Polgárháborús helyzet tört ki a hadsereg és a milicisták között Szudánban

2023. április 15. – 14:16

Polgárháborús helyzet tört ki a hadsereg és a milicisták között Szudánban
Füstfelhő Szudán fővárosában, Kartúmban a harcok szombati kitörése után – Fotó: Omer Erdem / Anadolu Agency via AFP

Másolás

Vágólapra másolva

Harcok törtek ki Afrika harmadik legnagyobb területű országában, Szudánban, írja az MTI. A kontinens északkeleti részén fekvő, közel 47 milliós országban 2019-ben üldözték el a három évtizeden keresztül uralkodó diktátort, a politikai helyzet azonban az elmúlt négy évben nem lett stabilabb.

Az ország irányítását 2021 októberében vette át katonai puccsal a Szuverenitási Tanács, élén Abdel-Fattah Burháni tábornokkal, a szudáni hadsereg vezetőjével. Azonban a hadsereg mellett jelentős katonai erőt képviselnek a Félkatonai Gyors Támogató Erők (RSF) paramilitáris egységei is, amelyek az ország nyugati részén húsz éve folyó dárfúri háború milicistáiból szerveződtek.

Hónapok óta izzott a feszültség a hadsereg és az RSF között, az ország demokratizálódása érdekében ugyanis a paramilitáris egységeket integrálták volna a nemzeti hadseregbe. Míg a kormányerők két évet adtak volna erre, az RSF tíz év haladékot kért az integrációra.

A feszültségek pedig már múlt héten kitörtek, amikor harcokról számoltak be Szudán fővárosában, Kartúmban, írja a BBC. A brit közmédia riportere szerint nem tudni, mi indította el a harcokat, azonban mind a környező országok, mind a nyugati hatalmak arra kérték a harcoló feleket, tegyék le a fegyvert.

Nem így történt: szombaton az RSF megtámadta a hadsereg több támaszpontját, és bejelentették, hogy elfoglalták a kartúmi nemzetközi repülőteret, az elnöki palotát, valamint az ország északi részén fekvő Merove katonai támaszpontját. Ezeket az állításokat a BBC nem tudta eddig megerősíteni.

Azonban a Reuters beszámolója alapján a kormány hadserege továbbra is tartja magát az ország többi részén fekvő támaszpontokon és reptereken, az RSF csapatait pedig légicsapásokkal próbálják megállítani.

Az Egyesült Államok külügyminisztere, Antony Blinken „törékenynek” nevezte a szudáni helyzetet, Oroszország szudáni nagykövetsége pedig aggodalmát fejezte ki az erőszak miatt. A brit nagykövetség is azt kérte Szudánban tartózkodó állampolgáraitól, hogy maradjanak otthon, és kövessék a diplomáciai szolgálatok jelentéseit.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!