Májusig tarthat a friss gyümölcsök, zöldségek hiánya Nagy-Britanniában

2023. február 25. – 11:36

Másolás

Vágólapra másolva

Az alma és a körte lehet a következő a listán, amely egyre bővül, amióta kitört a brit élelmiszerhiány, amelyet a brexit miatt munkaerőhiány és az ellátási láncokban fellépő zavarok okoztak már 2021-ben. A Guardian szerint az alapvető gyümölcsök és zöldségek eltűnése a polcokról, mert a póréhagymaellátás is veszélyeztetett, azért fog bekövetkezni, mert a szupermarketek nem fizetnek eleget a termelőknek.

A brit termelők a gyümölcsösök fenntartásához szükséges fák számának mindössze egyharmadát ültetik el, mondván, hogy a szupermarketeknek való értékesítésből származó bevételük nem elegendő nagyobb befektetésre.

Ali Capper, a brit alma- és körteágazat mintegy 80%-át képviselő brit alma- és körteszövetség vezetője szerint évente 1 millió új fát kellene ültetni ahhoz, hogy az Egyesült Királyság 5500 hektáros termőterületét fenn lehessen tartani.

Idén a gazdálkodók mindössze 480 ezer alma- és körtefa rendelését tervezték, de ezt a számot 330 ezerre csökkentették. A termelők többsége veszteséges, ezért sokan azt tervezik, hogy kilépnek az ágazatból, mások pedig gyakorlatilag beszüntették gyümölcsösüket, vagy kivágják, mivel a jövedelem csökken. Capper szerint ez a súlyos helyzet az alma- és körtetermesztés jövőjét veszélyezteti az Egyesült Királyságban.

Nagy-Britannia már most is hiányt szenved több friss élelmiszerből, ami miatt a Tesco, az Asda, az Aldi és a Morrisons a héten korlátozta bizonyos termékcsaládok, köztük a paradicsom, az uborka és a paprika beszerzését.

A hiányt a Spanyolországban és Észak-Afrikában uralkodó hideg időjárás váltotta ki, amely az ottani termést sújtotta, valamint a brit és holland termelők nagymértékű leépítése, akik az évnek ebben az időszakában üvegházban termelik a zöldségeket, azonban a szupermarketek nem voltak hajlandók fedezni a megnövekedett fűtési költségeket.

Egyes importőrök szerint a Brexit azt is jelentette, hogy az Egyesült Királyság az EU mögött a sor végén áll, amikor a szűkös friss termékek felvásárlásáért versenyez, mivel a csatornán keresztüli szállítással járó megnövekedett költségek és bürokrácia miatt jóval többe kerül minden import áru.

A brit felnőttek közel egyötöde (18%) mondta azt, hogy az elmúlt két hétben hiányt tapasztalt az alapvető élelmiszerekből – a Brit Statisztikai Hivatal adatai szerint –, szemben az egy évvel ezelőtti 13%-kal, mivel az élelmiszer-importőrök szerint Nagy-Britannia EU-ból való kilépése továbbra is magasabb költségeket és a többletbürokratizmus miatti esetleges fennakadásokat jelent.

Thérèse Coffey környezetvédelmi miniszter csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy egyes friss élelmiszerekből várhatóan legfeljebb egy hónapig tart majd a hiány, de egyes brit termelők szerint ez akár májusig is eltarthat.

Coffey ugyanezen a parlamenti ülésen azt javasolta, a brit háztartások „becsüljék meg” a brit fehérrépát a külföldről származó, szezonon kívüli termények helyett. Péntek reggelre azonban a Tesco honlapján elfogyott a brit fehérrépa, és a vásárlóknak helyette a import fehérrépát ajánlotta fel.

A brit szántóföldi növényeket, köztük a póréhagymát, a sárgarépát és a kelkáposztát is érintette a karácsony előtti fagy, amely csökkentette az idei termést, mivel a gazdák a növekvő költségekkel és a részben az éghajlatváltozás okozta változékony időjárással küzdenek.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!