Erdoğan: Nyissák meg az utat Törökországnak az EU-ba, és akkor jóváhagyjuk Svédország NATO-csatlakozását

2023. július 10. – 14:43

Másolás

Vágólapra másolva

Recep Tayyip Erdoğan frissen újraválasztott török elnök arról beszélt, Törökország jóváhagyhatja Svédország NATO-tagságát, ha az európaiak „megnyitják az utat” Törökország uniós csatlakozása előtt, írja az AP News.

Erdoğan: Több mint ötven éve várunk

A török államfő hétfőn Ankarában nyilatkozott erről, mielőtt elutazott volna a NATO litvániai csúcstalálkozójára. „Törökország már több mint ötven éve várakozik az Európai Unió ajtajánál, és a NATO-tagországok szinte mindegyike tagja az Európai Uniónak. Ezt a felhívást ezeknek az országoknak intézem, amelyek több mint ötven éve várakoztatják Törökországot az Európai Unió kapujában” – mondta.

Törökország egyébként szintén NATO-tag, de nem felhőtlen a viszonya az észak-atlanti katonai szövetség legerősebb hatalmával, hiszen az Egyesült Államok a törökök kérése ellenére nem küld nekik a legújabb, F–35-ös lopakodó vadászrepülőgépből, mert Törökország néhány évvel ezelőtt orosz légvédelmi rendszerek beszerzéséről döntött.

Hétfői beszédében Erdoğan hozzátette: „Jöjjenek, és nyissák meg az utat Törökország európai uniós tagsága előtt. Amikor önök megnyitják az utat Törökország előtt, mi is megnyitjuk az utat Svédország előtt, ahogyan Finnország előtt is tettük.”

Nem haladnak a török EU-csatlakozási tárgyalások

Törökország az EU tagjelöltje, de tagsági pályázata megrekedt Ankara antidemokratikus lépései és az EU-tag Ciprussal fennálló vitái miatt. Erdoğan és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök várhatóan még hétfőn találkozik Vilniusban a kétnapos NATO-csúcstalálkozó előtt.

Törökország eredetileg azt közölte, azért akasztotta meg Svédország NATO-csatlakozását, mert úgy vélik, az északi országnak többet kellene tennie a svédországi kurdok és más csoportok elleni fellépés érdekében. Ankara egyes kurd szervezetekre nemzetbiztonsági fenyegetésként tekint.

A stockholmi iszlámellenes tüntetések kétségessé tették, hogy a NATO csúcstalálkozója előtt sikerül-e megállapodásra jutniuk. Svédország esetenként azzal védekezik, bár elítélik, ha egy tüntetésen Koránt égetnek a svéd fővárosban, ezt nem tilthatják meg, hiszen a valódi demokráciákban a véleménynyilvánítás a legalapvetőbb jogok közé tartozik.

Törökország 1987-ben jelezte hivatalosan a csatlakozási szándékát, de csak 1999-ben nyilvánították tagjelöltnek. Hat évvel később kezdődtek a tárgyalások, amelyek mostanra gyakorlatilag leálltak az egyre autoriterebbnek tartott török vezetéssel. Témák szerint fejezetekre osztva kellene haladni, de Törökország eddig mindössze egyetlen egyet (kutatási és tudományos kérdéseket) zárt le a 35-ből, és nem halad a többivel, nagy részüket még meg sem nyitotta. A folyamat részeként a tagjelöltnek át kell vennie az EU terjedelmes joganyagát, és fel kell készülnie arra, hogy képes legyen felhasználni az uniós forrásokat, azaz nem csak egy egyszerű politikai döntés kell a csatlakozáshoz.

Közben Törökország többször is összevitatkozott Görögországgal, valamint a részben török megszállás alatt álló Ciprussal. Ez azért teszi kilátástalanná a török tagságot, mert a tagállamok minden bővítési döntést egyhangúlag hoznak. A legnagyobb uniós európai parlamenti csoport vezetője, Manfred Weber már számos alkalommal javasolta, hogy zárják le a tárgyalásokat, az Európai Parlament pedig legutóbb 2019-ben szavazott meg egy jogilag nem kötelező határozatot a tárgyalások hivatalos befagyasztásáról. A döntést hozó tagállamok közül nem csak Görögország és Ciprus jelenthet akadályt, például 2016-ban Ausztria javasolt szünetet az egyezkedésben.

Magyarország egyébként Törökországhoz hasonlóan még nem ratifikálta Svédország NATO-csatlakozását, de kormánytagok szerint ezt még Törökország előtt megteszik majd. Finnország NATO-tagságára is akkor bólintott rá a fideszes többségű parlament, amikor a törökök is döntöttek a jóváhagyásról.

Európai Bizottság: Nem lehet összekapcsolni a két ügyet

Svédország csatlakozása a NATO-hoz és Törökországé az EU-hoz két külön folyamat, nem lehet összekapcsolni a kettőt, hangsúlyozta hétfőn az Európai Bizottság szóvivője. Dana Spinant emlékeztetett rá, hogy az uniós felvételi folyamat nagyon strukturált, világosan meghatározott lépésekkel és érdemeken alapul. A csatlakozás ütemét az határozza meg, hogyan halad a tagjelölt az EU által meghatározott célokkal, lépésekkel.

Az Európai Bizottság várhatóan októberben adja ki az értékelését a tagságra vágyó országokról, mondta Ana Pisonero. A bővítésért felelős szakszóvivő szerint „nagyon reméljük, hogy ez a jelentés ugródeszkát jelent majd a reformokhoz”, az értékelésben pedig figyelembe fogják venni, mennyire teljesültek a korábbi évek ajánlásai.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!