„Hajnalhasadás” a Gázai övezetben: hadműveletet indított az izraeli hadsereg
2022. augusztus 6. – 17:45
Második napja zajlanak az Izrael elleni rakétatámadások, péntek estétől szombat reggelig több mint 160 rakétát lőttek a Gázai övezet katonai szervezetei Izrael felé. Az egyéves tűzszünetet megszakító támadás azért kezdődött el, mert Izrael pénteken megölte az Iszlám Dzsihád egyik magas rangú parancsnokát a Gázai övezet egyik magas épületére mért meglepetésszerű nappali légicsapás során, amikor Hajnalhasadás néven indított hadműveletet, amire válaszul rakétatámadások érkeztek.
Az MTI és a Reuters beszámolója szerint, körülbelül négy órával az Iszlám Dzsihád vezetője, Tajszir Dzsabari meggyilkolása után szólaltak meg a légvédelmi szirénák a tel-avivi agglomerációban, a déli városokban és a Gázai övezet környékén. Az első hullámban a Gázai övezetből 46 rakétát lőttek ki izraeli területekre. A Vaskupola működésbe lépett, és elfogott 33 rakétát, áldozatok nincsenek. Közvetlenül a riasztások után a hadsereg légicsapást mért a gázai rakétavetőkre és az Iszlám Dzsihád szervezet más célpontjaira, köztük egy lőszergyártó telepre és egy fegyverraktárra.
A hadsereg eszközei az első órában mintegy nyolcvan, a Gázai övezetből indított lövedéket észleltek, de ezek közül több mint 30 sikertelen támadás volt, mert a rakéták palesztin területen belül értek földet, vagy a tengerbe érkeztek. Tel-Avivban a helyi önkormányzat megnyitotta az összes nyilvános óvóhelyet.
Az Iszlám Dzsihád Ciszjordániában fokozott készültséget hirdetett, és felszólította tagjait, hogy Ciszjordánia területén is lőjenek az ütközési pontokon az izraeliekre. Az Izrael, az Európai Unió és az Egyesült Államok által terrorszervezetnek tekintett Iszlám Dzsihád vállalta a felelősséget a rakéták kilövéséért. A terrorszervezet szerint a rakétatámadásokat összehangolták a Gázai övezet többi szervezetével, de azt nem állították, hogy közösen követték volna el azokat. Beni Ganz izraeli védelmi miniszter jóváhagyta 25 ezer tartalékos mozgósítását a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet szerint.
Izrael péntek délután Hajnalhasadás néven indított hadműveletet a Gázai övezetben az Iszlám Dzsihád ellen, mert a terrorszervezet több napja megtorlással fenyegetőzött, miután ezen a héten letartóztatták egyik magas rangú ciszjordániai tisztviselőjét, Bassam al-Szaadit. Izrael az utóbbi négy napban a fenyegetések miatt utakat zárt le az övezethez közeli területeken, és „különleges helyzetet” hirdetett óvatossági rendszabályokkal a helyi civil lakosság számára.
Ciszjordániában letartóztatták az Iszlám Dzsihád mintegy 20 aktivistáját, köztük az ismert Nadzsah Kabaibát, akit korábban már fogva tartottak izraeli börtönben. Az őrizetbe vételek során nem történtek sebesülések. „Ha szükséges, akkor nem Dzsabari lesz az utolsó célpont” – közölte az izraeli hadvezetés, a harcokat péntek délután elindító célzott légicsapásra utalva, amelyben kivégezték Tajszir Dzsabarit, az Iszlám Dzsihád szervezet egyik legfontosabb katonai parancsnokát. Az izraeli támadásokban a Gázai övezetben eddig legkevesebb tíz ember vesztette életét, köztük 2-3 civil – egyikük egy 5 éves kislány volt – s legkevesebb 80-an megsebesültek.
Az izraeli légicsapásokban megölték Abdullah Kadomot, az Iszlám Dzsihád páncélelhárító rendszerének vezetőjét is. „Ők ketten (Dzsabarival) álltak a támadásos fenyegetések mögött a Gázai övezetben” – közölte az izraeli hadsereg.
Az övezetet irányító iszlamista Hamász szervezet mindeddig nem avatkozott be a harcokba, nem indított rakétákat. A lap korábbi értesülései szerint Jeruzsálem egyiptomi közvetítéssel megpróbálja megakadályozni a Hamász részvételét. Viszont két másik szervezet csatlakozott az Iszlám Dzsihádhoz: az övezet harmadik legnagyobb tömörülése, az Ellenállási Bizottságok, amelyet a második intifáda, vagyis palesztin felkelés idején, a kétezres évek elején hoztak létre a Hamász, a Fatah és az Iszlám Dzsihád korábbi tagjai, valamint a Fatah párt gázai fegyveres alakulata, a Suhada al-Aksza.
Az izraeli haderők bejelentették, hogy egyelőre nem folynak tárgyalások az Iszlám Dzsiháddal a harcok beszüntetéséről. „Egyhetes akcióra készülünk – hangsúlyozta a hadsereg szóvivője. – Ezt határozta meg számunkra a politikai vezetés és a vezérkari főnök.”
Izraelben gázai rakétatámadásoktól tartva megtiltották a fürdőzést a földközi-tengeri partoknál, s rendkívüli óvintézkedéseket vezettek be elsősorban a Gázai-övezethez közeli térségben. Az övezet közvetlen szomszédságában az óvóhelyeken töltötték a péntekről szombatra virradó éjszakát az izraeliek.
A zsidó ellenzéki pártok támogatásukról biztosították a kormányt és a hadsereget, az arab pártok Közös Listája viszont elítélte az izraeli vezetést a Hajnalhasadás hadművelet megindításáért. „Az Egyesült Államok szilárdan hisz abban, hogy Izraelnek joga van megvédeni magát” – írta twitter fiókjában Tom Neides, az Egyesült Államok izraeli nagykövete. „Kapcsolatban állunk különböző felekkel, és nyugalomra szólítunk fel minden érintettet” – tette hozzá. „Izrael azon dolgozik, hogy megvédje magát és polgárait, és céljának elérése érdekében célzottan és határozottan fog fellépni a terroristák és a terrorizmus elkövetői ellen” – közölte Beni Ganz védelmi miniszter a Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel folytatott megbeszélésen. Ganz operatív információkat adott át a hadműveletről, valamint a Gázai övezet békéjének és stabilitásának helyreállítására tett erőfeszítésekről.
Izrael és a Gázai övezet fegyveres szervezetei között több háború is volt, a legutóbbi 2021 májusában. A tizenegy napos háborúban 260 palesztin – közöttük számos fegyveres –, valamint 13 izraeli, közöttük egy katona halt meg a helyi hatóságok szerint.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!