A cseh államfő a prágai tavasz évfordulóján: Oroszország mit sem változott 1968 óta
2023. augusztus 22. – 09:58
Csehországban a prágai tavasz leverésének 55. évfordulójára emlékeztek: 1968. augusztus 21-én szállták meg Csehszlovákiát a Varsói Szerződés túlerőben lévő seregei, köztük a magyar is, hogy leverjék a keleti blokk többi állampártja által rájuk is veszélyesnek ítélt demokratizáló kísérletet. A megemlékezők a Cseh Rádió prágai épülete előtt gyűltek össze, hogy felidézzék az 55 évvel ezelőtt történteket és fejet hajtsanak azoknak az emléke előtt, akik a szovjet invázióban életüket vesztették. Beszédet mondott Petr Pavel köztársasági elnök, Petr Fiala miniszterelnök, Markéta Pekarová Adamová, az alsóház elnöke, Miloš Vystrčil, a szenátus elnöke és Bohuslav Svoboda, Prága polgármestere.
Az évfordulón a cseh államfő, Petr Pavel elmondta: szerinte Oroszország semmit sem változott 1968 óta, a neve ugyan megváltozott, de politikája és értékvilága nem.
„Ukrajna csak azt akarja, amit mi akkor szerettünk volna. A saját útját akarja járni, és saját útját ő maga akarja eldönteni” – mondta a cseh államfő, párhuzamot vonva az 55 évvel ezelőtt történtek és az orosz-ukrán háború között.
A Gemist szúrta ki, hogy napokkal korábban a Magyar Nemzetben arról született írás, hogy nincs semmi kivetnivaló abban, hogy a magyar hadsereg is részt vett az invázióban, hiszen „honvédeink elbitorolt magyar földre léptek 1968-ban, és ott magyar reménnyel, magyar hűséggel találkoztak. Magyarországnak, a magyar nemzetnek ezért semmi szégyenkeznivalója nincs”, Kádáréknak annál inkább: maradhattak volna Dél-Szlovákiában, de nem tették. A szerző Horthy bevonulásához hasonlítja az 1968 augusztusában betörő magyar hadsereget, és azzal a konklúzióval zárja írását, hogy „illékony remény volt 1968-ban az a két hónap, de magyar szemszögből mégiscsak remény. És ha tanulunk belőle a jövőnek, akkor nem volt hiábavaló.”
A történelmi tények azonban teljesen másként néznek ki: megszállóknak tartották a magyarokat is – Dél-Szlovákia magyar nemzetiségű lakosságának a viselkedése semmiben sem tért el a szlovákokétól.
A legtöbbjük megszállóknak tartotta az Ipolyság felől Léva és Nyitra térségébe bevonuló magyar katonákat.
Erről többek között az a felmérés is tanúskodik, amelyet a pozsonyi pártközpont megbízásából készítettek 1968 szeptemberében. Ugyanez volt a véleménye Szűcs Ferenc altábornagynak, a magyar hadsereg összekötő tisztjének, aki szeptember 2-án Czinege Lajoshonvédelmi miniszternek tett szóbeli jelentésében hangsúlyozza, hogy nincs semmilyen támogatottsága a Varsói Szerződés katonáinak, szerinte a legjobb lenne azonnal hazaindulni. Hasonló véleményen volt Sztankó Pál, pozsonyi magyar főkonzul is, aki szeptember 13-án Budapestre küldött részletes helyzetelemzésében rámutat, hogy a megszállással enyhült a magyar és a szlovák nemzetiségű polgárok közötti éles feszültség, mert azóta egységesen lépnek fel a megszállók ellen. Akik más véleményen vannak – s név szerint néhány járási párttitkárt említ –, azokat árulónak bélyegzik meg, s életveszélyesen megfenyegetik – írja a magyar diplomata.
A prágai tavasz 1968 januárjától augusztus végéig tartó csehszlovákiai kísérlet volt az „emberarcú szocializmus” megteremtésére, a politikai, társadalmi és gazdasági élet, a párt és az állam demokratizálására.
1968 januárjában a tizenöt éve hatalmon lévő, dogmatikus, represszív Antonín Novotnyt a reformer Alexander Dubček váltotta Csehszlovákia Kommunista Pártjának főtitkári posztján. Dubček haladéktalanul nekilátott, hogy a párt és a rendszer demokratizálásával úrrá legyen az immár tüntetésekbe torkolló, széles körű társadalmi elégedetlenségen, amelyet két évtized elhibázott gazdaságirányítása és elnyomó belpolitikája váltott ki. Véget kívánt vetni a koncepciós pereknek, szabadlábra helyeztetett minden politikai elítéltet, eltörölte a sajtócenzúrát és az utazási korlátozásokon is enyhített. Ám Dubček, miközben a jó viszony fenntartására törekedett Moszkvával, nem mérte föl, milyen kihívást jelentenek reformjai a többi szocialista ország vezetése számára. Az ottani vezetők világosan látták, hogy a cseh példa nyomán olyan engedményekre kényszerülhetnek, amelyek alááshatják a hatalmukat, sőt a Varsói Szerződés összeomlását is előidézhetik. Brezsnyev szovjet pártfőtitkár a helyzetet különösen veszélyesnek ítélte, és hosszas tárgyalások, egyeztetés után augusztus 20-ról 21-re virradó éjjel megindította a „Duna hadművelet” fedőnevű katonai offenzívát, melyben a szovjet csapatok lengyel, magyar és bolgár támogatással bevonultak Csehszlovákiába
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!