A Pegasus-ügyet és a KESMA-t is megemlíti a magyar jogállamiságról szóló új EU-s jelentés
2022. július 4. – 08:48
„Fennáll a veszélye annak, hogy Magyarország súlyosan megsérti az unió alapját képező értékeket” – a Népszava információi szerint többek között ez szerepel abban a 30 oldalas előterjesztésben, amit Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti EP-képviselő készített a magyarországi jogállamiság, demokrácia és alapvető jogok helyzetéről.
Az Európai Parlament (EP) megbízásából azt mérte fel, hogy a 2018-ban elfogadott, Judith Sargentini által készített jelentés óta milyen változások mentek végbe ezeken a területeken. A Sargentini-féle jelentés volt az alapja a hetes cikkely szerinti eljárás megindításának.
A jelentésben Gwendoline Delbos-Corfield arra kéri az EU Tanácsot, hogy vegye figyelembe a friss fejleményeket, amikor a hetes cikkelyes eljárás keretében napirendre tűzi a magyarországi helyzetet. Egyúttal szorgalmazza a négy évvel ezelőtti EP-jelentés által beindított folyamat felgyorsítását és határidőhöz kötött ajánlások elfogadását, amelyekhez még nem kell teljes egyetértés.
Az EP-képviselő többek között a veszélyhelyzet meghosszabbítását; a Kúria elnökének kinevezését; a Pegasus nevű izraeli kémprogram újságírók, aktivisták, politikus ellen történő felhasználását; a közel 500 médiaterméket magába foglaló kormánypárti médiabirodalom, a KESMA létrejöttét és a Magyar Tudományos Akadémia és a Színház- és Filmművészeti Egyetem autonómiájának csorbítását kifogásolja jelentésében.
Szintén problémásnak látja, hogy előzetes nyilvános konzultáció nélkül fogadnak el törvényeket, alkotmánymódosításokat, hogy az állam beleavatkozik önkormányzati feladatokba, és hogy az április 3-i választásokon nem egyenlő feltételek mellett indultak a kormánypártok és az ellenzék. Szó esik még a kormánnyal szemben kritikus civil szervezetekre nehezedő nyomásról és egyes kisebbségek hátrányos megkülönböztetéséről.
A jelentéstervezetről azt mondta Gwendoline Delbos-Corfield még május elején, hogy az aggályok ugyanazok, mint a Sargentini-jelentés idején, sőt időközben még romlott is a helyzet a médiapluralizmus és az igazságszolgáltatás függetlenségének terén. A képviselő szerint a határozott uniós fellépés hiányában Magyarország mára választási autokráciává vált.
Gwendoline Delbos-Corfield az alkotmányos rendszer működését, az igazságszolgáltatás függetlenségét, a korrupciót, az adatvédelmet, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tudományos, az egyesülési és a vallásszabadságot, az egyenlő bánásmódhoz való jogot, a kisebbségek, a migránsok és menedékkérők jogait, valamint a gazdasági és szociális jogokat vizsgálta a különböző nemzetközi és európai intézmények beszámolói, döntései, illetve tavaly őszi budapesti látogatása alapján.
Az előterjesztésről várhatóan július 13-án vagy 14-én szavaz az EP állampolgári jogi bizottsága, a plenáris ülés elé pedig szeptemberben kerülhet.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!