai állami támogatásokkal szemben, míg Olaf Scholz német kancellár óvatosabban közelít a témához, és próbálja elkerülni a konfliktust Kínával.

Macron arra próbálta ösztönözni Scholzot, hogy csatlakozzon hozzá és az Európai Bizottság elnökéhez, Ursula von der Leyenhez, hogy közösen tárgyaljanak Hszi Csin-pinggel. Scholzról még nem tudni, hogy ott lesz-e, de Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csatlakozik a francia-kínai duóhoz az Elysee-palotában, ahol az európai és kínai gazdaság közötti feszültségekre, valamint a kínai állami támogatások által okozott piactorzulásokra fognak megoldásokat keresni.

Hszi Csin-ping kínai elnök látogatása Európában politikailag kihívásokkal teli időszakra esik, mivel az Európai Bizottság az elmúlt évben több vizsgálatot is indított a kínai ipar, különösen az elektromosautó-gyártás állami támogatásai ellen, amelyek piactorzító hatásokkal bírnak. Ezek a vizsgálatok az EU-nak a kínai napelem- és szélturbina-gyártók, orvosieszköz-gyártók, valamint vasúti cégek elleni fellépéseiben is megmutatkoznak. A kínai állami támogatások egyre inkább ellentétben állnak az EU gazdasági érdekeivel, amely hagyományosan a piactorzító állami beavatkozások ellen lép fel.

Emmanuel Macron francia elnök, mint az uniós piacvédelem egyik fő támogatója, hangsúlyozza az európai versenyképesség fenntartásának fontosságát, különösen miután az Egyesült Államok hagyott fel a kereskedelmi szabályok betartatásával Kínával szemben. Macron kiemelt figyelmet fordít a kínai piaci korlátok európai vállalatok számára történő csökkentésére, valamint az ipari szabályozás modernizálására és az európai kutatás-fejlesztési költségek megemelésére. Franciaország már korábban is lépett a kínai elektromos autók állami támogatásának korlátozása érdekében, amely jelentős piaci részesedés csökkenést eredményezett.

Macron politikája a kínai kapcsolatokban egyensúlyoz az együttműködés és a konfrontáció között, melyet a francia-kínai gazdasági és politikai kapcsolatok jelenlegi állapota is tükröz. Macron és a német kancellár, Olaf Scholz közötti ellentétek is megjelennek, különösen ami a kínai piachoz való hozzáállást illeti. Míg Macron a kínai támogatásokkal szembeni fellépést szorgalmazza, addig Scholz óvatosabb, tekintettel a német vállalatok jelentős kínai érdekeltségeire. Ez a dinamika az EU egységét is próbára teszi, különösen a kínai gazdasági növekedés és a nemzetközi kereskedelmi feszültségek kontextusában.

Macron az eddigi nyilatkozataiban kiemelte, hogy az európaiak nem egyöntetűek Kína-stratégiájukban, mivel néhányan továbbra is elsősorban piacként tekintenek Kínára. A francia államfő a nemzeti biztonság jobb védelmét, a saját érdekek hatékonyabb védelmét és a reciprocitás elérését sürgeti.

Macron azt is tervezi, hogy felkéri Hszi Csin-pinget, hogy támogassa az „olimpiai tűzszünetet” minden konfliktusra vonatkozóan a nyári Párizsi Játékok alatt, valamint hogy gyakoroljon nyomást Moszkvára a háborús konfliktus megoldása érdekében. Macron már egy évvel ezelőtt is megpróbálta ezt elérni Kínában, de kevés sikerrel.

Ami az emberi jogok kérdését illeti, Macron azt nyilatkozta, hogy ezt a témát inkább zárt ajtók mögött szeretné kezelni, és nem kívánja Taiwan ügyét sem előtérbe helyezni, ami a Kína és az USA közötti feszültségek középpontjában áll. Eközben Párizsban tibeti aktivisták gyűltek össze, hogy felhívják a figyelmet Kína emberi jogi visszaéléseire.

Hszi Csin-ping következő állomásai Szerbia és Magyarország lesznek, ahol a helyi kapcsolatok és az oroszországi támogatás szintén központi téma lesz. Ezek az állomások különösen fontosak a kínai befolyás és a regionális geopolitikai dinamikák szempontjából.

A Telex arról ír, hogy a két ország a kínai beruházások relatív súlyát tekintve kiemelt szereplővé vált Európában, és főként előbbi országban az infrastrukturális beruházások terén is egyre fontosabb Kína szerepe. A várakozások szerint Hszi magyarországi útján újabb vasúti beruházásokat és a Szabad Európa szerint újabb kínai tulajdonú autógyár-beruházást jelent majd be, az információik szerint utóbbiba Pécsen kezdhet majd bele a Great Wall Motors.

A szerb állomás külön jelképes. A NATO 1999-ben, Slobodan Milošević rezsimjének koszovói háborúját, illetve a koszovói albánok kiirtását megakadályozandó, az ENSZ Biztonsági Tanácsának jóváhagyása nélkül bombázást indított az akkori Jugoszlávia ellen. Ennek során május 7-én a kínai nagykövetséget is kilőtték, hivatalosan véletlenül. Az eset mindkét országban alapvető hatással volt a NATO és az Egyesült Államok megítélésére, és a mai napig emlegetik, mint az amerikai álszentség és megbízhatatlanság példáját. Ebből fakadóan elég egyértelmű üzenetet küld, hogy Hszi Belgrádban Aleksandar Vučić szerb elnökkel részt vesz majd a követség bombázásának 25. évfordulóján tartott megemlékezésen.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!