Demeter Szilárd egy „forradalmi, integrációs” projekttel nyerte el a Nemzeti Múzeum főigazgatói posztját
2024. február 28. – 12:51
Demeter Szilárd lett a Magyar Nemzeti Múzeum új főigazgatója – jelentette be Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter az M5 Ez itt a kérdés című műsorában kedd este.
Csák elmondta, hogy a pozícióra összesen tíz pályázat érkezett. A Hvg.hu úgy tudja, hogy Demeter mellett Hammerstein Judit jelenlegi megbízott főigazgató, Csapláros Andrea, a szombathelyi Savaria Múzeum igazgatója és Zsigmond Gábor, a Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettese is jelentkezett.
A főigazgatói posztra pályázó tíz személy közül Demeter volt az, mondta Csák, aki azzal a forradalmi gondolattal állt elő, hogy ütőképes intézmény szükséges ahhoz, hogy a magyar örökséget, a magyar identitást megjelenítő, a régészetitől más tárgyi emlékeken keresztül irodalmi emlékekig egyben lehessen megmutatni – mondta a miniszter. Kiemelte: ütőképes, jó intézményrendszerre van tehát szükség, amelytől azt várja, hogy az erőket egyesítve sokkal hatékonyabban tudja majd az átfedéseket megszüntetni, az erőforrásokat összehozni, kifejezni és megjeleníteni a magyar géniuszt.
Demeter Szilárdról elmondta: alapvetően filozófus, de azon ritka emberek közé tartozik, aki dolgozott az Európai Unióban, nagy intézményrendszert vezetett és aki megtartotta az irodalmi alkotóképességét is. „Mert a kultúra reneszánsz embert kíván. De olyat, aki nemcsak értelmezni képes, hanem megszervezni is képes a világot” – hangsúlyozta a miniszter.
Csák ismertette a műsorban, hogy létre fog jönni holdingként a Széchényi Ferenc Közgyűjteményi Központ, ami alá hat intézmény tartozik majd:
- a Petőfi Irodalmi Múzeum,
- az Országos Széchényi Könyvtár,
- a Magyar Nemzeti Múzeum,
- a Természettudományi Múzeum,
- az Iparművészeti Múzeum
- és a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum.
Ez a hat „a régészettől a vendéglátásig a magyar kultúrának a korpuszát befedi” – indokolta az intézmények kiválasztását. Csák János azt mondta, hogy ezt a központot létrehozzák, és a szavai arra utaltak, hogy ennek a vezetője is Demeter Szilárd lesz.
Miután a miniszter arról beszélt, hogy a magyar kultúra nem múltba révedő, hanem egy élő kultúra, néhány perc múlva Klebelsberg Kunó munkásságáról beszélt. Aztán Széchényi Ferencről is értekezett, akinek a neve alatt fog futni a különböző múzeumokat egyesítő központ.
Csák ennek kapcsán kifejtette, hogy egy szellemi egzisztenciális veszélyhelyzetben hoznak létre egy olyan intézményt, amelynek a vezetője az erőt mintegy lándzsahegyként tartva képes kifejezni a magyar kultúra, a magyar identitás, a magyar kötődések rendszerét nemcsak egy kiállításban, hanem az év minden napján.
A világban gazdaságilag, politikailag, de még inkább kulturálisan zűrzavar uralkodik, a filozófia helyét átvette az ideológia, „a logikus gondolkodásnak, konzekvens gondolkodásának, a konzekvenciákkal, következményekkel való számolásnak a kultúráját átvette az eltörlés kultúrája”.
Demeter Szilárd eddigi pályafutását a magyarországi kultúrpolitika terén a Telex foglalta össze röviden. 2018-ban történt, hogy Kásler Miklós, korábbi emberierőforrások-miniszter először ideiglenesen bízta meg Demetert a PIM vezetésével, 2019. február 1-től nevezték ki véglegesen főigazgatónak. Bár 2023 decemberében felröppent a hír, hogy talán nem újrázhat, hiszen kiírták a pályázatot a főigazgatói posztra, kiderült, hogy vaklárma volt, újabb öt évre választották az intézet élére, mint egyedüli pályázót a posztra.
Demeter a PIM mellett a vezetője a Magyar Kultúráért Alapítványnak, amely lényegében a szintén általa vezetett Petőfi Irodalmi Ügynökség vagyonkezelője, alá tartozik többek közt a Zichy-kastély, a Bem rakparti Andrássy-palota, a Hajógyári-sziget déli része, de megkapta az alkotóházakat és művésztelepeket birtokló Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.-t is.
A hozzá köthető Petőfi Media Group gyártotta a Petőfi TV és Petőfi Rádió műsorait is, ám 2023 májusában szerződést bontott vele az MTVA.
Csák János novemberben rúgta ki azonnali hatállyal L. Simon Lászlót, a Nemzeti Múzeum korábbi főigazgatóját. A miniszter akkori indoklásában kifejtette, hogy a L. Simon „olyan magatartást tanúsított, amely a munkaviszonya fenntartását ellehetetlenítette”.
A főigazgató menesztése hátterében az LMBTQ-propagandával megvádolt World Press Photo kiállítás körüli ügy állhatott, amit Dúró Dóra, a Mi Hazánk országgyűlési képviselője robbantott ki.
Dúró törvényességi felügyeleti eljárás lefolytatását kérte Csák János minisztertől a Nemzeti Múzeumban megtekinthető Nemzetközi Sajtófotó Kiállítás tartalma miatt, Csák pedig meg is állapította a törvénysértést, és a családok védelméről szóló törvény értelmében arra kérte a Nemzeti Múzeumot, azaz L. Simon László igazgatót, hogy szigorítson a belépésen, és csak 18 éven felülieket engedjen be. Egy kommunikációs adok-kapok után L. Simont eltávolították a múzeum éléről, a helyét ideiglenesen Hammerstein Judit vette át.
Demeter Szilárd nemcsak erdélyi származása miatt érdekes az erdélyi magyar olvasók számára, hanem azért, mert hozzá köthető a magyar állami támogatásból létrejött “erdélyi magyar médiatér”, amelyet a hasonló nevű egyesület működtet, és amely felvásárolta az erdélyi magyar sajtó jelentős részét.
Három és fél év alatt, 2021. június végéig 7,45 milliárd forint (20 millió euró) támogatást kapott a magyar kormánytól az Erdélyi Médiatér Egyesület. A támogatás az erdélyi magyar sajtó messze legnagyobb médiatrösztjévé vált: ma már azokat a médiaorgánumokat könnyebb felsorolni, amelyek nem tartoznak az egyesület portfóliójába” – fogalmazott az Átlátszó Erdély tényfeltáró portál, amikor számba vette, milyen eredményekkel gazdagodott a magyarországi közpénzzel felpumpált médiavállalat. Demeter Szilárd volt, aki az Erdélyi Médiatér Egyesület „nem hivatalos nagyköveteként” intézte a projektet, amelyről azt nyilatkozta: „A politikai munkámon túl ebben láttam és látom azt a lehetőséget, hogy a magam eszközeivel tegyek a szülőföldemért”.
A “kisgömböc” 2022 decemberében repedt szét: a nehéz gazdasági helyzetre hivatkozva a médiatröszt bejelentette, hogy átszervezi a tevékenységét: 2023 januárjától felfüggesztették a nyomtatott lapok kiadását, a lapterjesztést és a lapkereskedelmet. Az átszervezésnek több nyomtatott napilap áldozatául esett, többek között a Krónika és a Székelyhon is. Azóta eladták az egyik legfontosabb rádiót is, amely a portfólióba tartozott, a Radio Gagát.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!