A holland kormány tájékoztatta a hágai parlamentet, hogy támogatja Bulgária schengeni csatlakozását – jelentette be pénteken Willemijn van Haaften, Hollandia bukaresti nagykövete a News.ro szerint.
Hollandia Ausztriával együtt egy évvel ezelőtt ellenezte Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, míg Románia csatlakozását csak Bécs vétózta meg. Románia és Bulgária azonban együtt kérte a schengeni csatlakozást, így a két országot egy „csomagnak” tekintik.
Ausztria nemrég bejelentette, hogy hajlandó elfogadni Bulgária és Románia részleges csatlakozását Schengenhez, a légi és vízi határok ellenőrzésének megszüntetésével. Kérdőjeles maradt azonban, hogy Hollandia fenntartja-e a vétót Bulgáriával szemben.
„Örömmel jelentem be, hogy a holland kormány ma tájékoztatta a parlamentet arról, hogy támogatja Bulgária schengeni csatlakozását. Hollandia már 2022 decemberében kifejezte, hogy támogatja a schengeni egyezmény teljes körű alkalmazását Románia esetében. Gratulálok mindkét országnak a jól végzett munkához!” – írta az X-en Hollandia bukaresti nagykövete.
A hágai parlamentnek szavaznia kell, hogy véglegessé váljon a holland kormány döntése.
Nyikolaj Denkov bolgár miniszterelnök ugyanakkor csütörtökön Brüsszelből arról tájékoztatott, hogy Magyarország azt a feltételt szabta Bulgária schengeni csatlakozásának támogatásához, hogy az ország ne vezesse be a Bulgárián keresztül történő orosz gázszállításra kivetett tranzitdíjat, írta a Dnevnik című bolgár lap. Denkov azt mondta, Bulgária nem kockáztatja meg a magyar vétót, mivel az adó bevezetése nem kulcsfontosságú az európai közös politika szempontjából. Spanyolország után jövő év elején Belgium veszi át az EU Tanácsának soros elnökségét, 2024. július 1-jétől viszont Magyarország.
A ProTv értesülései szerint valószínű, hogy 2024 márciusában megtörténhet Románia légi- és vízi határainak schengeni övezethez csatolása, októberben pedig a szárazföldi határoké is. Klaus Iohannis államfő csütörtök este azt mondta, hogy Románia schengeni övezethez való csatlakozásának kérdése „továbbra is bonyolult” és „még sok mindent meg kell tárgyalni”.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!