Lemondott Vidnyánszky Attila a magyarországi Nemzeti Színház éléről
„Vidnyánszky Attila vezérigazgató a péntek esti sajnálatos baleset hatására, elismerve vezérigazgatói felelősségét, lemondott a Nemzeti Színházban betöltött posztjáról. Döntéséről tájékoztatta Csák János kulturális és innovációs minisztert” – közölte a Nemzeti Színház a Magyar Nemzettel hétfőn.
A döntést nagyjából akkor jelentették be a sajtóban, amikor a Nemzeti Színházban éppen társulati ülés zajlott a múlt héten bekövetkezett baleset miatt. A pénteki Rómeó és Júlia c. darab második felvonását félbe is kellett szakítani, mert baleset érte Szász Júliát és Horváth Lajos Ottót.
A Nemzeti Színház szombaton írta ki a Facebookjára, hogy mentők vitték kórházba Szász Júliát és Horváth Lajos Ottót, miután megsérültek a Rómeó és Júlia pénteki előadása közben. A baleset miatt a második felvonást félbe kellett szakítani. A sérült színészekhez rövid időn belül megérkeztek a mentősök, akik szakszerűen ellátták, majd kórházba szállították őket. Akkor azt kommunikálták, hogy a színészek a körülményekhez képest jól vannak, a baleset körülményeit pedig még vizsgálják. Az RTL információi szerint a színészek több métert zuhanhattak, egy ajtón eshettek ki.
A Semmelweis Egyetem hétfőn arról tájékoztatott, hogy a két színészt végtagsérülésekkel szállították pénteken a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikájára, és még aznap megműtöttek őket. A Nemzeti Színház színészei jobban vannak, állapotuk stabil, de még nem hagyhatták el a klinikát.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium Infostartnak küldött közleményében az áll, hogy Vidnyánszky valóban benyújtotta a lemondását, ugyanakkor a miniszter a színházban történt balesettel kapcsolatos vizsgálat lezárultát követően foglalkozik a kezdeményezéssel. A vezérigazgató addig is maradéktalanul ellátja a színház vezetésével összefüggő feladatait, a minisztérium pedig továbbra is folyamatos kapcsolatot tart az intézménnyel és figyelemmel követi a vizsgálati eljárást.
A beregszászi születésű Vidnyánszky Attilát életrajzi adatai szerint 2012. december 17-én nevezték ki a Nemzeti Színház igazgatójává 2013. július 1-jei hatállyal. 2018-ban újabb ötéves, 2023-ig tartó megbízatást kapott, majd 2023-ban újabb öt évre meghosszabbították, így 2028-ig maradt volna az intézmény igazgatója.
Vidnyánszky Kossuth- és Jászai Mari-díjas kárpátaljai származású magyar színházi rendező neve a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) körüli átalakítási botrányban is feltűnt, legutóbb azért, mert az SZFE hallgatói elhatárolódtak tőle és kiküldött levelükben elutasították a művészettel foglalkozó diákok politikai alapon történő megbélyegzését, és hozzátették, hogy tanáraikkal szakmai munkát végeznek az órákon ami nem azonos Vidnyánszky Attila és a vezetőségi tagok ideológiai alapú megnyilvánulásaival.
A levél azért született meg, mert Vidnyánszky arról beszélt a Belvárosi Polgári Szalonban, hogy ő pontosan látta már, hogy az SZFE a liberálisok központi utánpótlásképző bázisa volt. Szerinte ehhez elég szerint megnézni a tüntetések résztvevőit, ahol a színházi és a filmes szakma ott van az élvonalban.
„A hisztéria amiatt volt, mert az egyik utolsó bázisukat foglaltuk el. (…) Akik innen kikerülnek, másik hangnemet és másik gerincet fognak képviselni. (…) A diákok áthangolása nem egyszerű dolog” – mondta ekkor Vidnyánszky.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!