Több millió gázai témájú posztot cenzúrázott a Meta, de a cég nem hajlandó beszélni a moderáció szempontjairól

Két amerikai baloldali szenátor, Bernie Sanders és Elizabeth Warren hivatalos megkeresésére sem hajlandó elárulni a Facebookot és Instagramot tulajdonló Meta, hogy a gázai háború 2023. október 7-i kirobbanása óta a háborúval kapcsolatos cenzúrázott posztok között milyen arányban vannak a héber és arab nyelvű tartalmak, és mekkora a több millióra rúgó cenzúrázott posztok közül a törölt tartalmak és a hírfolyamból eltüntetettek aránya – derült ki Warren a The Intercept amerikai oknyomozó portálnak adott nyilatkozatából.

Ez a kérdés azért merülhetett fel, mivel felhasználók és médiaelemzők részéről is felmerült a gyanú, hogy a Facebook tendenciózusan törli vagy korlátozza a palesztinokkal szimpatizáló megnyilvánulásokat, de még a Gázai övezet elpusztításáról szóló képeket is. A két demokrata politikus azonban december óta hiába bombázza a Metát kérdésekkel, a cég lényegében csak azt a korábbi közleményét ismételi, miszerint az október 7-e utáni kilenc nap alatt 2 200 000 posztot távolított el vagy jelölt meg „felkavaró tartalomként”.

A Human Rights Watch decemberig több mint 1000 olyan esetet dokumentált, amikor a Meta moderációs elveit meg nem sértő, palesztinokkal és Palesztinával kapcsolatos tartalmakat vett le vagy tett lényegében láthatatlanná. Az AccessNow emberi jogi szervezet februárban megállapította, hogy a Facebook és az Instagram rendszeresen korlátozza gázai palesztin aktivisták és tudósítók profiljukhoz való hozzáférését, és önkényesen töröl sok olyan posztot, melyek izraeli atrocitásokat dokumentál.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!