Ferenc pápa megint történelmet ír: szavazati jogot ad öt nővérnek

1523

A katolikus egyház történetében először adott szavazati jogot a nőknek a pápa a püspökök októberi világtalálkozóján, írja a BBC. A Vatikán szerdán jelentette be, Ferenc pápa öt nővérnek ad szavazati jogot, így ők is voksolhatnak majd a pápai tanácsadó testület ülésén, a püspöki szinóduson. A találkozón a nők korábban csak megfigyelőként vehettek részt, és bár továbbra is a férfiak szavaznak majd többségben, a római katolikus egyház évszázadok óta férfiak által dominált történetében mégis jelentős lépés a nővérek szavazati joga.

A papnők létjogosultságáért küzdő amerikai székhelyű Women's Ordination Conference „jelentős repedésnek nevezte az üvegplafonon” a pápa döntését. „A Vatikán képviselői és a püspökök évekig ellenálltak, minden zsinaton elmozdították a céltáblát, amiért nem engedték meg a nőknek a választást. A ki nem mondott ok mindig a szexizmus volt” – írta a csoport a Twitteren.

Ferenc pápa a nővérek voksolása mellett bejelentette azt is, hogy szavazati jogot kap hetven kiválasztott, nem egyházi tag is. A lépés szintén szakít a hagyományokkal, és ezzel a püspöki szinódus nem csak az egyházi méltóságok találkozója lesz.

Ferenc pápa már többször is kijelentette, hogy milyen fontosnak tartja a nők szerepét, ezzel a Telex és a Szemlélek közös egyházi sorozatában hosszan is foglalkoztunk.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!