Csak a magyar kormány szavazott nemmel, elfogadták az EU médiaszabadságról szóló rendeletét

2024. március 26. – 12:45

Másolás

Vágólapra másolva

Az Európai Unió Tanácsa kedden megszavazta az EU médiaszabadságról szóló rendeletét, írja a testület közleménye. A jogszabályra formálisan a Tanács keddi, agrárminiszteri ülésén mondott igent a 27-ből 26 tagállam a találkozó közvetítésének oldalára kitett eredmény szerint, egyedül a magyar kormány voksolt nemmel.

A szavazás eredménye – Forrás: Európai Unió Tanácsa
A szavazás eredménye – Forrás: Európai Unió Tanácsa

Januárban csak a magyar kormány utasította el az előzetes megállapodást is, amit a másik jogalkotóval, az Európai Parlamenttel kötöttek. Az EP hetekkel ezelőtt elfogadta a jogszabályt, így azt már csak alá kell írni és meg is jelenhet az EU közlönyében, húsz nappal később pedig életbe lép, írja a tanácsi közlemény.

A Fidesz az EP-ben is nemmel szavazott. A nagyobbik kormánypárt delegációjából Bocskor Andrea úgy vélte a javaslat vitáján, hogy valójában egy brüsszeli cenzúratörvényről van szó, a tervezet újabb beavatkozási kísérlet a tagállamok szuverenitásába, „a média feletti totális kontroll kiépítését célozza. Jól mutatja ezt, hogy a rendelet a tagállami médiapiaci sajátosságokat figyelmen kívül hagyva” egységes, minden tagállamnak kötelező szabályrendszert határoz meg, és „akár szankciókkal is korlátozhatja bizonyos tartalmak megjelenését a tagállami közmédiában”. A képviselő szerint ebből világosan látszik: a cél, hogy csak „Brüsszel hangja” szólhasson a tagállami nyilvánosságban, hogy „elnyomják a nemzeti és keresztény-konzervatív véleményeket és értékeket”. Egyértelműnek tartotta, hogy a júniusi európai parlamenti választás közeledtével ez egy újabb eszköz a jobboldal gyengítésére.

Ahogy arról korábban írtunk, a rendelettel akadályoznák, hogy a hatóságok nyomást gyakoroljanak az újságírókra és a szerkesztőkre. Nem kényszeríthetik őket forrásaik felfedésére őrizetbe vétellel, szankciókkal, házkutatással, megfigyelő szoftverek telepítésével és egyéb módszerekkel. Kémprogramokat (mint a magyar újságírók ellen is bevetett Pegasus) csak eseti alapon lehet alkalmazni, ha egy szabadságvesztéssel sújtható bűncselekmény alapos gyanúja miatt engedélyezi egy független igazságügyi hatóság. A megfigyelteknek ilyenkor is joguk lesz ahhoz, hogy tájékoztatást kapjanak.

A közszolgálati média vezetőit és vezetőtestületi tagjait átlátható és megkülönböztetésmentes eljárással, kellően hosszú hivatali időre kell kinevezni. Ahhoz, hogy a nyilvánosságnak egyértelmű legyen, kinek a kezében van egy adott médiaorgánum és milyen érdekek befolyásolhatják a híradást, nagyságtól függetlenül az összes médiavállalkozás és hírügynökség tulajdonosainak adatait be kell jegyezni egy nyilvános nemzeti adatbázisba. Itt azt is fel kell tüntetni, hogy az állam közvetve vagy közvetlenül tulajdonos-e.

A cégeknek az állami hirdetéseken és pénzügyi támogatásokon keresztül befolyó közpénzekről is számot kell adniuk. A teljes éves összeg mellett médiaorgánumokra lebontva is fel kell tüntetni a költségeket. A médiavállalkozásoknak és az online platformoknak nyilvános, arányos és megkülönböztetésmentes feltételek mellett nyújtható közfinanszírozás.

Októberben Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke utalt rá, hogy a testület részben épp a magyar helyzet miatt kezdeményezte a jogszabályt. Az itteni állapotokat nem tudják visszafordítani, de

„az egész tendencia Magyarországon, ami az információ monopolizálásához vezet, olyasmi, amit máshol nem akarunk”.

Ez a cikkünk ide kattintva angol nyelven is olvasható a Telex English oldalán. Nagyon kevés az olyan magyarországi lap, amelyik politikától független, és angol nyelvű híreket is kínál. A Telex viszont ilyen, naponta többször közöljük minden olyan anyagunkat angolul is, amelynek nemzetközi relevanciája van, és az angolul olvasó közönségnek is érdekes lehet: hírek, politikai elemzések, tényfeltárások, színes riportok. Vigye hírét a Telex English rovatnak, Twitterünknek és angol nyelvű heti hírlevelünknek az angolul olvasó ismerősei között!

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!