Tovább tolódhat Magyarország EU-s pénzének, a 3000 milliárd forintnyi helyreállítási alapnak a jóváhagyása
2022. november 17. – 13:04
frissítve
Az Európai Unió kifut az időből, hogy jóváhagyja a magyarországi gazdaságélénkítési alapokat egy olyan jogállamisági vita kulcsfontosságú határideje előtt, amely más sürgős prioritásokat, köztük az Ukrajnának nyújtott segélyt is veszélyezteti.
Az Európai Bizottság valószínűleg nem fogja a jövő héten meghozni a döntését a Budapest által küldött beruházási és reformjavaslatokról, ahogyan az eredetileg várható volt – mondták az ügyet ismerő személyek –, annak ellenére, hogy a jogállamisággal és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos kérdések kezelése terén történt némi előrelépés. A Bloomberg meg nem nevezett EU-s forrásokra hivatkozva írja, hogy az Európai Bizottság valószínűleg nem fogja november 22-én tárgyalni a magyar helyreállítási programokat. Ugyanezt írta a Népszava is, szintén meg nem nevezett parlamenti forrásokra hivatkozva.
Az említett források által közölt információkat összefoglalva, a Telex azt írja, hogyha ez a tárgyalás valóban túlcsúszik a november 22-i bizottsági ülésen, akkor nagyon kevés idő marad az uniós pénzügyminisztereknek, hogy értékeljék azt az év utolsó, december 6-i ülésük előtt. Mindez azért fontos, mert az uniós kormányoknak az év végéig jóvá kell hagyniuk a magyar programokat, különben Magyarország elvesztheti a hozzávetőleg 3000 milliárd forintot.
Egyébként Eric Mamer, a Bizottság vezető szóvivője a Bloombergnek azt mondta, hogy még nincs hivatalos döntés az időpontról.
A lapnak megszólaló uniós diplomaták szerint a tagállamok – köztük Hollandia, Svédország, Finnország és Dánia – világossá tették, hogy időre van szükségük a magyar terv megfelelő értékeléséhez, és hogy nemzeti eljárásaikat előzetesen le kell zárniuk. Azt is mondták, hogy szerintük egyre nehezebb a magyar gazdaságélénkítési tervet függetleníteni más témáktól, köztük az Ukrajnának szánt új, 18 milliárd eurós csomagtól és a társasági adó minimumára vonatkozó javaslattól. Ezek közül egyiket sem támogatja Magyarország.
A prioritásuk az, hogy jóváhagyják az Ukrajnának szánt forrásokat, és Magyarországot is rávegyék, hogy ehhez hozzájáruljon – mondta a Bloombergnek nyilatkozó diplomata, megjegyezve, hogy Kijevnek minden perc számít.
Mi ez a pénz? Miért fontos?
Az Európai Bizottság szeptemberben javasolt nagy mértékű pénzmegvonást Magyarországgal szemben a jogállamiság elveinek megsértései miatt, de a döntést az Európai Unió Tanácsára bízták. Így az uniós szakminiszterekből álló Tanács szavazásán dőlhet el, hogy a magyar kormány hozzáférhet-e az országnak járó uniós forrásokhoz. A Bizottság javaslata szerint 3000 milliárd forintnyi összeget kellene elvonni Magyarországtól az uniós pénzek felhasználása körüli visszaélések miatt.
Október elején szavazta meg a magyar parlament azt a törvénycsomagot, amivel 17 pontban tesz eleget a kormány az Európai Bizottság kéréseinek. Ezeknek az ígéreteknek a gyakorlati megvalósítása az ára annak, hogy az egyelőre parkolópályán levő 3000 milliárd forintnyi EU-s pénzt megkapja Magyarország.
A Bizottság szerint ha a magyar kormány december közepéig teljesíti a vállalásait, akkor hozzáférhet a teljes összeghez, hiszen védve vannak a források – olyan intézkedéseknek köszönhetően, mint az Integritási Hatóság felállítása, a közhasznú alapítványok szabályozása vagy az egyajánlatos közbeszerzési eljárások csökkentése. Arról, hogy egy újabb hatóság felállítása hozhat-e érdemi változást, miközben továbbra sem esik szó arról, hogy Magyarország csatlakozna az Európai Ügyészséghez, a korrupciós hatóságról szóló és az Integritás Hatóság vezetőiről szóló cikkünkben írtunk részletesen.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!