A korrupció miatt nem lett hatékony a kerítés a bolgár-török határon

2013 és 2017 között építették meg a kerítést a bolgár-török határon, hogy távol tartsák a menekülteket az EU-tól, azonban a minősége nem megfelelő, így nem is hatékony. Emiatt Bulgária schengeni csatlakozása még messze van – írja a Kapital című bolgár kiadvány alapján a G4Media.
A kerítés ügyét a szárazföldi erőkre bízták, de mivel nemzeti jelentőségű létesítménnyé nyilvánították, nem volt kötelező közbeszerzést kiírni.
Egy egynapos felmérés alapján kiválasztott cégektől kértek anyagárakat. A kivitelezőket pedig az érintett régiók prefektusai választották ki, szintén pályázat nélkül. Azonban nem volt kapacitásuk ekkora beruházás ellenőrzésére, emiatt nem is olyan módon épült meg, ahogy az a tervekben szerepelt.
A 234 km hosszú kerítés 230 millió levába (kb. 578 millió lej, 117,5 millió euró) került.
A rendkívüli eljárás miatt nincs garancia a minőségre, nem létezett szakszerű felügyelet a munkálatok során, és állami szakmai bizottságot sem állítottak fel a munka átvételére. Bár a kerítés megépítése rengeteg pénzt emésztett fel, a gyakorlatban nem könnyíti meg az elvárt mértékben az illegális migráció kezelését.
A Bulgária és Románia schengeni csatlakozását megvétózó Ausztria kancellárja egy hete tekintette meg a határkerítést. Karl Nehammer kifejtette: Bulgáriának több segítségre van szüksége az EU külső határának védelméhez. Azt ígérte, hogy lobbizni fog az Európai Bizottságnál, hogy további 2 milliárd eurós támogatást kapjon az ország a bolgár-török határkerítésre, valamint jobb megfigyelő és ellenőrző berendezésekre, helikopterekre, járművekre, éjjellátó berendezésekre és egyéb eszközök beszerzéséhez. A bizottság azonban elutasította a javaslatot arra hivatkozva, hogy nincs költségvetési forrása egy ilyen projektre.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!